Будівельні матеріали м.Ніжин Будівельні матеріали м.Ніжин
Новини Чернігова

Прощена неділя: історія, традиції та заборони дня

Прощена неділя: історія, традиції та заборони дня

14 березня християни східного обряду відзначають Прощену неділю – останній день Масляного тижня, який передує Великому посту.

Прощена неділя – християнське свято. Цього дня прийнято просити пробачення у тих, кого образили, і натомість пробачити своїм кривдникам.

Головними словами цієї неділі є «Прости мене» – «Бог простить, і я прощаю». Саме так сьогодні звертаються один до одного віряни й кажуть у відповідь. Свято має на меті пробудити в людях світлі й щирі почуття, прагнення до добрих справ. Це потрібно для того, щоб людина ввійшла у Великий піст із чистою душею й совістю.

Прощена неділя: історія свята

За часів ранніх християн ченці перед Великим постом залишали свої храми, щоб усамітнитися в пустелі на 40 днів та, молячись і розмірковуючи про Бога, підготуватися до свята Великодня.

Лише по неділях вони збиралися разом на літургію. Однак приходили далеко не всі, адже пустеля сповнена різних небезпек. Тому, знаючи, що зустріч могла виявитися для когось останньою, монахи про всяк випадок прощалися зі всіма й просили пробачення один у одного за всі заподіяні образи.

Трохи пізніше церква поширила цей звичай на весь народ.

Прощена неділя: історія, традиції та заборони дня

Традиції Прощеної неділі

Цього дня у храмах проводять служби. Віряни спершу йдуть до храму вибачитися перед Господом, стоячи перед іконами. А після служби вони мають можливість вибачитися перед усіма рідними та знайомими.

Вважається, що у Прощену неділю потрібно творити добро – дати милостиню нужденним, погодувати бездомних тварин або хоча б поступитися місцем у громадському транспорті.

До того ж сьогодні останній день Масниці, коли дозволяється вживати в їжу яйця, молоко, сир, масло та сметану. Вже наступного дня починається Великий піст, який триватиме до самого свята Світлого Христового Воскресіння.

Прощена неділя: історія, традиції та заборони дня

Чого не можна робити в Прощену неділю

У свято не можна вживати алкоголь.

Заборонено лаятися, сваритися, лихословити і бажати іншим зла.

Забороняється також ображатися на когось.

У цей день слід відмовитися від шиття, прання, прибирання та іншої роботи по дому, а також фізичної праці.

Не можна також прибирати стіл після трапези, це вважається поганою прикметою. Те, що залишилося, потрібно накрити простирадлом, це дозволить притягнути благополуччя і щастя.

Прикмети Прощеної неділі

Прикмети свята стосуються млинців, які випікали на свято. Якщо вдасться продати всі, то життя буде щасливим.

Скільки дівчина не зможе продати млинців, стільки років її заміж не візьму.

Якщо перший млинець купить жінка, першою дитиною буде дочка.

За матеріалами Уніан та Zn.ua

Джерело ВИСОКИЙ ВАЛ
14.03.2021