Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Що буде з цінами на продукти до кінця 2024 року: звіт та прогноз НБУ

Фото: Depositphotos

7 листопада 2024 року Національний банк України оприлюднив інфляційний звіт за жовтень 2024 року та надав макроекономічний прогноз.

Факти ICTV дізнавалися, що буде з цінами на продукти до кінця 2024 року та чи варто очікувати зростання вартості продовольчого кошика. 

Чи варто очікувати зростання цін на продукти до кінця 2024 року 

Як і очікувалося, у другій половині 2024 року спостерігається значне зростання цін. Проте темпи інфляції виявилися вищими за прогнози Національного банку України. Основними причинами цього стали:

  • обмежена пропозиція продовольства;
  • збільшення державних витрат;
  • швидке зростання зарплат;
  • поглиблення енергетичної кризи. 

Аномально спекотне та посушливе літо суттєво вплинуло на сільськогосподарський сектор. Низька врожайність, погіршення якості овочів та фруктів, а також вичерпання запасів минулого року призвели до стрімкого зростання їхніх цін.  

Зростання вартості сировини, зокрема зернових, спричинило сповільнення зниження цін на крупи та, навпаки, пришвидшення подорожчання борошна. Нестача кормів через посуху негативно позначилася на тваринництві, що призвело до зростання цін на молоко та деякі види м’яса.  

Скрин Нацбанку: Ціни на сирі продовольчі товари

Аналіз останніх тенденцій на продовольчому ринку України свідчить про стійке зростання цін на низку харчових продуктів, зокрема, м’ясо, молочні та кондитерські вироби.  

Значне подорожчання сировини для виробництва харчових продуктів, а також її дефіцит на ринку стали основними причинами різкого зростання цін на готову продукцію. Так, за останні місяці ціни на оброблені харчові продукти збільшилися на 8,9% у річному вимірі, що набагато перевищило прогнози Національного банку України (5,9% р/р у червні 2024 року).  

Скрин: Звіт Нацбанку, Графік цін на харчові продукти

На скільки можуть подорожчати продукти до кінця 2024 року та чому ростуть ціни 

Попри початкове зниження вартості олії, подальше зростання цін на олійні культури призвело до прискорення інфляції у цьому сегменті. Тривале подорожчання м’яса також вносить значний внесок у загальне зростання цін на харчові продукти. Активізація експорту продовольства створює додатковий тиск на внутрішню пропозицію та ціни. 

Зазначені фактори суттєво вплинули на виробничі витрати у харчовій промисловості, особливо у молочній та борошномельній галузях. Зростання собівартості продукції призвело до підвищення оптових цін, що, ймовірно, буде перенесено на кінцевого споживача у найближчому майбутньому. 

Що буде з цінами на м’ясо до кінця осені 

Експерти прогнозують збереження високого рівня інфляції на продовольчому ринку протягом найближчого часу. Можуть зростати ціни на м’ясо, молочні продукти та вироби з борошна. 

Коли очікувати зниження вартості харчових продуктів

Ситуація з інфляцією почне покращуватися лише навесні 2025 року. З появою на ринку нових урожаїв, інфляція на сирі продукти почне сповільнюватися. За прогнозами, до кінця 2025 року рівень інфляції на сирі продукти знизиться до близько 6%. 

Далі очікується подальше зниження інфляції завдяки нарощуванню виробництва, покращенню логістики та зниженню світових цін на продовольство. За таких умов, до 2026 року рівень продовольчої інфляції може знизитися до 3%. 

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram


Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-11-12 18:16:00