Будівельні матеріали м.Ніжин
Місто і регіон

Різдвяний бал Гетьманщини на Чернігівщині: як то було

Костюми періоду правління Івана Мазепи, майстер-клас з танців, що виконувалися на балах козацької старшини. Так у художньому музеї імені Григорія Галагана в Чернігові спільно з проєктом “Історія зі смаком” та студією історичного танцю Joyssance провели Різдвяний бал Гетьманщини, – повідомляє Суспільне Чернігів.

Журналістка, письменниця, кураторка проєкту “Історія зі смаком” Ганна Гороженко каже:

“Ми розповідаємо про українське бароко і ми хочемо, щоб люди доторкнулися, відчули себе на балу, саме на козацькому балу у Чернігові. Ми хочемо, щоб люди не тільки побачили, який це має вигляд, але ще й взяли в цьому участь, почули барокові співи, барокові українські канти і взагалі доторкнулися до цього неймовірного дійства”.


Журналістка, письменниця, кураторка проєкту “Історія зі смаком” Ганна Гороженко. ФОТО: Суспільне Чернігів

З її слів, українське бароко – яскравий період, який мало досліджений.

Насправді, українське бароко – це не тільки архітектура. Ми так звикли до того, що є козацьке українське бароко в архітектурі, але це не лише це, це — стиль життя, це дуже європейський стиль життя, це унікальний культурний шар, тому що це був мікс Європи і Азії”.


Різдвяний бал Гетьманщини у Чернігові. ФОТО: Суспільне Чернігів

Зі Сходу прийшли віяла та шовки, що у ХVІІІ столітті набули популярності у нас, а також кунтуш — верхній одяг чоловіків та жінок. А з Європи — корсети та корсажі, що вдягалися на корсети, в Україні їх називали “шнуровками”. У моду також входять подушки, що носили під спідницею.

“Навіть в моєму костюмі ви можете побачити дуже багато азійських впливів, східних впливів, і дуже багато впливів європейських. Оцей мікс, він і породив унікальний період саме і цю культуру українського бароко”, — розповідає Ганна Гороженко.


Різдвяний бал Гетьманщини у Чернігові. ФОТО: Суспільне Чернігів

За словами Ганни, бали козацької старшини та української шляхти були грандіозними.

“Ми точно знаємо, що в період Мазепи фіналом балу був феєрверк, яким завідував голова артилерії німець-саксонець Фрідріх Кенігсек. Тобто, це було таке надзвичайно велике і красиве дійство з музикою, з танцями. Тоді це називалося “учти”, до господарів гості приїжджали з подарунками”.

Окрім лекції про епоху Бароко в Україні, гості заходу взяли участь в майстер-класі з танців ХVІІ-ХVІІІ століття. Танцівниця історичних танців Марія розповіла, як це відбувалося:

“Ми будемо танцювати контрданси, але з адаптацією під саме епоху Бароко, з особливим барочним кроком. Це будуть соціальні танці межі 17-18 століть, які танцювалися знаттю на балах. Це не театральні танці, це як раз танець створений для взаємодії людей між собою”.


Танцівниця історичних танців Марія. ФОТО: Суспільне Чернігів

Такі танці описав у своїй книзі англієць Джон Плейфорд ще у ХVІІ столітті. Ці матеріали використали для підготовки до балу.

“Там викладена теорія геометричної прогресії контрдансів, загальна побудова, певні фігури і навіть певні повністю записані з фігурами танці. Такі книги писалися не тільки Плейфордом, були і інші, в інших європейських країнах. І саме за матеріалами цих книг ми зараз відновлюємо такі танці, які побутували у шляхти”, — каже Марія.


Різдвяний бал Гетьманщини у Чернігові. ФОТО: Суспільне Чернігів

Загалом Різдвяний бал у Чернігові тривав два дні.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Джерело: Суспільне Чернігів

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями:
Telegram
Viber
Facebook
Instagram


Джерело: mynizhyn.com
2023-12-26 11:29:51