Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

після реакції країн Балтії Кремль передумав

Фото: Факти ICTV

Намір Міністерства оборони Росії про зміну кордонів і територіальних вод у Балтійському морі поруч із суперниками по НАТО, що викликав різку реакцію Литви та Фінляндії, було видалено з урядового сайту без пояснення причин.

Як пише Bloomberg, документ, який було опубліковано для громадського обговорення, було видалено в середу.

Що хотіла зробити РФ

У ньому йшлося про те, що Міноборони РФ хоче скорегувати координати точок, за якими воно розраховує територіальні води Росії, і як обґрунтування “пропозиції” наводилося посилання на документ 1985 року, ухвалений Радянським Союзом.

Зараз дивляться

Перед тим, як його видалили, три основні російські новинні канали опублікували заяву неназваного “військово-дипломатичного джерела”, у якій заперечували, що Москва має будь-які плани щодо перегляду державного кордону в районі Балтійського моря або щодо перегляду своїх територіальних вод. Вони не пояснили, чому було опубліковано цей документ.

Реакція сусідів РФ по морю

Балтійські сусіди Росії люто відреагували на публікацію документа. Прессекретар Кремля Дмитро Пєсков пізніше спростував наявність якихось політичних намірів, хоча і не став зрікатися документа і заявив, що Росія зобов’язана зробити “відповідні кроки” для забезпечення своєї безпеки.

Як написав у Twitter (X) міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс, Росія “намагається посіяти страх, невпевненість і сумніви у своїх намірах у Балтійському морі”. Це, за його словами, “очевидна ескалація проти НАТО і ЄС, і на неї має бути дана належна жорстка відповідь”.

Цей захід з’явився на тлі наростаючої напруженості між Кремлем і Організацією Північноатлантичного договору після того, як повномасштабне вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року поклало початок найбільшому конфлікту в Європі з часів Другої світової війни.

Минуло трохи більше ніж рік з моменту вступу Фінляндії до НАТО і менше ніж три місяці після того, як Швеція приєдналася до альянсу, зміцнюючи оборону Європи на Балтійському морі у відповідь на агресію Росії.

Як заявив Пєсков, “тут немає нічого політичного, хоча політична ситуація серйозно змінилася”. За його словами, ескалація напруженості в Балтійському регіоні “вимагає від наших профільних відомств відповідних кроків щодо забезпечення нашої безпеки”.

Хоча Міноборони РФ не уточнило, які пункти буде змінено або як буде змінено кордони, воно заявило, що цей крок торкнеться материкової частини країни та островів у Балтійському морі. Зокрема, це може торкнутися Фінської затоки і прикордонної зони навколо Калінінградської області – російського ексклава, що є сусідами з Литвою і Польщею.

Міністр закордонних справ Фінляндії Еліна Валтонен заявила, що Конвенція ООН з морського права визначає, як прибережні держави визначають свої морські райони, і Росія повинна слідувати цій хартії як країна, що підписала її.

– Сіяти смуту – це частина гібридного впливу. Фінляндія не буде збита з пантелику, – заявила вона у своєму пості у Twitter.

Валтонен, виступаючи пізніше перед журналістами, заявила, що її країна виходитиме з того, “що це звичайна перевірка координат”, що дозволено статутом ООН. За її словами, Фінляндія продовжуватиме “стежити за ситуацією і спробує з’ясувати офіційно, у чому річ”, але “наразі немає жодних підстав для спекуляцій”.

Плани РФ щодо Балтійського моря

Спочатку Росія заявила, що проводитиме громадські консультації до 4 червня, а в документі РФ як дату, коли відбудеться перехід, було вказано січень 2025 року. У пояснювальному документі Міноборони заявило, що діє відповідно до погодженого 2019 року розпорядження уряду про розвиток морської діяльності Росії до 2030 року.

Необхідність змін пояснюється тим, що наявні точки вимірювання не дають змоги Росії визначити межі своїх територіальних вод і “не повною мірою відповідають сучасній географічній ситуації”.

Згідно з документом, Росія змінить морські навігаційні карти, щоб відобразити новий морський кордон.

Джерело: Bloomberg

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-05-23 01:12:57