Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Податок на нерухомість: скільки потрібно заплатити власникам і продавцям житла

Фото: Depositphotos

Питання сплати податку на нерухомість є актуальним для багатьох українців. Адже щорічно, зокрема у 2024 році, власникам нерухомості необхідно сплачувати податок за попередній рік (тобто за 2023 рік). Розмір цього податку залежить від загальної площі житла, яка перевищує встановлені законом норми. 

Факти ICTV дізнавалися, скільки потрібно заплатити власникам великих квартир і будинків та який податок на нерухомість під час продажу житла.

Податок на нерухомість у 2024 році: хто має заплатити 

У 2024 році українці, які володіють житлом, що перевищує встановлені норми, повинні сплатити податок на нерухомість. Розмір цього податку безпосередньо залежить від мінімальної заробітної плати, яка щорічно індексується. Отже, чим вища мінімальна зарплата, тим більший податок доведеться сплатити за кожен “зайвий” квадратний метр. 

Хто має платити податок на нерухомість в Україні: 

  • ті, у кого є квартира, загальною площею понад 60 квадратних метрів;
  • у кого є будинок, загальною площею понад 120 квадратних метрів. 

Який податок на нерухомість в Україні 

Розмір податку на нерухомість визначається за такою схемою: 

  • від загальної площі житла віднімається нормативна площа (60 м² для квартири, 120 м² для будинку);
  • місцева влада встановлює ставку податку у відсотках від мінімальної заробітної плати. Ця ставка не може перевищувати 1,5% за 1 квадратний метр;
  • Отриману кількість “зайвих” квадратних метрів множать на ставку податку. 

Цього року за кожний зайвий квадратний метр потрібно було заплатити 100,5 грн. Це 1,5% від мінімальної зарплатні, яка була на січень 2023 року, тобто 6 700 грн.  

Власники житлової нерухомості, загальна площа якої перевищує встановлені норми (300 кв. м для квартир та 500 кв. м для будинків), зобов’язані сплатити додатковий податок у розмірі 25 000 гривень за кожен об’єкт нерухомості, що перевищує норму.

Щодо 2025 року, то через зростання мінімальної заробітної плати, всім власникам житла, площею понад 60 м², доведеться заплатити 106,5 грн за 1 м². Якщо цього року люди, які мали квартиру із загальною площею 70 м², повинні були заплатити 1005 грн, то вже у 2025 році вони повинні будуть заплатити 1065 грн. 

Приклад розрахунку на 2025 рік: 

Мінімальна заробітна плата на початок 2024 року становила 7 100 грн. Тоді ставка податку у 2025 році буде 106, 5 грн за 1 м² (7 100 грн * 1,5%). 

Якщо це квартира 80 м², то зайвих метрів – 20. Податок – 20 м² * 106,5 грн/ м² = 2 130 грн. 

Будинок 200 м²: Зайвих метрів – 80. Податок – 80 м² * 106,5 грн/ м² = 8 520 грн. 

Податок на нерухомість сплачується до 1 липня року, що настає за звітним. Тобто, у 2024 році сплачується податок за 2023 рік. 

Хто може не платити податок на нерухомість 

Однак не всі власники нерухомості зобов’язані сплачувати цей податок. Українське законодавство передбачає низку пільг для певних категорій громадян: 

  • українці, чиє житло розташоване на територіях, де тривають активні бойові дії або які тимчасово окуповані, звільняються від сплати податку;
  • якщо ваше житло було повністю зруйноване або стало непридатним для проживання внаслідок воєнних дій, ви також маєте право на податкову пільгу;
  • багатодітні сім’ї, одинокі матері, які виховують дітей з інвалідністю або сиріт, учасники бойових дій – усі ці категорії громадян можуть розраховувати на звільнення від сплати податку на нерухомість;
  • заклади освіти та релігійні організації також звільняються від сплати цього податку. 

Поширеним є питання щодо пільг для пенсіонерів. Варто зазначити, що вік власника нерухомості не є основним критерієм для звільнення від податку. Пенсіонери сплачують податок на загальних підставах, якщо площа їхнього житла перевищує встановлені норми. 

Податок на нерухомість 2024: скільки доведеться заплатити під час продажу житла 

Розмір податку на доходи фізичних осіб (ПДФО), який сплачує продавець, залежить від низки чинників. 

Податок на нерухомість в Україні під час продажу: 

  • Якщо нерухомість перебувала у власності продавця понад три роки і це перша операція з продажу такої нерухомості протягом року, то ПДФО не сплачується. Це стосується як квартир, так і будинків.
  • Якщо нерухомість була у власності менше трьох років, то ПДФО сплачується в розмірі 5%.
  • Якщо протягом року відбувається третя або наступні операції з продажу нерухомості, то ставка ПДФО становить 18%.
  • Якщо нерухомість було отримано у спадок, то ПДФО під час її продажу не сплачується незалежно від терміну володіння. Це пов’язано з тим, що спадщина не вважається доходом, а отже, не підлягає оподаткуванню.

ПДФО сплачує продавець нерухомості. 


Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Джерело: Державна податкова служба

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-11-29 17:18:00