Будівельні матеріали м.Ніжин
Місто і регіон

Ситуація із захворюваністю на лептоспіроз в Ніжинському районі та заходи профілактики

Ситуація із захворюваністю на лептоспіроз в Ніжинському районі та заходи профілактики

Лептоспіроз – небезпечне інфекційне захворювання, спричинене бактерією Leptospira. Сприйнятливість до лептоспірозу у людей висока. Бактерія, яка викликає лептоспіроз у людей, потрапляє в навколишнє середовище з сечею інфікованих тварин, найчастіше – гризунів (щури, миші). У тіло людини бактерія лептоспірозу потрапляє через тріщини, порізи, рани на шкірі чи слизових оболонках (очі, ніс, рот) під час купання, ловлі риби у заражених водоймах або при догляді за  інфікованими тваринами та вживанні інфікованої їжі. Від людини до людини захворювання не передається.

За даними лікувально-профілактичних закладів Ніжинського району в 2024 році за медичною допомогою з приводу захворювання на лептоспіроз звернулось 20  осіб, інтенсивний показник захворюваності склав 9,3 на 100 тис. населення,  що в 2,2 рази вище за  минулорічні показники (9 випадків лептоспірозу). Показники захворюваності на лептоспіроз серед населення  Ніжинського району вище рівня захворюваності по Чернігівській області.

В 2024 році випадки лептоспірозу реєстрували в наступних територіальних громадах Ніжинського району:

 

Громада

Кількість випадків в 2023 р.

Кількість випадків в 2024 р.

Інтенсивний показник на 100 тис. населення.

1

Батуринська ТТ

1

14,3

2

Бахмацька ТГ

2

2

6,9

3

Борзнянська ТГ

 

3

19,6

4

Дмитрівська ТГ

 

2

40,5

5

Комарівська ТГ

 

1

22,6

6

Лосинівська ТГ

4

2

21,2

7

Ніжинська ТГ

1

6

9,0

8

Носівська ТГ

 

1

5,2

9

Мринська ТГ

2

10

Плисківська ТГ

 

1

38,7

11

Талалаївська ТГ

 

1

21,9

 

Всього:

9 випадків

в 4 ТГ

20 випадків

в 10 ТГ

9,3

 

На території  Ніжинського  району захворюваність на лептоспіроз реєструвалася протягом всього року, крім квітня та жовтня. Найбільше випадків захворювання було в березні та листопаді – по 5.

В зв’язку з важким перебігом хвороби всі хворі були госпіталізовані до лікувально-профілактичних закладів Чернігівської області. П’ять випадків захворювання закінчилися  летально, що склало 25,0% від загальної кількості захворілих (Ніжинська ТГ – 2; Дмитрівська, Лосинівська, Носівська ТГ по 1 випадку).

Характерною ознакою епідеміологічного процесу лептоспірозу в Ніжинському районі була реєстрація захворювання, викликаного двома і більше  серологічними групами збудника. Так, у 13 хворих методом РМА виявлені антитіла до 1 серологічної групи лептоспір, у 6 хворих – до 2 серологічних груп та в одного хворого виявлено антитіла відразу до 3 серологічних груп збудника.

Етіологічна структура лептоспірозу, зареєстрованого у жителів Ніжинського району, була представлена серологічними групами Icterohaemorrhagia, Hebdomadis, Pomona, Grippotyphosa,  Icterohaemorrhagiae, Tarassovi та Australis.

 

Серед загальної кількості захворілих на лептоспіроз переважали чоловіки: – 13 випадків що становить 65,0%, а у жінок – 7 випадків що становить 35,0%.

– встановлені наступні шляхи передачі захворювання:

– контактний шлях передачі – 3 випадки (15,0%);

– водний шлях передачі – 2 випадки (10,0%);

– харчовий шлях передачі – 6 випадків (30,0%);

– не встановлений шлях передачі – 9 випадків (45,0%).

Працівники Ніжинського міськрайонного відділу при проведенні епідеміологічних обстежень вогнищ лептоспірозу провели комплексні протиепідемічні заходи. В грудні 2024 року протиепідемічні заходи у вогнищах лептоспірозу проведені сумісно з фахівцями Ніжинської районної державної лікарні ветеринарної медицини, попередньо провівши 2 бесіди з працівниками лікарні ветеринарної медицини, щодо основних напрямків профілактики лептоспірозу. Бесіди, щодо профілактики лептоспірозу в 2024 році проводились у вогнищах лептоспірозу та серед декретованого контингенту.

З лютого 2025 року, під час моніторингових візитів, щодо інфекційної  безпеки в закладах освіти проводимо інформаційно-профілактичні бесіди з працівниками закладів освіти Ніжинської ТГ щодо профілактики лептоспірозу.

 

              

Завідувач Ніжинського

міськрайонного відділу                                           ДУ «Чернігівський обласний

центр контролю та профілактики                                                                           хвороб МОЗ України»                                                            Юрій НАРІЖНИЙ

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

 

Джерело: nizhynrada.gov.ua