Пільги на «комуналку» для УБД: чи змінилося щось у 2025 році

У 2025 році в Україні змінилися правила призначення пільг на оплату житлово-комунальних послуг.
Зокрема, з’явилася прив’язка до середньомісячного сукупного доходу родини, як умови для отримання допомоги. Однак ці обмеження не застосовуються до учасників бойових дій. Тож для них пільга продовжує надаватися незалежно від рівня доходів.
АрміяInform нагадує, на які саме послуги можна оформити знижку та як це зробити.
Згідно із Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального статусу» учасники бойових дій мають право на пільги на оплату житлово-комунальних послуг:
- 75% знижка на квартплату;
- 75% знижка на комунальні послуги (газ, електроенергія, вивезення сміття та інші послуги);
- 75% знижка вартості палива, для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення;
Площа житла, на яку надається знижка, під час розрахунків плати за опалення становить 21 кв. м опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні та додатково 10,5 кв. м на сім’ю.
А для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб, надається 75% знижка за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. м на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. м на сім’ю).
Чи можна оформити пільгу, якщо орендуєш житло? — Так
До речі, пільгу можна отримати не лише на власне житло, але й орендоване. Однак оренда квартири чи будинку має бути офіційною, тобто потрібен договір. Під час подачі заяв потрібно вказати місце перебування та додати сканкопію договору оренди.
Як оформити пільгу?
Раніше пільговикам потрібно було подавати декілька заяв. Перша — про взяття на облік ветерана війни, а друга — власне про призначення пільги на житлово-комунальні послуги. Нині ж подається одна заява. І вона спрощена. Сенс у тому, що значна кількість даних тепер збирається автоматично через електронну інформаційну взаємодію між державними реєстрами.
Потрібно зайти на портал Пенсійного фонду України та авторизуватися там. В особистому кабінеті знайти розділ «Комунікації з ПФУ» та обрати там пункт «Заява на житлову субсидію чи пільгу». Ознайомитися з інформацією у вікні та натиснути «Продовжити». Обрати пункт «Заява про взяття на облік ветерана війни і надання йому пільг за експериментальним проектом».
Заповнити онлайн-форму: туди вносяться дані для призначення пільги. Система має надавати підказки.
Також потрібно з допомогою опції «Додати файл», прикріпити скановані копії документів, які підтверджують можливість надання пільги.
Наприкінці потрібно надати згоду на обробку персональних даних та натиснути кнопку «Сформувати заяву», зробити електронний підпис та відправити у ПФУ.
Результат розгляду заяви можна відстежувати у розділі «Мої звернення» — «статус звернення».
Як надається пільга?
Наразі пільга на оплату житлово-комунальних послуг надається в грошовій формі. За замовчуванням Пенсійний фонд може відкрити рахунок в Ощадбанку і повідомити про це пільговика. А пільговик має підписати договір банківського рахунку. Якщо хочете, аби гроші були переказані на рахунок в іншому банку, то потрібно звернутися із заявою до територіального органу Пенсійного фонду. Для оформлення потрібно надати свій рахунок, куди нараховуватимуться гроші. Зазвичай на оформлення та нарахування йде певний час. Але згодом гроші надходять.
Загалом пільга передбачає такий процес — ви оплачуєте повні суми за житлово-комунальні послуги, які зазначені у платіжках. Але на картку вам надходять кошти у вигляді компенсації. Слід пам’ятати, що якщо ви не будете платити за комуналку, то нарахування пільги може припинитися.
Нагадаємо, що знижка на оплату житлово-комунальних послуг, це не єдина пільга, яка надається учасникам бойових дій. Більше про соціальні гарантії можна прочитати тут.