Будівельні матеріали м.Ніжин Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Повітряний міст запустили: що відомо про ситуацію в аеропорту Афганістану

Ситуація в аеропорту Кабула в Афганістані дещо стабілізувалася вдень 17 серпня.

Завдяки цьому Німеччині вдалося евакуювати із країни понад 120 осіб. На борту літака, який вилетів близько 16.00, крім німців, є представники Афганістану та інших країн.

Про це повідомив міністр закордонних справ Німеччини Гайко Маас.

– Повітряний міст запустили. Евакуація триватиме, доки ситуація в Афганістані дозволятиме це робити, – наголосив міністр МЗС Німеччини.

Україна 17 серпня також має намір відправити до Кабула літак для евакуації громадян.

За словами секретаря Ради національної безпеки та оборони Олексія Данілова, до Афганістану відбуватиме стільки рейсів, скільки буде потрібно для того, щоб забрати всіх українських громадян.

Нині повернутись на Батьківщину хочуть 153 українці. Серед них:

  • громадяни України, які перебувають на військовій базі, де виконували роботи за контрактом;
  • українці афганського походження, які відвідували родичів;
  • бізнесмени та інші громадяни України.

Найскладніше для них зараз – дісталися кабульського аеропорту.

У найважчу ніч у Кабулі, із 15 на 16 серпня, українським літаком евакуювали 79 осіб. Серед них – вісім громадян України.

– Україна зробила те, чого не змогла зробити майже жодна інша держава. Ми забрали усіх громадян країни, які змогли дістатися аеропорту в умовах логістичного апокаліпсису, – стверджує міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

За словами очільника МЗС, новина про порятунок Україною своїх громадян облетіла світові ЗМІ.

– У Нідерландах про це написали всі основні ЗМІ. Білоруські незалежні медіа та журналісти називають Україну “справжнім другом білоруського народу” за порятунок білоруського громадянина. Коментатори з Польщі, Іспанії, Великої Британії ставлять Україну в приклад. Показовий був коментар із РФ: Пока наше посольство с талибами целуется, эти делом занимаются, – зауважує Кулеба.

За його словами, евакуація громадян України з Афганістану не оплачувалася з державного бюджету, оскільки до України людей привіз приватний український літак, який на той час був в аеропорту Кабула.

– Власники цього літака поставилися з розумінням, і співпрацювали з урядом для того, щоб забрати на борт громадян, – пояснив міністр.

Нині в пріоритеті – евакуація українців. У другу чергу евакуюють громадян Афганістану, яким загрожує небезпека. Йдеться про журналістів, правозахисників або жінок з активною позицією.

Нині аеропорт Кабула використовують лише для евакуації іноземців. Відправка цивільних рейсів із аеропорту припинилась 16 серпня.

Люди буквально штурмують стіни летовища. Дехто навіть перелазить через високий паркан.

Люди намагаються потрапити до аеропорту будь-якими шляхами, тому що це єдиний спосіб втекти із захопленого талібами Афганістану.

Вантажний літак C-17 Globemaster III військово-повітряних сил США за один раз вивіз із Кабула 640 жителів Афганістану. Кількість людей, які потрапили на борт, наблизилася до рекордної в історії Boeing.

Пілоти не планували брати стільки людей, але біженці прорвалися на борт. Після цього екіпаж вирішив не висаджувати силою біженців і летіти з усіма, хто був у літаку.

Громадяни Афганістану, яким вдалося вилетіти з Кабула на авіабазу Аль-Удейд у Катарі, сиділи на підлозі.

Загалом США минулої ночі з аеропорту Кабула евакуювала 2,5 тис. осіб.

У міноборони країни прагнуть прискорити темпи евакуації з 5 тис. до 9 тис. на день.

Крім того, до Афганістану 17 серпня прибуло чотири тисячі американських солдатів, щоб допомогти з евакуацією.

Пентагон виділить три військові бази для розміщення 22 тис. громадян Афганістану. Окремо усім евакуйованим буде надано допомогу під час транспортування та отримання спеціальних афганських імміграційних віз.

Ситуація в Афганістані

15 серпня угрупування Талібан захопило всі великі населені пункти Афганістану та столицю Кабул.

Президент Ашраф Гані подав у відставку й залишив країну.

Після захоплення палацу глави держави офіційний представник політофіса Талібану Мухаммед Наїм повідомив про закінчення війни в Афганістані.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2021-08-18 00:55:50