Будівельні матеріали м.Ніжин Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Саміт США-ЄС у Брюсселі: які питання на порядку денному і як це вплине на Україну

15 червня у Брюсселі відбудеться саміт США – ЄС за участі президента Америки Джо Байдена. Зустріч є частиною турне американського президента Європою.

У Білому домі напередодні зазначали, що поїздка Джо Байдена передусім спрямована на об’єднання західних демократій проти авторитарних систем у Росії й Китаї.

Зокрема Джо Байден і лідери європейських країн під час зустрічі планують запустити механізм узгодження політики щодо РФ.

Що потрібно знати про саміт США – ЄС у Брюсселі і якими можуть бути його результати для України, читайте на Фактах ICTV.

Що обговорять на саміті

Перед початком зустрічі ЗМІ із посиланням на високопоставлених представників ЄС повідомляли, що загалом саміт покликаний відновити відносини між Брюсселем і Вашингтоном.

Тому очікується, що лідери Європейського Союзу та США припинять трансатлантичні торгові суперечки та попросять провести нове дослідження щодо походження коронавірусу.

Також на саміті можуть обговорити й відновлення міжнародних поїздок між країнами Європейського Союзу і Штатами, які наразі неможливі через пандемію.

Ще однією темою для обговорення буде агресія Росії. Так, напередодні ЗМІ повідомили, що на саміті США – ЄС планують запустити механізм узгодження політики щодо РФ. Тому очікується, що країни домовляться спільно працювати над цілою низкою загроз, які надходять із боку Росії – від кібербезпеки до дезінформації.

Крім того, президент Європейської ради Шарль Мішель заявив, що саміт в Брюсселі дасть можливість обом сторонам скоординувати свої дії і обмінятися думками перед зустріччю Джо Байдена з російським президентом Володимиром Путіним, яка відбудеться 16 червня.

За інформацією ЗМІ, США і ЄС наголосять на тому, що єдині в своєму принциповому підході щодо Росії та готові рішуче відреагувати на її модель негативної поведінки і шкідливі дії.

Очікується, що президент Америки та європейські лідери також заявлять про свій намір зміцнити співпрацю у сфері застосування санкцій.

А ще лідери Євросоюзу і США 15 червня можуть підтвердити підтримку нормандського формату із врегулювання ситуації на Донбасі.

Яке значення саміт має для України

Політичний експерт Олександр Мусієнко у коментарі Фактам ICTV зазначає, що очікування від саміту США – ЄС в Брюсселі стають зрозумілими вже після фінальної заяви зустрічі країн Великої сімки, у якій варто звернути увагу на три пункти:

– Перший пункт полягає у тому, що країни G7 вимагають від Росії припинення агресії проти України і виведення військ з її території. По-друге, Велика сімка заявила про підтримку територіальної цілісності і суверенітету України.

І, по-третє, країни Великої сімки сподіваються, що в Україні продовжать проводити реформи, спрямовані на верховенство права і захист прав і свобод людини, – пояснює політолог.

Тому, на думку Олександра Мусієнка, приблизно того ж самого можна очікувати від саміту США – ЄС. Оскільки станом на сьогодні підтримка Заходом України є. Але наші західні партнери пильно стежать і закликають офіційний Київ не звертати зі шляху реформ.

Також експерт додає, що Захід єдиний у своїй позиції щодо Росії. Як європейські країни, так і Сполучені Штати продовжують закликати РФ підтримувати режим тиші на Донбасі, припинити вогонь, відвести війська і рухатися далі в межах Мінських домовленостей та нормандського формату.

Чи буде порушене питання газопроводу Північний потік-2 на саміті, точно невідомо. Але Олександр Мусієнко вважає, що Україна повинна бути чіткою у своїй позиції:

– Для України мають бути передбачені чіткі компенсаторні механізми, які передбачають, що нам відшкодовуватимуть можливі втрати від зменшення обсягів транзиту газу. Це можна зробити шляхом прямих інвестицій в Україну з боку німецьких, американських, австрійських, французьких і решти європейських компаній, які задіяні у будівництві Північного потоку-2, – зазначає він.

Крім того, Олександр Мусієнко наголошує на тому, що Україна повинна говорити зі США і Європою про енергетичну безпеку і про їхнє сприяння у видобутку українського газу, постачання скрапленого газу, модернізацію атомної енергетики, щоб підвищувати нашу енергоефективність.

Водночас Україна може говорити про необхідність отримання гарантій безпеки не лише у вигляді обіцянок, а й у збільшенні допомоги на озброєння нашої держави.

Позиція лідерів країн G7

Цими вихідними у Великій Британії відбувся саміт Великої сімки, під час якого лідери країн назвали Росію стороною конфлікту на Донбасі. Також вони закликали її вивести війська з України.

Крім того, Велика сімка підтвердила підтримку суверенітету та територіальної цілісності України в її міжнародно визнаних державних кордонах.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2021-06-14 19:03:57