Путінізація Польщі без Путіна: Адам Міхнік про небезпеку перемоги правих на виборах

Польський громадсько-політичний діяч та засновник Gazeta Wyborcza Адам Міхнік вважає, що вибори у Польщі не зможуть обнулити підтримку України. У польських елітах панують два табори – демократичний, який підтримує Україну, та політики, яких він відносить до авторитарного табору.
За його словами, це політики, які можуть бути антинімецькими, антиєвропейськими чи антиукраїнськими. Про це він сказав в інтерв’ю Liga.net.
— Вони кажуть, що українці теж мають свої провини, що агресивна риторика НАТО змусила Росію напасти, що Путіна слід зрозуміти. На це цинічно і кон’юнктурно накладається тема Волині. Але вони теж не хочуть, щоб Україна програла, – каже він.
Вибори у Польщі: які настрої панують
Водночас, Міхнік зазначає, що перемога правих сил є небезпечною, адже, за його словами, авторитарна популістична права сила завжди мусить мати ворога.
— Росія для цього занадто сильна. А Європа – настільки безпечна, що можна під’юджувати у собі відчуття молодшого брата: мовляв, поляки в Європі не такі важливі, як Німеччина чи Франція. Ці люди – корисні ідіоти Кремля, – зазначив він.
Міхнік переконаний, що хвиля популярності правих у Європі сприятиме польській авторитарній силі. Він це називає путінізацією Польщі без Путіна. Це, за його словами, включає атаки на громадянське суспільство, громадські організації та ЛГБТ-спільноту.
На його думку, такі сили хочуть перетворити Польщу на скансен уніфікованих людей. Нетолерантну країну, побудовану на синдромі поляка-католика.
— Це якийсь образ із ХІ століття, а не сучасного освіченого християнина. Має такий же стосунок до релігії, як РПЦ в Україні. Ця церква – просто п’ята колона, тільки не пропутінська, а антиєвропейська. Головний план Путіна – розбити Європу. У цьому сенсі, ці люди – корисні ідіоти Путіна, – додав він.
Журналіст додав, що у поляків є “ресентименти й комплекси” до українців. Він зазначив, що Україна дозволила ексгумацію останків польських жертв Волинської трагедії, що сприймається добре.
Проте він вважає, що це був лише претекст, а не привід. Так само, як розпалювання протестів аграріїв із блокуванням польсько-українського кордону.
На його переконання, це є наслідком впливу Кремля та грошей. У Польщі, додав він, “зараз проукраїнська влада, а в суспільстві є по-різному”.
Крім того він зауважив, що досвід України показав, що Польщі потрібна сильна армія. Однак службу в армії молодь сприймає по різному. Є ті, хто реагує дуже позитивно.
За його словами, ані в Польщі, ані в Україні ніхто не хоче війни. Цього хочуть тільки божевільні. Такі як Путін. Але якщо не хочемо війни, повинні бути спроможні дати відсіч. Зараз у України цьому вчиться вся Європа.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-05-16 13:09:00