Місто і регіон

Перспективи створення кластерів серед підприємств АПК на Ніжинщині

Перспективи створення кластерів серед підприємств АПК на НіжинщиніСтворення кластерів серед підприємств агропромислового комплексу (далі АПК) – розвиток аграрного сектору економіки! Ні для кого не буде новиною той факт, що найголовніший потенціал кожного міста, кожного населеного пункту – це люди, які в них проживають, зі своїми власними бажаннями, ідеями та прагненнями до змін. Саме бажання змінюватися, вдосконалюватися відрізняє одну громаду від іншої, і тим самим ми бачимо, що міста та села різняться між собою. І, якщо міста проявляють наміри до розвитку, то села здебільшого використовують як «сировинну базу» (молока, ягід, зернових культур, овочів та іншого).

На сьогодні, питання як розвинути сільські території, як врятувати економіку села та налагодити більш ефективну взаємодію з містами залишаються відкритими. На думку Сергія Охонька, особливо актуальним на даний час є створення кластерів серед підприємств АПК. Своє бачення він відобразив у стратегії розвитку Ніжина, відокремивши одним з основних напрямків.

Що ми бачимо сьогодні? Недостатня інтеграція потенціалу фермерів, господарств, слабкі зв’язки між виробниками сировини, переробними підприємствами та науковими організаціями, протистояння між сільськогосподарськими товаровиробниками та їх партнерами із суміжних галузей АПК. Втрати, що їх зазнають сільськогосподарські підприємства внаслідок цього протистояння вважаються однією з основних причин кризових явищ у системі аграрного виробництва.

Таким чином, для того, щоб у подальшому розвивався агропромисловий комплекс необхідно формувати на території замкнуті цикли «наука – виробництво – зберігання – переробка продукції – створення кінцевого продукту». Реформування земельних відносин вимагає перебудови всієї системи організації аграрного виробництва.

Що ми матимемо? Це, перш за все, підвищення конкурентоспроможності організацій і підприємств, що об’єднані у кластери, створення робочих місць, забезпечення високих темпів економічного зростання, в тому числі завдяки зниженню витрат (ведення переговорів, оформлення договорів та контрактів, юридичний захист, залучення додаткових засобів, трудових ресурсів), подолання великого розриву між ідеєю продукту та її впровадженням у практику. Разом з тим буде розвиватися соціальна та виробнича інфраструктура на селі. Це наш шлях до розвитку територій.

Регіони, що запроваджують кластерну економіку, будуть мати більше шансів для залучення додаткових інвестицій, в тому числі іноземних, адже завдяки запровадженню нового розвитку аграрного сектору, таке місто як Ніжин чи будь-який інший населений пункт – по праву є інвестиційно привабливим. Ось для прикладу, у 2009 році у Чернівецькій області створено українсько-румунський “Перший аграрний кластер”. Він поєднує виробників плодово-ягідної продукції та розвитку садівництва. Завдання кластера — підтримувати підприємців на всіх етапах від вирощування до реалізації: підтримувати взаємодію між виробниками та інспекторами, транспортерами та споживачами. Також робота кластеру поліпшувати інвестиційний клімат, домовлятись з місцевими органами самоврядування, створювати умови для підготовки необхідних спеціалістів. Досить торгувати сировиною! Зараз виходить так, що ми продаємо зерно за кордон, а потім купуємо у іноземців вироби з нашого ж зерна! Потрібно покласти край цій ганебній практиці. Створення кластерів додатково збільшить кількість робочих місць, наповнить місцевий бюджет та дасть можливість вийти нашій продуції на світові ринки.

Джерело: Нежатин

Джерело: Уездные новости
20.02.2018

Читайте новини на нашій Facebook-сторінці  та приєднуйтесь до нашої  Facebook-групи