Будівельні матеріали м.Ніжин
Новини Чернігова

Щоб зберегти картини чоловіка: 91-річна чернігівка голодувала, але не поїхала з міста в облозі

Щоб зберегти картини чоловіка: 91-річна чернігівка голодувала, але не поїхала з міста в облозі

Дружина художника за понад місяць облоги та обстрілів Чернігова не покинула колекцію картин чоловіка.

Євдокія Недашківська сама у 10 років пережила авіабомбування Другої світової, а нині колишній бібліотекарці з Чернігова  91 і знову пережити холод, голод та жах війни їй було важче. Але виїхати у безпечне місце жінка відмовилась, щоб берегти десятки картин свого чоловіка,  який все життя малював Чернігів і пейзажі України.

Про це йшлося в сюжеті ТСН.

У невеликій трикімнатній квартира у центрі Чернігові майже усе завішано картинами. Їхня власниця розповідає, як виживала, коли російські війська обстрілювали її місто. «У ванні: дожилась, за стільки років я ніколи так не сиділа, не боялася, не переживала», – каже вона.

У своїй ванні 7 березня зустріла свій 91 день народження.

У її житті – це вже друга війна. Першу – вона дуже добре пам’ятає, тоді маленька Євдокія з родиною жила на Сумщині. Пригадує як мама ховала її та старшу сестру від солдатів на горище.

«Одягла мене в старе ганчір'я, я була повна. Намагалися ховатися, але жодного разу не було, щоб ґвалтували», – пригадує жінка.

Вона знову пережила голод і холод і  понад місяць облоги у ванні своєї квартири, вона вже  прощалась із життям. 

«Я сильно виснажувалась, сильно захворіла. Крутилась голова, думала, що не встану, вже кінець, вже прощалася, ноги потекли. Хліба немає, ні буряку ні картоплі, нічого немає. Це жах», – розповідає жінка про свої будні.

Дві доньки, які теж живуть в Чернігові, вмовляли пані Євдокію виїхати з міста, але вона відмовилася. Вони теж через неї залишилися, бо знали – мама не може залишити квартиру, де зберігається колекція картин їхнього батька і її чоловіка.

«Ми 62 роки прожили. Я хвилювалась, вони пропадуть і не буде пам'яті, скільки праці вкладено», – переконує жінка.

Семен Недашківський відомий чернігівський художник, який все життя малював рідне місто і край. Його картини є в місцевому музеї, але головна колекція – у квартирі дружини. І вони тут не лише на стінах, багато просто акуратно складені і заховані. На картинах красива Україна, часто це осінь, ліси та поля Чернігівщини, старовинні храми Чернігова. Картини  показують  гостям як найбільший скарб і бережуть у кімнаті, яка найбільш захищена двома стінами.

Джерело ВИСОКИЙ ВАЛ
04.05.2022

Магазин Автозапчастин м.Ніжин

Залишити відповідь