Місто і регіон

Що приховують у собі ніжинські підземелля?

Що приховують у собі ніжинські підземелля?

Хто б міг подумати, що звичайне просідання ґрунту під колесами автомобіля біля Всіхсвятського храму відкриє містові майбутню туристичну перлину й стане поштовхом до археологічних та історичних досліджень. Зараз про ніжинські підземелля, які щоразу поповнюють переліки найкращих археологічних відкриттів року, знають по всій Україні.

Про це написали на сайті Правда Тут.

Для пересічних ніжинців нововиявлені підземні приміщення є «залізною» таємничою завісою, що обростає загадками, домислами та духом авантюризму. Прикритий люк біля храму, тепло одягнені чоловічки в рудих касках, які постійно метушаться біля того люку, ліхтарі, лопати, драбина, чудернацька техніка поруч дають зрозуміти про те, що за тією «завісою» щось-таки цікаве робиться. Для шукачів старожитностей дослідження ж підземель є важкою, мало не щоденною, рутинною, проте цікавою роботою, що робить їх новими Колумбами й Магелланами та вписує їхні відкриття до історичного ореолу.

Усе почалося з далекого 2002 року, із виникнення провалля біля храму Всіх Святих. Люди зацікавилися дивною впадиною, зазирали туди, обстежували провалля. Згодом за майбутні підземелля взялися науковці, спелеологи й волонтери, які почали робити повноцінні фахові дослідження.

«Ніжином і раніше ходили перекази про підземні ходи й приміщення. Старожили розповідали про шляхи, що з’єднують під землею ніжинські храми, яких тільки на головній вулиці міста – Гоголівській – близько півдесятка. Проте розкопки почалися не одразу… Як безпосередній об’єкт дослідження підземелля відкрив покійний депутат міськради Михайло Булигін, який був нашим археологічним та ідейним натхненником. Він сам був спелеологом, йому було цікаво, першим туди й заліз. Михайло фактично «уламав» нас на написання проекту з підземних приміщень. Розпочинали разом, продовжуємо вже без нього… Минулого року, на жаль, його не стало», – розповідає, зітхаючи, керівник Ніжинської й Новгород-Сіверської археологічної експедицій Іван Кедун.

Археологи розібрали провалля й потрапили в одну з кімнат підвалів. Проводились георадарні дослідження, розчистка входу та основного масиву приміщень. Цьогоріч підійшли до фінальної розчистки першого приміщення, після чого архітектор зніме креслення й можна буде приступити до реконструкції й музеєфікації підземель. Паралельно вичищаються продухи – канали для вентиляції, які завдяки місцевим двірникам забиті сучасним сміттям, і робляться виміри, що свідчило б про безпечність перебування під кам’яною товщею землі.

Дослідження підземних приміщень тривають уже четвертий рік. Здавалося б, довготривалий і кропіткий процес мав би дати левову частку відповідей та підтвердити численні гіпотези науковців. Однак таємничі ніжинські підземелля й досі залишаються таємничими в деяких моментах…

«Минулого року в ході написання звіту ми дійшли до думки, що з підземеллями взагалі нічого не зрозуміло. Ми не знаємо напевно, чиї вони та навіщо створювалися. За цеглою можемо здогадатися приблизний час їх виникнення. Проте він різний, бо приміщення перебудовувалися. Було декілька етапів будівництва. Усі ці моменти стануть зрозумілими після повної їх розчистки й опрацювання великої кількості архівних джерел. Частково ми це зробили в 2017 році, однак не маємо ще повної картини. Можемо сказати, що підземелля ширяться значно далі, аж за Всіхсвятським храмом. Але чіпати решту приміщень не будемо – кошти в громади небезмежні. Після фінальної розчистки основних приміщень, яку зараз проводимо, стає зрозуміло, що частина з них забудована перегородками, що більш пізні за часом. Складається враження, що вони мали дещо іншу конструкцію, з часом для якихось потреб їх обмежували в різних місцях. Можливо, у підземних приміщеннях були різні господарі, це були Грецькі підвали або вони входили до храму Всіх Святих чи Грецького магістрату. За два тижні ми збираємось розчистити основне приміщення. У майбутньому, сподіваюся, дослідження прояснять усю ситуацію», — коментує Іван Кедун.

За словами головного археолога міста, підземелля, швидше за все, датується кінцем XVIII століття. Вони створювались з різною метою. По-перше, виконували роль торгових підвалів. Подейкують про існування підземних монастирів, які будували монахи, усамітнюючись у своїх келіях. Ймовірно, частина віднайдених археологами підземель була відокремлена як підвали Ніжинського грецького магістрату – грецький орган управління, що розташовувався перед Всіхсвятським храмом та в 50-х рр. XX століття був зруйнований. До того ж, серед науковців побутує версія про те, що поруч розміщався міський магістрат, від якого мали зберегтись свої підземні приміщення. Науковці припускають, що підвали Грецького магістрату використовували для зберігання товарів та продуктів для їх подальшого збуту, адже греки були знаними торговцями. Про практичне використання інших підземних кімнат, розташованих поза підвальною частиною магістрату, поки що нічого невідомо.

Днями в основній частині підземель археологи віднайшли викладену з цегли підлогу з крейдяною обмазкою.

«Мабуть, у той час так боролись із вологою», – пояснює Іван Кедун.

Дослідження підземель – трудомісткий та повільний процес. Через брак фінансування одразу все охопити не можна. Працюють поетапно: спочатку розчищають якусь певну частину приміщення, потім спостерігають, чи не з’являються тріщини в стінах, не порушується конструкція, не кришиться цегла чи не змінюється вологість повітря. Згодом приступають до вивчення іншої, більш глибокої частини. Дослідників постійно консультують архітектор та будівельники. Минулого року спільно виготовили чорнові архітектурно-археологічні креслення, цьогоріч – архітектурні, що будуть основою для укріплень та реставрації підземних приміщень.

Зараз у підземних надрах +12°C. На вулиці -3 °C. Робота не кипить, а закипає. Долучаються до розчищення приміщень і майбутні магістранти Гоголівського вишу, для яких підземні відкриття є частиною їхніх письмових досліджень. Кому надворі холодно – може зігрітися гарячим чаєм.

«У багатьох містах є свої підземелля. Унікальність наших у тому, що наші підземні «кімнати» – незавалені. Їх не треба відбудовувати знову, потрібно лише укріпити, і вони продовжать своє існування. Ми одні з перших, хто зафіксував підземелля цілими. Якщо їх відродимо, то отримаємо своєрідну туристичну Мекку, але свою, особливу. Цей проект, з моєї точки зору, дуже вигідний Ніжину. Місто матиме не тільки якісь наукові здобутки, а й додаткову площу, ряд приміщень, що з часом можуть ним використовуватися», – зазначає доцент кафедри всесвітньої історії й міжнародних відносин НДУ Іван Кедун.

Цікаво, що підземелля в Ніжині має не лише колишній Грецький магістрат. Кафе «Уненеж», що по вулиці Гоголя, 8, теж має синхронні підвали віднайденим підземеллям. Є й підземні келії в Благовіщенському чоловічому монастирі. Вздовж вулиці Московської зафіксовані подібні за конструкцією підземелля. Дається взнаки, мабуть, торгове походження міста. Існує легенда, що підземними ходами пов’язані між собою всі міські церкви. Подейкували, що вони проходили між Ніжином – Батурином – Переяславом – Чигирином. Підземелля були невід’ємною частиною забудови старих міст-фортець. Більшість кам’яних житлових будинків, церков, монастирів та установ з’єднувались між собою ходами, що вливалися до головних тунелів у напрямку річки Остер.
Коли ж ніжинці та туристи зможуть спуститися до ніжинських підземель? Питання в коштах. Археологи кажуть, що, можливо, вже цього року, під осінь. Після розчищення підземних приміщень шукачі старожитностей займатимуться шурфуванням міста для уточнення археологічних зон, аби містяни знали, де можна приватизувати землю, а де – ні; і виявлення нових археологічних пам’яток, їх контурів. Це в них займе майже все літо. Тож далі буде…

Що приховують у собі ніжинські підземелля?

Що приховують у собі ніжинські підземелля?

Що приховують у собі ніжинські підземелля?

Що приховують у собі ніжинські підземелля?

Що приховують у собі ніжинські підземелля?

Що приховують у собі ніжинські підземелля?

Що приховують у собі ніжинські підземелля?

Що приховують у собі ніжинські підземелля?

Що приховують у собі ніжинські підземелля?

Що приховують у собі ніжинські підземелля?

Що приховують у собі ніжинські підземелля?

Джерело: Уездные новости
09.02.2018

Читайте новини на нашій Facebook-сторінці  та приєднуйтесь до нашої  Facebook-групи