Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Що таке ПТСР, як розпізнати цей стан і допомогти

ПТСР (посттравматичний стресовий розлад) – це свого роду душевна рана, яка пов’язана з переживаннями психотравмуючих подій. Як розпізнати ПТСР Факти ICTV дізнавались у кризового психолога Галини Бурковської.

ПТСР – це порушення інтеграції пам’яті. Пам’ять болісна і наповнює всю свідомість. У людей, які страждають від ПТСР, часто з’являються неспецифічні симптоми.

– Нав’язливі спогади, галюцинації, нічні жахіття, безсоння. Життя цих людей втрачає фарби і стає суцільною “чорною смугою”, – пояснює психолог  Галина Бурковська.

За словами фахівця, такі люди мають загострену пильність без причини. Вони лякаються звичайних звуків. Це викликає в них паніку, з’являється бажання одразу шукати собі схованку або стати в бойову позицію.

Зараз дивляться

– Люди з ПТСР мають підвищену тривожність, страх, провину, невпевненість у собі, страх переслідувань. А ще хочу звернути вашу увагу на те, що тривожність може проявлятися як реальний біль: спазми в шлунку, головний біль, ломота в спині, – застерігає психолог.

Підвищена агресія спонукає вирішувати незначні проблеми та питання за допомогою грубої сили. Люди з ПТСР часто не можуть проявляти свої почуття, співпереживати, радіти, дружити.

– Спостерігається погіршення пам’яті, і люди можуть забувати звичайні буденні речі. Їм важко зосередитися. Вони відчувають провину за те, що вижили в ситуації, в які інші позбулися життя, – каже Галина Бурковська

Також, за словами фахівчині, у таких людей бувають думки про самогубство, які з’являються час від часу та є нав’язливими.

Якщо не звертати уваги на ці прояви, то є ймовірність посилення наявних симптомів та набути залежність від алкоголю та наркотиків, втратити стосунки в родині, хворіти та втратити бажання жити.

Проживання психотравмуючої події є величезним стресом та випробуванням для будь-якої людини.

– Треба обов’язково оцінити наявність симптомів ПТСР та їх вплив на життя, – каже психолог. – Важливо стабілізувати свій внутрішній стан, дистанціюватися від самої події. Бути в безпечному місці, яке не викликає травмуючих спогадів.

Важливо делікатно опрацьовувати спогади, перетворюючи їх в історію. Переосмислити значення цієї події. Переживати травмуючу історію знову і знову, та ділитися нею з іншими.

– Треба продовжувати жити та творити своє життя, зробивши висновки з отриманого досвіду. Відновити себе за допомогою природи, терапевтичних технік, медитації, – каже Галина Бурковська.

Щоби зцілити травму, потрібно мати мудрого слухача – психотерапевта. Не потрібно гасити пожежу, якщо ви не вмієте цього робити. Зверніться по допомогу! Індивідуальна та групова робота допоможе вам зберегти та відновити своє здоров’я.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2023-09-20 10:33:22