Україна і світ

Що важливіше: Власна кишеня чи економіка України?

Президент Володимир Зеленський у курсі, що українці дедалі більше переходять на режим економії, активно відкладаючи гроші в кубушки на чорний день, скорочуючи тим самим споживчий попит. А в кого і кубушки спорожніли, переходять до лав боржників ЖКГ. На жаль, але в нас немає такого інтелектуального потенціалу в Кабміні та Верховній Раді, щоб відповісти на запитання, а що робити в цій ситуації?

Джерело: 112.ua

Що важливіше: Власна кишеня чи економіка України?

Президент Володимир Зеленський у курсі, що українці дедалі більше переходять на режим економії, активно відкладаючи гроші в кубушки на чорний день, скорочуючи тим самим споживчий попит. А в кого і кубушки спорожніли, переходять до лав боржників ЖКГ. На жаль, але в нас немає такого інтелектуального потенціалу в Кабміні та Верховній Раді, щоб відповісти на запитання, а що робити в цій ситуації?

Так, потрібна свіжа кров, а головне – мізки і бажання допомогти людям. Зміна виконавчої та законодавчої влади почнеться після дострокових виборів до Верховної Ради, які указом президента призначені на 21 липня цього року.

Швидше б, адже вже всім зрозуміло: якщо криза від Арсенія Яценюка вдарила нас по голові, то криза від Володимира Гройсмана нас повільно, сильно і довго душила. Правда, досі не зрозуміло, наскільки масштабно і кардинально зміниться політичний ландшафт після парламентських виборів.

Але в будь-якому разі поточний 2019-й буде роком зміни АП, Ради та Кабміну з формуванням нової конкретної, а не абстрактної економічної політики. При цьому не беруся прогнозувати дату зміни складу уряду, але критичної маси факторів, що впливають на проведення цієї зміни, вже достатньо (особливо для зміни прем’єр-міністра).

Правда і те, що генеральне прибирання обійдеться для нас недешево, про що сказав секретар РНБО України Олександр Данилюк. Також очевидно те, що в добрі та гаразді ми вже перестали існувати. Про це відкрито говорять багато українських експертів та аналітиків. Питання сьогодні навіть не в добробуті.

Питання в тому, яку модель економіки молода команда нового президента вибере? І тепер український істеблішмент на роздоріжжі: або вимовити гасло “Хто ще в змозі – збагачуйтеся!”, але при цьому підірвати власну владу, або йти шляхом мобілізаційної моделі з різким зниженням життєвого рівня, але зберігаючи за собою сильну владу. Володимиру Зеленському треба терміново робити вибір.

Або валити під укіс всю економічну спадщину команди Петра Порошенка, або за допомогою місцевих технократів (тільки не грузинських і литовських) спробувати втриматися і з 2020 року почати відповзати від краю прірви.

І таке відчуття, що нарешті зрозумів наш великий бізнес, що економіку України вже занадто корумпували і монополізували. Наприклад, відомий підприємець та екс-віце-прем’єр-міністр Сергій Тігіпко нещодавно цей факт публічно визнав і констатував, що більшість бізнесу в Україні задоволена зміною президента, оскільки бізнес не розумів логіку дій старої влади.

Тепер “усі розуміють, що зростання у 2,2% ВВП – це просто поразка для країни”, – уточнив Сергій Тігіпко. І, схоже, що вибудувана Петром Порошенком і Володимиром Гройсманом економічна система для самих капіталістів стала все більш невигідною, ще більше вона не бажана для пересічних українців. Плюс корупція і бідність підливали масла у вогонь.

Але невже тільки останніми днями український великий бізнес почав розуміти всю серйозність цієї проблеми? Чи вона раптом стала представляти для них величезні ризики? Так, народний депутат і український мільярдер Костянтин Жеваго несподівано зробив тривожний прогноз. Він заявив, що вже в цьому 2019 році тільки-но кон’юнктура на світових ринках сировини розгорнеться, одразу ж в Україні настане криза, тому що:

1) у нас буде більш глибоке від’ємне сальдо зовнішньої торгівлі;

2) далі впаде курс гривні;

3) також впаде вартість сировини (особливо враховуючи наслідки торговельної війни США і Китаю);

4) отже, до нас менше буде приходити іноземної валюти;

5) паралельно з девальвацією гривні буде зростати інфляція;

6) зі зростанням інфляції різко падатиме купівельна спроможність населення.

Проте всім цим і в першу чергу зростанням доходів населення Кабмін, як і раніше, не займається. Тож саме час президенту Володимиру Зеленському сказати правду людям. Так, час сказати правду, що ми вступили в період падіння життєвого рівня. І це падіння триватиме багато років.

Одних тільки кредитних грошей Міжнародного валютного фонду для порятунку економіки точно не вистачить. І девальвація вже не головна проблема, оскільки тепер важливіше задуматися, що будемо робити, якщо не піднімемо товарний і фондовий ринки? І кредитні ставки вже можна не знижувати для підтримки промислових підприємств, адже як їх не знижуй, але якщо у виробників немає попиту на них, то все безглуздо.

І неминуче нам належить вибирати перспективу з 2 варіантів: або після програшу НБУ за “ПриватБанк” допускати банкрутство фінансової системи та різке подорожчання грошей, або друкувати нові емісії гривні, розганяючи інфляцію, яка поглине заощадження, що залишилися, фінансово заможних людей. Чи не тому молода команда Володимира Зеленського стала активно формувати запит на ліберальних фундаменталістів, проголосивши лібертаріанську політику основою ідеології партії “Слуга народу”.

І тепер все йде до того, що спільнота радників новообраного президента незабаром стане фактично відповідними міністрами. Гадаю, після 21 липня цього року саме АП, а не Кабмін будуть формувати запит на реформаторів – ліберальних фундаменталістів. А останніх у складі цього уряду Володимира Гройсмана особисто я не бачу.

У зв’язку з цим хочеться нагадати, що сучасні українські ліберали у своєму розвитку пройшли непростий шлях: спочатку заради захисту ліберальних цінностей вони стали на позицію їхніх носіїв – підприємців, а потім на бік найбільш ефективної та нахабної частини великого бізнесу – українського олігархату.

Отже, усі ці останні роки Кабмін Володимира Гройсмана вивчав тільки ті економічні моделі, за яких може відбуватися лише падіння української економіки. І в кожної такої моделі своє глибоке дно. У результаті ми вийшли до ситуації, коли опинилися за крок від дефолту.

І саме тепер відомий український олігарх Ігор Коломойський наполегливо радить президенту Володимиру Зеленському оголосити дефолт за зовнішніми боргами.

Однак Зеленський поки підтвердив, що Україна і надалі буде твердо дотримуватися умов фінансової допомоги Міжнародного валютного фонду за 14-місячною програмою підтримки економічної політики stand-by у розмірі 3,9 млрд дол. Інша справа, чи стане молода команда нового президента ударним загоном українських реформ? Тепер на цю проблему треба дивитися ширше і глибше.

Адже нещодавно Україна посідала 1-ше місце у світі серед виробників аміаку (5,26 млн т), 5-те місце у світі за кількістю запусків космічних ракет, 8-ме місце у світі серед виробників сталі (35,3 млн т), 12-те місце у світі за експортом зброї.

І, звичайно, Україна – аграрна країна: 1-ше місце в Європі за площею орних земель і 3-тє місце у світі за площею чорнозему (25% світового обсягу), 1-ше місце у світі з експорту соняшника, 2-ге місце у світі з експорту ячменю, 4-те місце у світі з експорту курячих яєць, 5-те місце у світі з виробництва продукції бджільництва (75 тис. т), 6-те місце у світі з експорту жита і кукурудзи. Ну що, наздоженемо хоча б самих себе? А потім хоча б Польщу.

Олександр Гончаров

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику “Думка”, ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]


Джерело: www.112.ua