Місто і регіон

рубати чи не рубати? – ПравдаТУТ Ніжин


Хто давав дозвіл КП “ВУКГ” спилювати віковий дуб на Овдіївській, чи може депутат заробляти кошти на комунальному підприємстві, чому депутат Гриценко (по сумісництву ще й працівник “ВУКГ”) має спільний номер із ФОП “Суховерхий” – з’ясовували на депутатській комісії з питань законності. Своє бачення нашумілої ситуації висловило керівництво й персонал підприємства, якого звинуватили в намаганнях знищити 300-літнє дерево.

Раніше ми писали про: Жолуді чи гроші? Ніжинці врятували 300-літнє дерево від спиляння

На захист дуба-старожила миттєво піднялись небайдужа громадськість,  поліція та журналісти. 10 квітня дерево намагалися спиляти, бо своїми жолудями воно заважає жительці (частина стовбура вилазить за її територію). Кілька скарг від невдоволеної – і підприємство “Виробниче управління комунального господарства” висилає на місце наряд зі спецтехнікою, кран, вишку, просить допомоги в РЕМА та вузла зв’язку. От тільки вимогу активістів показати дозвільні документи на спиляння дуба комунальники виконувати не поспішають. Не переконали змінити думку й рішучі дії громадськості, яка, стоячи на своєму, блокувала рух спецмашин “ВУКГ”.

Виявилось, що жодного комісійного обстеження перед тим, як приганяти спецтехніку для спилу дерева, не проводилось. Із виконавчим комітетом та міською радою радикальні дії не узгоджувались. Без дозволу – досить було лише поскаржитись КП “ВУКГ”, що дерево заважає, і комунальники вже тут, як ті мультяшні Чіп та Дейл, поспішають на допомогу.

“У першу чергу КП “ВУКГ” виконує замовлення власника – міської ради, бо є комунальним підприємством.  Однак якщо в нас на підприємстві з’являється “вікно” й ми не маємо замовлення, то беремо на себе додаткові роботи, за які можемо отримати допоміжний дохід. КП “ВУКГ” діяло в законних межах, що прописані в нашій посадовій інструкції: є замовлення – є виконання. Громадянка написала лист-звернення (дуб знаходиться на її території) та зобов’язалась оплату робіт взяти на себе. Розробили калькуляцію вартості й узгодили ціну виконання робіт. Інших варіантів ми не розглядаємо”, – стверджує заступник начальника КП “ВУКГ” Юрій Хоменко.

На чиїй території росте дуб, не перевіряли

Із заяви мешканки бачимо, що жінка не виключає варіант профінансувати роботи за рахунок спиляного дерева. Цікаво, що деревина 300-літнього дуба є дуже цінним матеріалом. За попередніми оцінками, оброблена сировина для виготовлення коштовних меблів із цього дуба коштувала б приблизно 1 млн. грн. Ласий шматочок для комунального підприємства, не вважаєте?

 

 

Зеленим світлом для вирубки дуба КП “ВУКГ” бачить прикріплений до заяви лист Управління ЖКГ та Б, де йдеться про те, що спиляння дерев на приватній земельній ділянці проводиться за рішенням її власника та за його власний рахунок.

“Жінка звернулася до нас дати дозвіл спиляти дерево на її приватній території. На це управління відписало: якщо територія приватна – то пиляйте (ми не перевіряємо, чи приватна вона, чи ні. Цим займаються відповідні служби). Ми відповіли, шановна, якщо дуб –  на Вашій земельній ділянці, то самі замовляйте роботи й пиляйте. Далі громадянка написала, що дерево росте на межі її ділянки. Ми обстежили дуб, там три сухостойні гілки”, – пояснює заступник начальника УЖКГ та Б Світлана Сіренко.

Цікавим є й те, що чия земельна ділянка й на чиїй території росте дерево, КП “ВУКГ” не перевіряло – повірило на слово. І швидко, не роздумуючи, виїхало зрубати дуба -“шкідника”.

“Ми не вповноважені визначати, чиє то дерево. Є лист громадянки, де написано, що воно знаходиться на її приватній території, а не на міській. Візуально це справді так”, – каже Хоменко. На фото, яке зробив наш фотокореспондент Ігор Волосянкін, добре видно, що більше ніж третина дуба знаходиться за парканом заявниці. Тож пиляти дерево, маючи на руках лише заяву жительки, що “зелений старожил” шкодить її майну, не можна. Для цього потрібне хоча б комісійне обстеження.

“Якщо людина говорить, що це її територія, то вона повинна як мінімум це підтвердити – державним актом, витягом із Державного земельного кадастру, де зазначено, що це її земельна ділянка,  із описом меж. Коли хтось скаже, що його територія – це парк Шевченка, то що, підемо там дерева різати?”, – зауважує правник Олег Кузьменко.

Він наголошує, що одним із головних завдань так званої “зеленої ради Ніжина” є визначення подальшої долі дерев та рослинності. Ніякого рішення стосовно цього вікового дуба згаданий орган не приймав.

Пиляли чи обстежували?

Не менш дивним виглядає те, що самі комунальники ніяк не визначаться, вони їхали пиляти дерево чи лише його обстежувати. Коли 10 квітня на місце прибула поліція, працівник КП “ВУКГ” (ще один депутат міськради) Юрій Ландар не міг до пуття сказати правоохоронцям, що тут робить його бригада. Буцімто ніякі роботи зі спилювання дуба тут не проводяться, лише обрізають гілки дерева. За свідченнями свідків, його слова розходились із початковими планами комунального підприємства. Чому тоді не обрізали гілки протягом двох годин, чоловік знову пояснити не зміг.

В особистій телефонній розмові з депутатом міськради, працівником “ВУКГ” Сергієм Гриценком журналістам “Правда ТУТ. Ніжин” стало відомо, що дерево обстежували, чи аварійне воно; де розташоване; як виглядає; і за необхідності мали обрізати сухі гілки.

Читайте також: Справа з ніжинським трьохсотлітнім дубом: коментар працівника КП “ВУКГ”

“У моїй посадовій інструкції написано, що я маю займатися підрізкою й видаленням дерев по місту. Я – найманий працівник. Мені сказали їхати обстежити дерево, то я й поїхав, бо  я отримую на роботі зарплатню й маю слухатись своїх керівників. Є постанова Кабміну, і там чітко прописано, що якщо дерево знаходиться на приватній території, то людина сама вирішує, що з деревом робити – і не треба при цьому ні обстеження, ні акту вибраковки. Наша ціль була обстежити, а не так, як усі зрозуміли”, – запевняє Гриценко.

На депутатській комісії з питань законності стає зрозумілим, що дуб таки хотіли спиляти. Коли б КП “ВУКГ” виїхало зрізати кілька сухих гілочок, то чи б приганяло силу-силенну техніки, весь комунальний десант, а бригада зв’язку чи знімала б дроти ліній електропостачання? Мабуть, ні.

“Шукаєте темну кішку в темній кімнаті”

Цікавим моментом є й те, що контактний номер телефону депутата міськради, працівника КП “ВУКГ”  Сергія Гриценка співпадає з телефонним номером замовника робіт зі спилювання вікового дуба ФОП “Артем Суховерхий” на сайті публічних закупівель “Prozorro”. Саме з цього телефону робилось замовлення на відключення кабелів на Овдіївській. Цей же номер телефону фігурує в договорах  як контактний Суховерхого на замовлення робіт по Ніжинському міському центру первинної медико-санітарної допомоги, виконавчому комітету міськради, Управлінню ЖКГ та Б, Управлінню освіти, Центральній міській лікарні. Його ж бачимо на “Prozorro” у реквізитах ПП “Хост-Н” – фірма, яка виконувала роботи зі встановлення автобусних зупинок по громадському бюджету (проект Сергія Гриценка  “Автобусні зупинки- це зручно,затишно, безпечно”) й співзасновником якої був депутат Юрій Хоменко (заступник начальника КП “ВУКГ”).

Сам Сергій Гриценко пояснив ситуацію можливою технічною помилкою (хоча за нього здебільшого говорив Юрій Хоменко). Приміром, коли бухгалтер приймала й оформлювала договір на поточний ремонт даху в ЗОШ №5, то помилково замість Суховерхого вказала секретарю тендерного комітету контактний номер Гриценка (у реквізитах виконавця робіт номер телефону був відсутній). “А стосовно інших номерів я не знаю”, – сказав Гриценко. Не знав депутат і те, хто встановлював зупинки по його проекту з бюджету участі.

“Коли сталася ця ситуація з дубом, у нас, на жаль, захворів керівник, – коментує Юрій Хоменко. – На підприємстві маємо антикорупційний орган, провели розслідування, перевірили контактні дані по Суховерхому. Виявилось, що людина переплутала й вставила чужий номер телефону, коли замовляли роботи в 5 школі. Цю технічну помилку міг допустити хто завгодно. Сергій Гриценко – активний депутат, який турбується за долю міста. Він не сидить, склавши руки, телефонує і в Управління освіти, і в 6-ту, 5-ту школи…”.

Якщо бухгалтер переплутала дані Суховерхого й Гриценка по 5 школі, то чому номер телефону Гриценка фігурує в реквізитах Суховерхого у замовленнях по ЦМЛ, Центру ПМСД, Управлінню ЖКГ? Там знову хтось переплутав? Що ж, щастить депутату Гриценку…

“Ми шукаємо темну кішку в темній кімнаті”, – додає Гриценко. І, нерозуміючи, запитує: “А що, депутату заборонено займатися зароблянням коштів? Має якісь обмеження в діяльності? Кожен із нас працює й отримує за роботу гроші”. Звісно, законодавчих обмежень немає. Проте коли з міського бюджету виділяються кошти, приміром, на ремонт того ж самого даху в школі, а номер телефону депутата фігурує як контактний  виконавця робіт, то як мінімум дивно й підозріло.

Дуб не внесений до реєстру вікових дерев

300-літній дуб на Овдіївській не занесений до реєстру вікових дерев. Цим питанням наразі займається Чернігівська обласна організація українського товариства охорони природи. Відповідну заяву подав ініціатор збереження “зеленого старожила” Валерій Козирєв та рекомендував подати депутатській комісії з питань законності її голова Олег Щербак. Із вказівкою зробити кадастровий номер земельної ділянки й визначити її межі, аби простежити, на чиїй території росте віковий дуб, звернувся на цій же комісії начальник КП “ВУКГ” Владислав Корман. Якщо ж виявиться так, що дуб росте на ділянці заявниці, а отже – є її власністю, то, як сказав Юрій Хоменко, на ініціаторів збереження дерева підприємство вправі подати до суду про стягнення збитків за простій техніки та перешкоджання роботи працівників, бо це “збитки “ВУКГ”.

“Якби дерево мало охоронну грамоту й на ньому встановили якусь табличку, то, звісно, ніхто б до дуба навіть не підійшов”, – запевняє Корман. – Я сумніваюсь, що цьому дубу 300 років. 50-6о років – від сили. У регламенті не прописано, що ми повинні сумніватися в приватній власності людини чи не надавати їй послуги. Можливо, треба було більш уважно вивчити ситуацію. Але для нас, що дуб, що граб – одна деревина, одна робота… Ми почали працювати, як ті автомати. Замовлення є, з’явилось ”вікно” – виїхали. Тоді давайте пропишемо алгоритм, як нам виконувати замовлення стосовно дерев”.

Озвучені пропозиції взяли до уваги. Наразі справою займається поліція. Голова комісії з питань законності просить КП “ВУКГ” дерево не чіпати, поки вивчають, на чиїй території росте дуб та чи можна його спилювати: “Не робіть цього, навіть із поваги до столітнього дуба. Він нас пережив, то хай поживе ще декілька поколінь”.

Читайте новини на нашій Facebook-сторінці  та приєднуйтесь до нашої  Facebook-групиДжерело: nizhyn.pravdatut.ua

Close