Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Реформа містобудування посилює органи місцевого самоврядування – Кубраков

Віце-прем’єр-міністр з відновлення України Олександр Кубраков закликав очільників громад, експертну громадськість та учасників будівельного ринку спільно працювати над реформою містобудування, яка створює прозорі правила гри на ринку та сприяє розвитку міст України.

За революційний для сфери містобудування законопроєкт №5655 було проголосовано ще в грудні 2022 року. Однак, конвеєр з продукування фейків та маніпуляцій не зупиняється й досі, навіть попри можливість легко спростувати ті чи інші закиди в бік реформи.

Про це в авторській колонці на сайті видання Економічна правда пише віце-прем’єр-міністр з відновлення України – Міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков.

Зараз дивляться

Він впевнений, що ті, хто роками користувався непрозорими правилами гри, “договірняками” з органами будівельного контролю, заробляли на видачі дозвільної документації, зараз роблять все можливе, аби зірвати реформу.

– Реформа посилює органи місцевого самоврядування як в частині повноважень, так і в частині відповідальності. Закон чітко вказує, що органи місцевого самоврядування зобовʼязані здійснювати моніторинг всієї забудови, яка відбувається в межах їх громад. У разі виявлення будь-якого порушення місцева влада має проводити перевірки. Крім того, якщо чиновники цього не робитимуть, вони нестимуть відповідальність за свою бездіяльність, – пояснив Олександр Кубраков.

За його словами, існує міф, який не втомлюються використовувати опоненти реформи, про ручних приватних контролерів, які контролюються забудовниками.

– Ми створили в цьому законі низку запобіжників, які не дозволять забудовникам мати “ручних контролерів”, але найголовніше – і приватні, і державні контролери будуть працювати в чітких, прозорих і зрозумілих рамках.

Наприклад, забудова, контроль якої вони забезпечують, також буде моніторитися органами місцевого самоврядування. У разі виявлення порушень, законопроєкт №5655 дає можливість притягнути контролера до матеріальної відповідальності, а в деяких випадках він навіть може бути виведений з ринку, – каже Кубраков.

Він пояснив, що контролери здійснюватимуть контроль за будівництвом, спираючись на містобудівну документацію. Це стимул для ОМС покращити її, адже всі вади застарілих генпланів можуть експлуатуватися забудовниками на свою користь.

– І ось тепер уже не про розвінчування міфів, а про чітке питання — чому стільки маніпуляцій і брехні навколо реформи? Відповідь проста — цифровізація. Законопроєкт №5655 передбачає максимальну цифровізацію усіх процесів та етапів будівництва. Кожен крок, кожен документ, кожна дія або її відсутність — будь-якого учасника будівельного процесу залишатиме цифровий слід, який легко відстежити і який не приховати.  Будь-яке порушення, незаконна дія будуть відразу виявлятися, а відповідальна особа притягуватися до відповідальності, в тому числі і кримінальної, – пише Олександр Кубраков.

Він вважає, що тієї прозорості, яка запроваджується електронною системою, бояться багато мерів, представників органів будівельного контролю в ОМС, забудовників з паперовими документами, які можуть “раптово зникнути” або взагалі не приймати жодних рішень без матеріального стимулу.

– Також ми позбавляємо чиновників “годівниці”, пов’язаної з наданням дозвільної документації. Законопроєкт №5655 передбачає, що дозвіл на старт будівництва, на здачу в експлуатацію надаватимуться автоматично за умови наявності всіх необхідних документів, інформації в ЄДЕССБ та інших інформаційно-комунікаційних системах та дотримання всіх процедур.  Забудовнику не треба буде ходити в кабінети чиновників за дозволом, що майже неминуче призводило до корупції, – каже Олександр Кубраков.

Раніше повідомлялось, що парламент проголосував за ухвалення містобудівної реформи – проєкту №5655.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Нагадаємо, на думку адвокатки, спеціалістки з юридичного супроводу діяльності девелоперських компаній Наталії Добрянської, зміни у напрямку цифровізації є стартом до повноцінного відновлення та функціонування країни, і саме тому важливою є підтримка реалізації реформи державного регулювання у сфері містобудівної діяльності.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2023-04-06 21:08:04