Україна і світ

Російські паспорти Донбасу: Навіщо це і чи стане явище масовим?

Російські паспорти Донбасу: Навіщо це і чи стане явище масовим?

П’ять років обіцянок, які роздавали ватажки самопроголошених народних республік, почали частково втілюватися в життя – після березневих чуток про початок видачі російського громадянства за спрощеним порядком 24 квітня президент РФ Володимир Путін підписав указ, який дає “зелене світло” цій акції.

При дотриманні фактично єдиної умови – виконувати законодавство РФ, українці, які проживають на тимчасово непідконтрольній території та які зможуть довести своє проживання на них, можуть стати громадянами Російської Федерації.

На думку експертів, політиків і пересічних громадян, цей документ має важливе значення для України і є каталізатором трьох сценаріїв для Донбасу та України.

1) Реалістичний – запрошення Києва на переговори і розвідування ситуації.

Разом з подальшою 18 квітня забороною на експорт до України нафтопродуктів з РФ, указ від 24 квітня більшість експертів трактувала як своєрідне запрошення нової української влади на чолі з Володимиром Зеленським на переговори щодо “питання Донбасу”.

Справді, цей сценарій при розгляді здається найбільш імовірним, хоча і не без вад. Так, вже “тон запрошення” дає зрозуміти, що РФ має намір вести переговори і завершити їх на своїх умовах. Якими вони будуть? Визнання анексії Криму в обмін на Донбас? Автономія Донбасу? Гарантії позаблокового статусу України? Або щось інше? Невідомо, та й поки неважливо.

Видачею російських паспортів в ОРДЛО РФ порушить мінські домовленості, – МінТОТ

Хоча подібний сценарій – легалізація можливого військового втручання – і є, мабуть, єдиною вигодою для РФ на надання російського громадянства, навряд чи загибель кількох новоспечених громадян РФ з числа бойовиків незаконних збройних формувань або мирних громадян спричинить за собою пряму агресію ЗС РФ. Ціна подібних дій може становити сотні, а то й тисячі загиблих військовослужбовців російської армії. Але, зрозуміло, повністю виключати такий результат також не можна.

Проте можна використовувати песимістичний прогноз і в більш м’якому варіанті, наприклад, використовувати можливість “законної агресії” в Україні як важіль постійного тиску для ухвалення вигідних Росії рішень у внутрішній українській політиці.

3) Оптимістичний – Росія готується йти.

Безперечно, найбільш бажаний для кожного українського патріота варіант пояснення підписання указу, який з’явився вчора, – підготовка РФ запасного аеродрому для своїх прихильників у разі виходу Росії з Донбасу. Зрозуміло, звучить таке припущення приємно для вуха, але занадто вже наївно, адже об’єктивних передумов для виходу з Донбасу в РФ немає.

Та й бажання російської сторони в разі власного відходу з Донбасу інтегрувати в свій склад новоспечених громадян з числа “військовослужбовців ДНР” викликає величезні сумніви. Навіщо? Та і як можна інтегрувати в мирне життя десятки тисяч людей, які звикли до зброї, мають підвищені вимоги до РФ, колишніх українських силовиків, які порушили присягу, та українських чиновників, які порушили законодавство своєї країни? Ще питання.

Чим загрожує росіянам подібна інтеграція, нескладно здогадатися, згадавши недавнє рішення ростовського суду в справі “комбата ДНР” “Мачете”, який зґвалтував і вбив мешканку Ростова, що служила в “армії ДНР”.

Який з цих сценаріїв правдивий – покаже час і можливий зовнішній вплив на Росію. Після указу Путіна Україна звернулася до ООН з питання порушення Російською Федерацією мінських угод. В Організації об’єднаних націй пішли назустріч Україні і призначили засідання Ради безпеки ООН на 15:00 25 квітня.

Російське громадянство для Донбасу – поневіряння починаються

Але залишимо осторонь політичне підґрунтя та можливі наслідки масового отримання мешканцями непідконтрольного Донбасу російських паспортів і запитаємо – а чи буде цей процес узагалі масовим?

Здавалося б, відповідь очевидна, але лише якщо не поставити себе на місце жителів непідконтрольної частини Донбасу.

Отже, указ президента РФ Володимира Путіна дозволяє в спрощеному порядку отримати російське громадянство при дотриманні умов і таких документах як:

– заява;

– документ, що посвідчує особу, передбачений указом президента Російської Федерації від 18 лютого 2017 р. № 74 “Про визнання в Російській Федерації документів і реєстраційних знаків транспортних засобів, виданих громадянам України та особам без громадянства, які постійно проживають на територіях окремих районів Донецької та Луганської областей України”, із зазначенням про реєстрацію за місцем проживання на території відповідного району Донецької чи Луганської області України, простіше кажучи – “паспорт ДНР”;

– документ, що свідчить про зміну прізвища, імені та (або) по батькові;

– документ про наявність громадянства іноземної держави, в нашому випадку паспорт громадянина України;

– документ про укладення (розірвання) шлюбу;

– свідоцтво про народження дитини, включеної в заяву про прийом у громадянство Російської Федерації.

Місць, куди для отримання громадянства РФ ці документи можна подати, за законом може бути лише два – консульство Російської Федерації, що в невизнаних “народних республіках” неможливо, та територіальний орган Федеральної міграційної служби на території РФ.

Власне, інсайдери з “ДНР”, а слідом за ними і ЗМІ РФ назвали одне місце, яке планують відвести під прийом документів від жителів непідконтрольного Донбасу – селище Матвєєв Курган у Ростовській області та відділення ФМС у ньому.

Отже, як виглядатиме отримання громадянства РФ для жителя Донбасу, а головне – скільки коштуватиме?

Ціна паспорта – місячна зарплата щонайменше

Попри спрощення процедури на папері, в житті вона буде виглядати не такою простою і дешевою.

Отже, насамперед жителю “ДНР” у гонитві за паспортом РФ доведеться дістатися в Матвєєв Курган, що в принципі не проблема: кожен день, починаючи з 6-ї ранку, з Південного автовокзалу Донецька туди ходять кілька автобусів – 3 години шляху і 300-350 російських рублів – і ти на місці. Однак це найлегше.

Хоча багато документів для подачі на громадянство РФ і скасовано, але їхнє надання до ФМС все одно в грошовому еквіваленті обійдеться в кілька тисяч російських рублів: переклад з української на російську мову одного документа обійдеться від 600 до 1000 російських рублів, а головне – в указі нічого не сказано про скасування державного мита в 3500 рублів. Отже, близько 700 рублів дорога, якесь харчування, 3500 рублів сплаченого мита та переклад документів від 600 рублів за 1 документ. Вартість поїздки – в кращому випадку 6-7 тисяч російських рублів, хоча, найімовірніше, більше, що для багатьох у “ДНР” становить практично їхню заробітну плату за місяць.

І це не говорячи про ймовірні і навіть неминучі черги в ФМС, якими такі органи традиційно славляться, а отже, потрапити на прийом того ж дня може і не вийти, тим паче, що до цього необхідно перекласти свої документи за ті самі 600-1000 рублів і засвідчити у нотаріуса. Якщо всім охочим не вдасться здати документи в день приїзду, що, найімовірніше, і станеться, їм доведеться або приїжджати іншого разу і знову витрачати мінімум 700 рублів на дорогу, або ж ночувати в Матвєєвому Кургані, що означає додаткові витрати.

Але, припустимо, вдалося здати документи з першого разу і через 3 місяці, витративши ще 700 рублів на дорогу, вдалося забрати свій паспорт, але що далі?

Паспорт громадянина РФ не чарівна паличка і не дає житла в РФ або високооплачуваної роботи, радше з ним можна буде просто повернутися до “ДНР” і жити далі там, втішаючи себе тим, що в разі твоєї загибелі Росія помститься за смерть свого громадянина. Але навряд чи знайдеться багато охочих витратити в обмін на таку перспективу мінімум місячну зарплату, свої час і нерви на оформлення паперів та спілкування з чиновниками.

Зрозуміло, це не означає, що охочих не буде – найімовірніше, це будуть прихильники самопроголошеної “ДНР”, “держслужбовці”, а також заробітчани з Донбасу, які не знайшовши роботи вдома, вирішили виїхати до РФ. Останнім російський паспорт якраз буде дуже вигідний, адже дозволить легалізувати свою присутність і заробітки на території РФ, принаймні в теорії.

Не менш вигідне російське громадянство і “держслужбовцям ДНР”, і “військовослужбовцям”, власне, останнім і зовсім обіцяють організувати видачу ледь не на місцях постійної дислокації. Щоравда, останнє вже точно буде 100% порушенням мінських угод, але одним більше, одним менше – на це давно вже мало зважають.

Пенсіонери можуть “пролетіти”

Окреме і цікаве питання – очікуваний масовий перехід пенсіонерів з “ДНР” на російську пенсію, у чому можна не сумніватися, враховуючи різницю у розмірах мінімальної пенсій: 3100 рублів у “ДНР” і 7800 у РФ.

У РФ блогери навіть порахували, що це обійдеться Росії більш ніж у 100 мільярдів рублів на рік.

Але не варто поспішати з висновками, адже може йтися про значно менші суми.

Отже, припустимо, пенсіонер з Донбасу оформив російське громадянство, “інвестувавши” в це мінімум двомісячну пенсію. Тепер він може подавати документи на призначення російської пенсії, і тут його чекає низка сюрпризів.

Насамперед, пенсіонер повинен відмовитися від української пенсії або надати докази того, що він її не отримує. Не цілком зрозуміло, чи рівноцінна українській пенсія, що виплачується в “ДНР”, але це і неважливо.

Також пенсіонер з “ДНР” повинен надати дані про свій трудовий стаж за 60 місяців до 2002 року.

Зрозуміло, навряд чи більшість пенсіонерів з непідконтрольного Донбасу зможуть виконати ці вимоги, однак російську пенсію їм все-таки можуть призначити, але – соціальну, а не страхову – за віком.

Що це означає на практиці?

Соціальною в РФ називають регулярну грошову виплату, що виплачується громадянам, яких визнано непрацездатними або які не мають стажу, необхідного для призначення трудової пенсії за віком.

Мінімальний розмір соціальної пенсії в РФ становить 5034 російських рублі – безсумнівно більше, ніж 3100 рублів мінімалки, які одержують пенсіонери “ДНР”, але і не 7800, як у “повноцінних” російських громадян.  

Насправді навіть призначена мінімальна соціальна пенсія в РФ підвищується за рахунок різних регіональних доплат, тому її середній розмір, за даними російських ЗМІ, становить 8-9 тисяч рублів. Але це відбувається за рахунок регіональних коефіцієнтів і доплат, на отримання яких пенсіонери “ДНР”, не проживаючи на території РФ, права не мають.

Втім, лазівка є і тут, наприклад, оформити реєстрацію на території РФ, тоді до призначеної пенсії можуть застосовуватися регіональні коефіцієнти на території суб’єкта Російської Федерації, де нібито проживає пенсіонер. Щоправда, робити це вже доведеться, мабуть, за гроші і періодично реєстрацію треба буде продовжувати.

Словом, Україні не варто побоюватися масового переходу жителів Донбасу в російське громадянство, однак для виправдання своїх можливих військових акцій проти України Росії буде достатньо і зовсім малої їх кількості, точніше, самого факту їхньої присутності.

Читайте новини на нашій Facebook-сторінці  та приєднуйтесь до нашої  Facebook-групи

Джерело: 112.ua
25.04.2019

Close