Місто і регіон

ПИТАННЯ В БАНКРУТСТВІ Й ЗАЛЕДВЕ НЕ 100-МІЛЬЙОННОМУ БОРГУ, ЯКИЙ ЛЯЖЕ НА НІЖИНЦІВ – ПравдаТУТ Ніжин

Саме на ці аспекти ситуації з ТОВ «НіжинТеплоМережі» звернув увагу депутатів міської ради голова громадської організації «ПравозахистПлюс» куратор міської партійної організації ВО «Батьківщина» Анатолій Гунько. Предметна розмова пройшла під час засідання постійної комісії міської ради з майнових та житлово-комунальних питань, транспорту, зв’язку та охорони навколишнього середовища (голова комісії – Ірина Онокало). Підставою для такої розмови стало оголошене на сесії міськради звернення міської партійної організації ВО «Батьківщина» до міського голови Анатолія Лінника та депутатів Ніжинської міської ради про рішучі й невідкладні кроки в ситуації з теплопостачальним підприємством.

Чи відомо депутатам, що вже 18 квітня відбудеться чергове судове засідання в справі про банкрутсво ТОВ «НіжинТеплоМережі»? І саме 18 квітня є цілком ймовірні загрози втратити це підприємство. І як би не повторювали, що ВО «Батьківщина» та ГО «Правозахист Плюс» піаряться й займаються популізмом, уже занадто очевидно, що борги «ТеплоМереж» цілком законно ляжуть на місто й громаду, незалежно від бажання чи небажання останньої. А ці борги сьогодні сягнули до 95 мільйонів гривень, із яких більше 75 мільйонів уже зафіксовані судом до стягнення на користь газопостачальних компаній.

Уникнути цього не вдасться, виплачувати доведеться. От тільки питання, скільки і як платити? Ще можна коригувати, якщо втрутитися в ситуацію сьогодні. Про це вів розмову з членами депутатської комісії Анатолій Гунько. Голова правозахисної громадської організації наголошує на невідкладності проведення аудиту ТОВ «НіжинТеплоМережі», щоб з’ясувати природу накопичених боргів. Це, зі свого боку, дасть можливість прийняти відповідні міри, аби захистити міський бюджет від боргового обвалу, а мешканців міста, які користуються централізованим теплопостачанням, – від чергового й дуже значного підвищення тарифів.

Справа про банкрутство тягнеться в судових залах уже майже 6 років. За цей час ТОВ «НіжинТеплоМережі» не представило суддям ні плану санації, ні мирових угод із кредиторами. Підприємство-боржник просто затягує час. Але така тактика не може тривати вічно. У суду таки урветься терпець, і рішення буде прийнято одне з двох: санація чи ліквідація. От тільки санація ТОВ «НіжинТеплоМережі», як то кажуть, не світить. Бо жоден суддя не погодить санацію підприємству, яке показує 0 в прибутках, 0 власного майна і живе за рахунок орендованого майна. Яким чином таке підприємство гаситиме борги? Тож найімовірніший розвиток подій у судовій залі – це рішення про ліквідацію підприємства й примусове стягнення боргів, а борги підуть за власником майнового комплексу, тобто за ніжинською громадою .

«Та саме ліквідація може допомогти місту позбутися, хай і частково, мільйонних боргів», – наголошує Анатолій Гунько. – Відповідно до законодавства, тільки ліквідатор має право покласти боргові зобов’язання на тих, хто керував підприємством і своїми діями призвів до накопичення боргів, довівши це в суді. А підприємством весь цей час керує співзасновник, який має 60% частки в товаристві – це приватна структура ВАТ «Облтеплокомуненерго». Саме ця структура призначає директора ТОВ «НіжинТеплоМережі», приймає рішення по фінансово-господарській діяльності. То сьогодні ситуація виглядає так: підприємство, яким не управляє місто Ніжин, накопичує борги для Ніжина. Це нормально? А цілком нормально було б, аби товариство понесло повну субсидіарну відповідальність за накопичені борги».

Якщо природа боргів це лише невідшкодована державним бюджетом різниця в тарифах, то треба працювати з Кабінетом Міністрів України, проводити реструктуризацію, списання. Робити те, що зробили інші міста в подібній ситуації. Та на сьогодні сума, невідшкодована державою, сягає трохи більше 22 мільйонів гривень (тягнеться ще з 2011 року, коли тарифи на тепло затверджувалися на рівні держави – НКРЕ). Ще більше 11 мільйонів боргують ніжинці. А що складає решту боргу? Це питання й допоможе проявити аудиторська перевірка підприємства. Що і як сприяло накопиченню боргів, треба знати достеменно й документовано, а не зі слів представників «ТеплоМереж».

По- перше, це дасть змогу розробити заходи з можливого зменшення суми боргу, який доведеться сплачувати місту. По-друге, перевірка – це встановлені факти, бо слова від представників підприємства змінюються залежно від напруження ситуації: то категорично проти надання фінансових документів, аргументуючи комерційною таємницею, то не проти, але в межах розумних, щоб не зашкодити інтересам товариства. То категорично проти аудиту, то не проти, але ж навіщо, бо і так про все повідомляють?! От тільки ситуація склалася так, що якщо просто говорити й констатувати важку ситуацію, борги від цього не спишуться, а вповні ляжуть на гаманці ніжинців.

Якщо раніше накопиченню боргів сприяла політика невідшкодування різниці в тарифах державою, то ось уже впродовж двох років тарифи затверджуються виконавчим комітетом Ніжинської міської ради. Затверджуються, як наголошує теплопостачальне підприємство, як економічно обґрунтовані, тобто ті, що не потребують відшкодувань із боку міста. Тож треба з’ясувати, де ж у такому випадку тепер джерело інтенсивного накопичення боргів. З’ясувати, щоб перекрити його повністю чи по можливості мінімізувати наслідки.

Про те, що борги перейдуть місту, не заперечує й перший заступник міського голови Григорій Олійник. Тільки поспішати з радикальними кроками не береться радити депутатському корпусу. А що робити далі, як забезпечувати теплопостачання вже в жовтні? «Треба, щоб зміна теплопостачальника була вмотивована й проаналізована, а для цього треба створити робочу групу, яка й опрацює всі ці питання», – переконаний він. Тож виходить так, що замало не 100 мільйонів боргів не є належною мотивацією для кардинальних кроків?! Як знати, можливо, влада розраховує, що ніжинці цілком спроможні потягти й ці мільйони в тарифах на тепло?

Зі свого боку, ГО «Правозахист Плюс» в особі голови Анатолія Гунька гарантує і правову допомогу міській владі при вивченні справи про банкрутство ТОВ «НіжинТеплоМережі», і фінансову за потреби коштів на проведення незалежного аудиту. Це цілком можливо зробити шляхом тристоронньої угоди між громадською організацією, міською радою та аудиторською компанією. Громадська організація на такий крок готова.

Депутатська комісія вирішила створити робочу групу, дати їй місяць терміну на вивчення ситуації й формування пропозицій дій. Сформують робочу групу з представників депутатських фракцій у міській раді, виконавчих органів влади, ТОВ «НіжинТеплоМережі» (із залученням представників засновника товариства), ГО «ПравозахистПлюс». До слова, ця комісія, зокрема вирішуватиме, чи проводити аудиторську перевірку теплопостачального підприємства.

Єдине, що вдалося сьогодні громадській організації – це звернути увагу міської влади на судову справу про банкрутство, аби потім не говорили, що не знали. А ще настояти на делегуванні представника на судове засідання, щоб мати власну інформацію про його хід і суддівські настрої.

«Саме юридичні аспекти й питання десятків боргових мільйонів – сьогодні надактуальні. Зараз навіть питання тарифів відійшло на другий план, – підкреслює Анатолій Гунько. – Часу на довгі роздуми немає. Шість років гри в затягування від ТОВ «НіжинТеплоМережі» і шість років стороннього споглядача від міської влади. Хто розплачуватиметься за це? На 75 мільйонів уже є судове рішення. Будемо чекати на всі 100? Коли отямиться виконавча влада та почне діяти, а не тиражувати виправдання для себе? Якщо ТОВ «НіжинТеплоМережі» постійно звітується і все прозоро, то виходить, що всі все знали і з усім згодні? А громада згодна платити з власних кишень? А доведеться! Стоїть питання можливості зменшити цю плату. І це буде напряму залежати від волі й дій міського голови, виконавчих структур і депутатського корпусу. Чию сторону займуть усі вони, оце питання. Позиція «давайте не робити нічого «такого», бо залишимося без тепла – це «страшилки», які мають виправдати власну безпорадність, некомпетентність і страх взяти на себе відповідальність. Провести чергове підняття тарифів легше. І це занадто очевидне пояснення сьогоднішній ситуації.

Постійно повторюється, що міста, які вийшли з теплопостачальних проблем, ішли до цього роками. Та інші хоч ішли роками, а ми роками лише говоримо, створюючи чергові комісії для «погоримо про проблеми». І це стосується й сьогоднішньої міської влади: проблеми теплопостачання міста вже вивчались і на профільній депутатській комісії, і на робочій групі ще в 2017 році. От тільки суди й борги, що ляжуть на містян, були не інакше як в амнезійній фазі під час вивчення, бо сьогодні для багатьох це замало не відкриття року.

Міський голова нас постійно звинувачує в популізмі. Це його позиція. А наша позиція та вперта й наполеглива увага, зокрема до виконання ТОВ «НіжинТеплоМережі» інвестиційних програм, домоглися того, що на суму недовиконання такої програми мають зменшити тариф при його черговому затвердженні. Тобто, якщо в 2018 році інвестиційна програма ТОВ «НіжинТеплоМережі» була затверджена на рівні 2 мільйонів 800 тисяч гривень, а виконана лише на 700 тисяч, то оту мільйонну різницю мають відняти при обрахунку нових тарифів. Такі наміри підтвердив на засіданні депутатської комісії перший заступник міського голови Григорій Олійник і запевнив, що про це вже повідомлене й саме підприємство. І це хай і маленька, але перемога отого «популізму», про який не втомлюється говорити міський голова. Бо до цього часу жодного разу тариф не коригували на суму недовиконання інвестиційної програми, жодного разу. Тепер ми це контролюватимемо. І наші маленькі перемоги – це захист ніжинців від тих, у кого є велике бажання вирішити свої проблеми за рахунок людських гаманців. Якщо в розумінні міського голови це «популізм і політичний піар», то чиї інтереси захищає він сам?»

Читайте новини на нашій Facebook-сторінці  та приєднуйтесь до нашої  Facebook-групи


Джерело: nizhyn.pravdatut.ua
Close