Місто і регіон

ПОВИНЕН ЗНАТИ КОЖЕН… ЧОМУ В НІЖИНІ НАЙВИЩІ ТАРИФИ? – ПравдаТУТ Ніжин

Громадська організація «Правозахист Плюс» створена, аби допомагати людям захищати свої права. І, як наголошує голова ГО Анатолій Гунько, суттєву роль у роботі команди правозахисників посідає процес контролю за тим, як дотримуються міською владою, її посадовими особами права людей.  У реаліях сьогоднішнього дня це вже стає просто життєво необхідним. Бо, прикриваючись лозунгом про безпечне й комфортне місто, комфортним влада робить його лише для себе. Щодо комфортності для простих ніжинців, то керівництво міста активно впроваджує  просту формулу: життєво необхідні послуги за найвищими тарифами. Однією з перших тем, яку ми дослідили, зокрема було й  встановлення нових тарифів на проїзд у міському транспорті. У результаті  на сесію міської ради було подано проект рішення про скасування прийнятої виконавчим комітетом ціни на проїзд у 6,50 грн. Наступну тему досліджень подали самі ніжинці. Громадська організація почала отримувати численні звернення про непосильні тарифи на теплопостачання, встановлені міською владою напередодні Нового року. Ми почали аналізувати правомірність прийняття рішення виконавчого комітету №443 від 20.12.2018 р., яким і встановлені нові тарифи на послуги з централізованого  опалення та постачання гарячої води. По ходу його проведення будемо знайомити Вас з результатами кожного його етапу.

 Оплата за тепло є найвагомішим платежем у розрахунках за отримані житлово-комунальні послуги. У структурі ціни цієї послуги левову частку займає вартість енергоносіїв, а саме – палива та електроенергії. Адже подача тепла в оселі представляє собою непростий технологічний та енерговитратний процес. В умовах постійного здорожчання вартості газу  та електроенергії питання перерахунку  тарифу на опалення стає логічним. Але підходити до цього процесу потрібно виважено, об’єктивно і, що головне, без будь-яких спекуляцій.

Враховуючи, що сьогодні доходи людей зростають значно повільнішими темпами, ніж ціни на товари та послуги, головним  у роботі теплопостачального підприємства повинні бути дії  з енергозбереження та зменшення в першу чергу витрат  на виробництво  теплової енергії й її транспортування. Щоб досягнути повної об’єктивності в дослідженні формування нового тарифу та правомірності його прийняття, ми звернулися з пропозицією інформаційної співпраці до всіх учасників цього процесу: до Товариства з обмеженою відповідальністю «НіжинТеплоМережі» як до надавача послуг, до виконавчого комітету Ніжинської міської ради як до замовника послуг і органу, що затверджує розмір самих тарифів.

Об’єктивне й прозоре дослідження у відкритому публічному просторі, а не в чиновницьких коридорах, могло б допомогти зняти сумніви та підозри в населення. Вимушені констатувати, що на сьогоднішній день дуже багато недомовок та «комерційних утаємничень» з боку тих, хто міг і мав стати партнером громадської організації в цій роботі. А як відомо, не кажуть про те, що найдужче хочуть приховати. А отже, сумніви людей в чесності тарифу –  небезпідставні.

Аналіз тарифів, які діяли  в період 2017 – 2018 рр. (затверджені  рішенням виконкому Ніжинської міської ради №239 від 29.09. 2017 р.), показує, що вони на той час були найвищими серед міст Чернігівської області.

Так, «НіжинТеплоМережам» населення сплачувало по 1631, 25 грн за Гкал, а бюджетні установи – по 2210, 33 грн за Гкал. Ці суми покривали витрати підприємства на виробництво  послуги теплопостачання на 110,1% по населенню і на 112,3% по бюджетних споживачах. Тобто населення переплачувало на 10,1% від реальної ціни, а бюджетні організації – на 12,3%. Такого навару для приватної структури на життєво необхідних послугах для своїх громадян не встановлювала жодна місцева влада. Для порівняння, у той же період:

Назва міста Затверджений тариф

 

грн, за Гкал

Покриття витрат теплопостачального підприємства на виробництво послуги, в %
Чернігів 1504,22 102,3
Прилуки 1479,14 98,5

Ось вам і реальність: ніжинці сплачували за опалення своїх осель на 9% більше, ніж жителі Прилук, і на 7, 3% більше, ніж жителі Чернігова.

Такий завищений тариф діяв у Ніжині 15 місяців. Порахуйте, скільки він витяг з бюджету кожної сім’ї зайво сплачених коштів. Чому зайво? Бо те тепло, що ви отримували в оселі, не коштувало стільки, скільки Вам нараховували в платіжках до сплати за нього. Бюджетні організації несли додаткові, необґрунтовані витрати на теплопостачання. Щоб закрити нестачу коштів на енергоносії, влада «оптимізує» витрати бюджетників і знімає надбавки за престижність професії (гарантовано законом) із педагогічних працівників, добровільно – примусово «радить» їм іти у відпустки за свій рахунок.

На запитання, чому виконавчий комітет на чолі з міським головою А. Лінником прийняв таке рішення, відповідь – очевидна. У діях влади відсутнє глибоке розуміння суті проблеми, є слабкий рівень професіоналізму та відверта байдужість до того, що рівень доходів більшості ніжинців значно менший, ніж у самих посадовців.

Свою управлінську «прозорість» та «ефективність» міський голова продемонстрував і при прийнятті та підписанні рішення виконавчого комітету Ніжинської міської ради за №443 від 20.12.2018р., яким і встановлені нині діючі тарифи. Ні члени виконавчого комітету, ні міський голова, так і не дослухалися до аргументів, що лунали від представників ВО «Батьківщина»  у виконавчому комітеті. Не голосували самі й закликали інших не приймати такі тарифи. Переконували, що підняття тарифів не покращить фінансове становище «НіжинТеплоМереж», а навпаки – погіршить його й створить соціальну напругу в місті.

Люди просто не мають коштів у своїх гаманцях, щоб сплачувати тисячні суми за тепло й гарячу воду, бо їхні зарплати та пенсії не ростуть такими темпами, як дорожчають газ та електрика. Наголошували й представники «Батьківщини» про те, що така тарифна політика б’є по привабливості нашого міста для проживання, бо хто захоче жити в місті, де тарифи ростуть, як на дріжджах, і є найвищими в Україні.

Жодні аргументи не подіяли, рішення – прийнято. Тепер, із 10.01.2019 р., ніжинці платять уже по 2036, 38 грн. за Гкал, що на 26,3% більше, ніж до підняття тарифу. Якщо перевести в гривні, то це 43,41 грн. за кв. м житлової площі. І газ, і електроенергія подорожчали для всіх, а не вибірково для Ніжина. То ж чому жителі Прилук після підняття тарифів сплачують 1890, 44 грн. за Гкал, жителі Чернігова — 1737,61 грн? У Чернігові тариф на тепло зріс на 15,5%, а в Ніжині, нагадаємо, – на 26,3%. За гарячу воду після перерахунку тарифу прилучани сплачують 107,77 грн за м. куб. (було 83,73 грн), а ніжинці – 120,13 грн. за м. куб. (було 95,79 грн). Дослухайтесь, жителі Чернігова за відсутності будинкових та квартирних приладів обліку за гарячу воду сплачують 103, 48 грн за м. куб. Мабуть, ніжинські тарифи — це якийсь особливий «економічний» підхід та інтерес політики міського очільника.

Занепокоєння таким станом речей в управлінні міським господарством викликає й те, що тарифи для ніжинської громади затверджені  не лише як найбільші серед населених пунктів Чернігівської області, але й такі, що значно вищі, ніж у містах України. Видання «Урядовий кур’єр» 14 грудня 2018 року оприлюднило інформацію про нові тарифи на опалення й гаряче водопостачання, що вступають у дію з 1 січня 2019 року по областях і містах України. Як видно з цього документу, у жодному місті нашої держави таких тарифів на тепло й гарячу воду,  як у м. Ніжин, немає.

Ознайомитися з цією інформацією можна на сайті «Урядового кур’єру»

Назва міста Вартість опалення Вартість гарячої води
Бровари 1479,01 грн /Гкал

(або 35,01 грн за м.кв житлової площі)

87,62 м.куб.
Запоріжжя 1481,07 грн /Гкал

(або 34,56 грн за м.кв житлової площі)

87,33 м.куб.
Суми 1559,67 грн /Гкал

(або 43,48 грн за м.кв житлової площі)

91,37 м.куб.
Біла Церква  1550,83грн /Гкал

(або 39,66 грн за м.кв житлової площі)

87,27 м.куб.

Якщо за опалення квартири, площею 50 м. кв., житель Києва сплачує 1928 грн, то житель Ніжина за аналогічну площу квартири сплатить 2171 грн. Це на 213 грн більше, при тому, що столичні й ніжинські зарплати ну дуже різняться між собою, і аж ніяк не на користь ніжинців. Та й рівень реалізації соціальних програм у Ніжині значно нижчий, ніж у Києві. Варто взяти до уваги навіть те, що в бюджеті нашого міста помітно зменшено бюджетні видатки на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату комунальних послуг. Якщо в 2018 році сума була в 211, 3 млн. грн, то в 2019 р. — усього 112,1 млн. грн. Це майже в 2 рази менше! Як можна не розуміти того, що решту, за послуги, прийдеться платити самим мешканцям, і при цьому затверджувати найвищі тарифи?

Але, мабуть, аналогія в підходах до соціально важливих справ проглядається така, як і при затвердженні тарифів на перевезення пасажирів у міському транспорті. Коли на сайті міської ради оприлюднюють вартість проїзду в 11,74 грн, а потім, видаючи себе за спасителів громади, приймають 6,50 грн, і оком не ведуть, що це теж – один із найбільших тарифів у країні при не найкращому рівні організації самих перевезень.

Нещодавно міський голова звітував перед нашвидкоруч зібраними підлеглими працівниками. Із його розмови про «досягнення» влади  та  про впровадження європейських стандартів в управлінні територією складається враження, що  він або не розуміє, що читає, або ж живе зовсім «далеко» від своїх виборців із їх чисельними проблемами, в уявно створеній якійсь капсулі благополуччя.

Де ж як не в галузі енерго-тепло-водопостачання потрібно реально, а не на папері, розробляти й втілювати передові та новітні технології з ефективного використання основних фондів громади. Де, як не тут, реалізовувати програми з енергозбереження, а не перекладати всі проблеми на плечі людей.

Але про що можна говорити, коли влада хизується, що вона стягує з ТОВ «НіжинТеплоМережі» орендну плату за використання цілісно – майнового комплексу (це вся система виробництва подачі теплової енергії до споживачів), що переданий теплопостачальному підприємству. У цьому хизуванні є й інша «сторона медалі».  Необхідність сплачувати орендну плату в міський бюджет змушує  ТОВ «НіжинТеплоМережі» закласти ці витрати в тариф і стягувати їх із споживачів. Це теж одна з причин зростання цін на тепло й гарячу воду.

Також у структурі ціни на централізоване опалення та постачання гарячої води надавач послуг заклав значно більші складові витрат на електроенергію та соціальні фонди, ніж це зробили інші виробники теплової енергії. У «НіжинТеплоМереж» це відповідно 7,3 %  та 15,5 % у загальній вартості. У Чернігові, у структурі тарифів теплової енергії по елементах витрат, витрати на електроенергію складають 5,06 %, а соціальні фонди – тільки 9, 62 %. Як бачимо, різниця суттєва.

І це  невипадково. Згідно листа виконавчого комітету міської ради м. Ніжина за номером  № 02.1-18/6-102 від 22 січня 2019 року «Програма з енергозбереження для підприємства ТОВ «НіжинТеплоМережі» міською радою не погоджувалась і не затверджувалась». Такої програми просто немає. Виходить, що міська влада не спонукає підприємство до економії енергоносіїв, які  використовуються в виробничому процесі, та не заохочує його до таких дій, які повинні носити пріоритетне значення.

На одній із останніх сесій Ніжинської міської ради  фракція міського осередку ВО «Батьківщина» загострила увагу на необхідності заслухати та проаналізувати звіт ТОВ «НіжинТеплоМережі» про виконання інвестиційних програм за останні роки. Адже суми по цим програмам мали безпосередній вплив на тарифи. Тобто  обіцянки підприємства з поліпшення та ремонту  централізованої системи теплопостачання міста (нагадаємо, цей комплекс перебуває в оренді зазначеного теплопостачального підприємства), як правило, потребують виділення значних коштів. Це, у свою чергу, приводить до додаткових витрат, які в кінцевому результаті перекладаються на тариф. Ніжинці сплачували, а от чи виконувалося обіцяне самим теплопостачальним підприємством — це питання. А тому хід виконання програми  вимагали невідкладно з’ясувати представники ВО «Батьківщина» на публічних заслуховуваннях. Та мабуть, не маючи що відповісти на таке «питання руба», керівництво ТОВ «НіжинТеплоМережі» взагалі перестало нагадувати про себе і навіть зняло з розгляду 51 сесії Ніжинської міської ради, що відбулася 30 січня 2019 р., проект рішення про інвестпрограму.

Крім того, як стало відомо ГО «Правозахист плюс», виконавчий комітет Ніжинської міської ради знову готує чергове підвищення тарифів на централізоване опалення та постачання гарячої води.

На сайті Ніжинської міської ради розміщений проект рішення виконавчого комітету «Про погодження Товариству з обмеженою відповідальністю «НіжинТеплоМережі» розрахунку розміру втрат, що виникли протягом періоду розгляду тарифів, встановлення та їх оприлюднення», яким планується погодити розрахунок розміру втрат унаслідок невідповідності ціни на природний газ, встановленої з 01.11.2018 р. для виробництва теплової енергії, ціні на природний газ, яка врахована в діючих тарифах на теплову енергію в листопаді та грудні 2018 року.

Пунктом 2 цього рішення (якщо воно буде прийняте) зобов’язується ТОВ «НіжинТеплоМережі» включити витрати до складу тарифів на тепло та постачання гарячої води під час чергового перегляду цих тарифів.

Сума витрат, обрахована теплопостачальним підприємством, складає 4939,532 тис. грн. Це означає, що якщо ці витрати віднесуть на всі категорії споживачів, то вартість 1 Гкал до існуючої на сьогодні збільшиться на 55,75 грн, а якщо віднесуть тільки на населення, то відповідна вартість за 1 Гкал зросте на 69,83 грн. Щоправда, як «поблажливість» для споживачів, планують стягнення вказаних витрат здійснити протягом двох років після перегляду тарифів.

Ось так і  господарює  міська влада, взявши, мабуть, на озброєння принцип: «справа спасіння людей  – справа їх  власних рук»… Навіщо напружуватись та  думати, у який спосіб хоча б трохи зменшити тягар суцільного подорожчання всього і вся, який щодня налягає на плечі громадян міста. Проявляючи свою бездіяльність при цьому, міське керівництво, мабуть, отримує задоволення від таких «лідерських» позицій та досягнень.

А судячи з тенденції останніх років, ТОВ «НіжинТеплоМережі» знову шантажуватимуть місто в канун підключення до тепла: або нові, збільшені тарифи, або холодні батареї. А міська влада, яка влітку укладатиме тротуарну плитку й сіятиме газони під будівлею виконавчого комітету, восени розведе руками та вкотре, лякаючи досвідом міст, які замерзають, не прийнявши умов монополістів, затвердить нові тарифи. Знову найвищі. А як інакше, адже Ніжин – тарифний лідер! Аплодуємо владі!

Продовження тарифної теми в наступних випусках рубрики «Твій правозахист».


Джерело: nizhyn.pravdatut.ua