Будівельні матеріали м.Ніжин
Місто і регіон

Понад тисячолітня історія нашого Ніжина: перші згадки про місто

До Дня міста Ніжин

Цьогоріч на державному рівні Україна відзначає 875 річницю з часу першої писемної згадки про місто Ніжин. Мова йде про згадку давньоруського граду Уненіж у Чернігівському князівстві, зафіксовану в літописі «Повість минулих літ» за Іпатіївським списком під 1147 р., коли війська київського князя Ізяслава Мстиславича попалили «гради мнозі» в Задесенні. Проте ми з вами знаємо, що історія нашого міста сягає ще давніших часів, і цьому є підтвердження.

Вперше у писемних джерелах Ніжин згадується у цьому ж таки літописі під 1078 р. у контексті подій міжусобної битви між князями: «І пішли насупроти. І коли були вони на місці на Ніжатиній ниві і зійшлися обидва війська, і сталася січа люта». Є версія, що перша назва нашого міста була «Ніжатин» (від давньослов’янського чоловічого імені Ніжата), а місцевість носила назву Ніжатина Нива. Хоча існує і легенда, за якою битва між князями відбулася на невижатій ниві. Після чого так і почала називатися місцевість, де розташований сучасний Ніжин. У 1135 р. «град Ніжатин» знову згадується у літописі, але вже як одне із міст Переяслівського князівства, спалених половцями.

Археологічні дослідження міста в 1989 – 1990 рр. довели, що на території сучасного Ніжина дійсно розміщувалось два давньоруські городища з посадами на обох берегах річки Остер, яка очевидно виступала кордоном між Переяслівським та Чернігівським князівствами. Таким чином можемо сміливо зробити припущення, що поруч із Уненіжем існував і Ніжатин, як двоє «батьків» сучасного міста Ніжина.

Понад тисячолітня історія нашого міста зберігає чимало знакових подій, якими мали б за честь пишатись не лише українські, а й європейські міста. Нам є за що відчувати гордість, є що плекати. Тому наше завдання – берегти та примножувати здобутки наших славних предків.

Ілюстрація цит.: Пархоменко О.Г. Археологічні пам’ятки XI – XV ст. Ніжина: компаративний аналіз історіографічної традиції та археологічних даних. Сіверщина в історії України. Випуск 8. 2015. С. 56

Оксана СТЕПАНОВА, науковий співробітник відділу «Музей історії м. Ніжина»

Джерело: uezd.com.ua
2022-05-06 13:40:04

Магазин Автозапчастин м.Ніжин