Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Підвищить урожайність і вбереже від хвороб: як обрізати ожину восени


Ожина багата на вітаміни C (зміцнює імунну систему допомагає боротися з інфекціями та сприяє загоєнню ран), K, E та групи B, крім того, вона містить мінерали, такі як калій, магній, кальцій та залізо. Однак, як і будь-яка культура, ця ягідка потребує догляду. Як обрізати ожину восени та що знадобиться для проведення маніпуляції – читайте поради нашого постійного експерта з рослин Олексія Колесника у матеріалі Фактів ICTV.

Обрізка ожини восени: навіщо потрібна

Ця процедура дає кущу багато переваг. Завдяки обрізанню непотрібних гілок, які заважають променям проникати вглиб, рослина отримує більше світла.

До того ж, обрізка ожини восени допомагає розподілити корисні речовини по всьому кущу. Коли ж не проводити маніпуляцію, то стара лоза витягує все поживне, відбираючи чималу частину у молодих пагонів.

Зараз дивляться

– Осіння обрізка ожини дозволить підтримувати оптимальну форму та здоров’я рослини. Якщо нехтувати процедурою, то це призведе до загущення, розвитку хвороб і врешті – до зниження врожайності, – говорить наш постійний експерт з рослин Олексій Колесник.

Обрізавши ожину, ви зробите кущ меншим за розміром. А це означає, що перед зимою вам не потрібно буде використовувати велику кількість матеріалу для укриття рослини.

Все це у свою чергу поліпшує врожайність, чого так бажає кожний садівник.

Осіння обрізка ожини: коли проводити маніпуляцію

Після закінчення плодоношення можна ставати до справи. Конкретні терміни залежать від погодних умов певного регіону та від сорту.

– Починати обрізання можна одразу після закінчення плодоношення. Важливо закінчити до настання морозів, – додає наш постійний експерт із рослин Олексій Колесник.

Осінню обрізку найчастіше проводять наприкінці серпня або на початку вересня. Якщо плоди пізні – на початку жовтня.

Також осінню обрізку ожини здійснюють перед укриттям куща на зиму. У цей час потрібно проредити чагарник, укоротити головні гілки.

Як обрізати ожину восени

Передусім варто підготувати інструменти для обрізки ожини. Вони мають бути гострі та продезінфіковані.

– Для проведення процедури вам знадобиться стерильний, гострий секатор, садові ножиці та рукавиці для захисту від гострих шипів, – говорить наш постійний експерт з рослин Олексій Колесник.

Далі під час обрізки ожини восени варто дотримуватися певного порядку дій.  Спочатку під корінь видаліть пагони, які вже плодоносили, далі – ослаблі, тонкі, короткі зелені гілочки. Після цього можна вкорочувати ті, які постраждали внаслідок нападу комах-шкідників.

обрізка ожини восени

Фото: Pixabay

Обрізання потрібно проводити вище від бруньок. Варто видаляти гілки, не залишаючи пеньків. В іншому разі може початися гниття, що призведе до зараження рослини.

– Залиште 5-7 найсильніших гілок на кожному кущі вкоротивши їх на третину. Спершу видаліть хворі або відмерлі пагони, – зауважує наш постійний експерт з рослин Олексій Колесник.

Після зимівлі розкрийте кущі та подивіться, що добре збереглося, а що – не дуже.

Здорова частина ожини після відігрівання на сонечку повинна бути пружною на дотик, блискучого коричневого кольору. Вимерзлі пагони варто видалити.

Те, скільки гілочок залишиться після зими, вказуватиме на стан куща. Відмінним показником є шість пагонів, що перенесли найхолоднішу пору року, хороший рівень – чотири, не дуже втішний – три гілки.

Осіння обрізка ожини: догляд після процедури

Обрізка зелених пагонів завжди є стресом для рослини. Щоби зменшити його наслідки, є сенс відразу ж провести позакореневу обробку ожини добривом. Можна взяти, наприклад, деревну золу. Для приготування знадобиться стакан золи, яку потрібно розчинити у 10 л води.

– Після обрізки помірно полийте ожину, внесіть фосфорно-калійну підкормку, щоб рослина могла відновитися перед зимівлею, – зауважує наш постійний експерт з рослин Олексій Колесник.

Мінеральні добрива можна у сухому вигляді розсипати в радіусі 50 см від стебел. На 1 кв. м використовуйте 25 г сульфату калію і 50 г суперфосфату.

Також варто провести мульчування навколо кущів. Це допоможе захистити кореневу систему від вимерзання.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

До речі, також важливо підготувати дерева до зимівлі, а для цього досвідчені садівники вносять добрива. Факти ICTV писали, як проводит осіннє підживлення дерев та що для цього знадобиться.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-09-07 14:31:28