Будівельні матеріали м.Ніжин Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Прориву не буде, але і зради інтересів теж: експерти про розмову Путіна і Байдена

Розмова президента Росії Володимира Путіна і президента США Джо Байдена відбудеться 7 грудня. Глави держав у форматі відеоконференції обговорять низку важливих питань, серед яких і нарощування Росією сил біля кордонів України.

У Кремлі заявили, що розмова президентів розпочнеться о 17.00 (за київським часом). Спілкування відбуватиметься у закритому режимі. У Кремлі сподіваються, що це буде досить тривала та ґрунтовна відеоконференція.

Прес-секретар Білого дому Джен Псакі повідомила, що Володимир Путін і Джо Байден обговорять низку тем, які стосуються відносин між США і Росією, зокрема стратегічну стабільність, кібербезпеку і регіональні питання.

За її словами, Джо Байден висловить стурбованість з боку США військовою діяльністю Росії на кордоні з Україною і підтвердить підтримку суверенітету і територіальної цілісності України.

Чи говоритимуть про Україну без України

Цікавою особливістю майбутніх переговорів Путіна і Байдена, на яку звертають увагу експерти, є те, що досі невідомо, чи відбудеться напередодні розмова президента США з президентом України Володимиром Зеленським, як це було влітку цього року.

Тоді очільник Білого дому поговорив телефоном із Зеленським перед тим, як зустрічатися з президентом РФ, і підтвердив непохитну підтримку з боку США суверенітету й територіальної цілісності України.

Політолог Ігор Рейтерович у коментарі Фактам ICTV говорить, що така ситуація може свідчити про певні недоопрацювання з боку Офісу президента та Міністерства закордонних справ.

Хоча дата відеодзвінка Путіна і Байдена зявилася не так давно, але, на думку експерта, за цей час все ж можна було спробувати домовитися про певні контакти.

Водночас політичний експерт Олександр Мусієнко у коментарі Фактам ICTV говорить, що принцип неприпустимості того, щоб без України говорили про Україну, потрібно й надалі втілювати в життя. Але ми не можемо брати участь у всіх форматах, де обговорюється українське питання.

– Я би навіть дещо розширив цей принцип і сформулював його так: жодних рішень, навязаних з будь-якого боку, без урахування української позиції бути не може. Щодо цієї ситуації я сподіваюся, що американська сторона обов’язково поінформує Україну про результати цих переговорів, – говорить експерт.

На думку Олександра Мусієнка, це можуть зробити або шляхом розмови на рівні президентів України та США, або на рівні Міністерства закордонних справ та Держдепартаменту.

На що розраховувати Україні

Ігор Рейтерович переконаний: після розмови Путіна і Байдена зради не буде. Але не варто розраховувати на значні перемоги. На думку політолога, Україні приділять значну увагу, зокрема ескалації, яку спостерігають на кордоні з РФ.

– Байден говоритиме про підтримку територіальної цілісності, суверенітету України, найімовірніше, згадає Крим і те, що США уважно спостерігають за діями Російської Федерації. Наратив Путіна також зрозумілий, він не відрізнятиметься від позиції Росії, починаючи з 2014 року.

На мою думку, для президента РФ ця розмова більше потрібна не через Україну, а інші питання, які його цікавлять, зокрема Північний потік-2. Тому прориву тут не буде, як і не буде зради, – пояснює експерт.

Водночас Ігор Рейтерович не виключає певного пожвавлення або більш активного залучення Сполучених Штатів до процесу врегулювання ситуації на Донбасі.

За його словами, це може бути створення посади спецпредставника США з питань України або розширення повноважень того ж заступника державного секретаря Вікторії Нуланд.

– Росія на додатковий формат, пряму комунікацію зі США може погодитися. Все через те, що Кремль влаштовує така позиція. Росія продовжить говорити, що вона не є стороною конфлікту, але водночас акцентуватиме на тому, що вона – глобальна держава, до якої звернулися США, щоб допомогти врегулювати ситуацію.

Тому насправді для Кремля це дуже вигідний формат і він може радо погодитися на поглиблення контактів із США за рахунок створення нового формату, але без їхнього залучення безпосередньо до участі у Тристоронній контактній групі, – говорить Рейтерович.

Але загалом політолог впевнений: немає сенсу боятися, що під час цієї розмови за Україну все вирішать і нас поставлять перед фактом.

Такої ж думки Олександр Мусієнко. За його словами, вже напередодні розмови Путіна і Байдена можна констатувати, що жодної публічної та офіційної позиції з боку Вашингтона щодо здачі українських позицій чи непідтримки України не було.

Натомість були чітко висловлені підтримка з боку Джо Байдена, його адміністрації, Держдепартаменту і засудження дій Росії через скупчення військ. Тому, на думку експерта, довкола цього і вибудовуватиметься розмова.

Але, за словами Олександра Мусієнка, на радикально-серйозні результати після переговорів Путіна і Байдена розраховувати не варто.

– На мою думку, ми не почуємо нічого радикально-серйозного. Ця розмова може бути продовженням того діалогу, який розпочав Байден з Путіним у Швейцарії (йдеться про зустріч, яка відбулася 16 червня цього року в Женеві, – Ред.), – додав політолог.

Водночас Олександр Мусієнко зауважує: для України відсутність серйозних зрушень за результатами цієї розмови має дві сторони.

З одного боку, це погано, оскільки ми хочемо отримати серйозну підтримку від Сполучених Штатів. Але з іншого, це і на краще, оскільки, можливо, обговорюватимуться рішення, які не зовсім нам на користь.

Але, на думку політолога, найважливіше, чим мала би закінчитися розмова Путіна і Байдена, – це певна деескалація і відвідення тих російських військових підрозділів, які перебувають біля наших кордонів.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2021-12-06 20:08:27

Магазин Автозапчастин м.Ніжин