Україна і світ

Переговори з Помпео в Сочі: Путін не “розкаявся”, але чекає на запрошення від Трампа

Переговори з Помпео в Сочі: Путін не "розкаявся", але чекає на запрошення від Трампа

Джерело: 112.ua

Оригінал на сайті The National Interest

Давайте утримаємося від заяв про те, що російсько-американські відносини стоять на порозі перезавантаження. Так, були посмішки, коли держсекретар США Майк Помпео зустрічався зі своїм російським колегою Сергієм Лавровим, а потім з російським президентом Володимиром Путіним в місті Сочі, що стало фактично південною столицею Росії.

Були звичайні розмови про відновлення каналів спілкування і про прагнення до поліпшення російсько-американських взаємин. Але на зустрічі в Сочі по суті було досягнуто рівно стільки ж, скільки на першому саміті Рональда Рейгана і Михайла Горбачова в 1985 році, тобто практично нічого.

Зараз, як і тоді, єдиним результатом стала обіцянка продовжити переговори. Звичайно, як пожартував якось Уїнстон Черчілль, затяжна балаканина краще війни. Але це показує, що відносини між двома країнами погіршилися дуже сильно, раз навіть проста згода продовжити переговори вважається проривним успіхом.

Те, як була організована ця зустріч, говорить дуже багато. Помпео довелося чекати в черзі. Минулого тижня Лавров приймав у Москві іранського міністра закордонних справ Джавада Заріфа і, кажучи про американську політику, зазначив: “Нав’язування своїх підходів всім і вся — це контрпродуктивна і тупикова позиція”.

Путін перед візитом Помпео вирішив прийняти в Сочі китайського міністра закордонних справ Ван І, підкресливши символічну рівноцінність візитів глав зовнішньополітичних відомств Китаю та Америки.

Потім Путін вирішив злітати в льотно-випробувальний центр імені Чкалова під Астраханню в супроводі загону російських винищувачів-невидимок, щоб проінспектувати нові види озброєнь, і вже після цього відправився на зустріч з Помпео.

Поданий сигнал зрозумілий: Росію неможливо привести в жах і залякати американськими погрозами. А бачачи наростаючу різницю між словами і справами (а також протиріччя в заявах високопоставлених американських керівників, від яких відходить і які знецінює президент США), Путін не дуже тривожиться за приводу того, що Росія продовжує виступати проти американських переваг у Венесуелі, в Україні і на Близькому Сході.

Позиція Росії залишається послідовною і відповідає попереднім заявам: вона хоче почати переговори про укладення угоди. Що важливіше всього для Сполучених Штатів і конкретно для адміністрації Трампа? І що стоїть на порядку денному?

Події Сочі показали наступне. Кремль може вважати, що через два з гаком роки після приходу Трампа до влади і у зв’язку з виходом доповіді Мюллера, нарешті, дозріли умови для початку переговорів “великих держав” зразка XIX століття, на проведення яких Росія завжди покладала надії.

Чи хоче адміністрація Трампа врегулювання в Венесуелі? Які гарантії вона може забезпечити для російських інтересів і вкладів? Чи можливий “обмін” України на Венесуелу за принципом “ви залишаєтеся в своїй півкулі, а ми в своїй”? Чи може Росія повернути Іран за стіл ядерних переговорів з метою переробки угоди, щоб адміністрація Трампа могла сказати: “Так, ми уклали кращу угоду, що адміністрація Обами?” 

Що буде запропоновано в плані припинення або скасування американських санкцій? Чи хоче Трамп зміцнити стабільність на світових енергетичних ринках, щоб уникнути потрясінь для американської економіки, яка вже відчуває труднощі у умовах виниклої невизначеності через торгову війну з Китаєм?

Про початок процесу торгу кажуть навіть розбіжності в заявах Білого дому і Кремля з приводу зустрічі Трампа та Путіна на саміті “Великої двадцятки”. Трамп в понеділок з упевненістю заявив, що він зустрінеться з Путіним і з Сі Цзіньпіном. Російська ж сторона дала зрозуміти, що чекає від США офіційного запиту на проведення зустрічі.

Москва не бажає давати Трампу можливість перебільшувати або применшувати значення саміту з Путіним і зводити його до неформальної бесіди або випадкової зустрічі в коридорі, особливо у зв’язку з тим, що вона не виконала попередню умову про звільнення українських моряків, захоплених у минулому році під час інциденту в Керченській протоці.

Питання в тому, чи подасть американська сторона заявку на проведення офіційної двосторонньої президентської зустрічі, і чи зробить вона це першою. Лавров підкреслив, що Москва таке прохання не отримувала, але якщо воно надійде, Росія відповість на неї позитивно.

Однак якщо такого прохання не буде, сам Путін навряд чи попросить про проведення офіційної зустрічі з американським президентом, тим більше, що у нього дуже щільний графік переговорів на саміті “Великої двадцятки” в Японії.

Радник Путіна з національної безпеки Юрій Ушаков сказав: “Прориву поки, звичайно, не відчувається, але діловий настрій з американської сторони проявився”. Питання в тому, чи збережеться цей настрій, і які справи будуть обговорюватися і вирішуватися.

Ніколас Гвоздєв

Переклад ІноЗМІ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику “Думка”, ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

 


Джерело: www.112.ua