Будівельні матеріали м.Ніжин
Місто і регіон

Очі – наше все! Як зберегти зір: розмова з ніжинським офтальмологом – Іриною Парфенюк

Завдяки сучасному рівню знань і технологій до 80% очних захворювань можна запобігти і вони піддаються лікуванню. Проте, через відсутність елементарних і доступних медичних послуг по догляду за очима мільйони людей в світі як і раніше піддаються ризику втрати зору.
MYNIZHYN.com поспілкувався з офтальмологом Ніжинської міської лікарні Іриною Парфенюк

– Скільки років ви працюєте лікарем, зокрема в Ніжині?
– В 2018 році проходила тут інтернатуру, а в же з 2020 вийшла на роботу, як лікар.

– Чому серед інших медичних напрямків обрали саме офтальмологічний?
– Я зацікавилась офтальмологією коли була ще на 2 курсі медичного інституту. В той час мій дідусь хворів на цукровий діабет, а згодом приєдналась патологія очей. Ми стали їздити на постійні огляди та операції до офтальмологів, але зір поступово погіршувався і після цього я сказала, що обов’язково стану офтальмологом. Так і зробила.

– Яка ситуація зараз у Ніжині, щодо кількості хворих, приміром за останній місяць?
– Якщо говорити за останній місяць, тобто за вересень 2023 року – можу зазначити, що в стаціонарі проліковано 42 пацієнти.
В порівнянні з 2022 роком, хворих побільшало. Адже в період повномасштабного вторгнення росії на нашу область  і загалом на територію України, багато людей вимушено покинули свої домівки. Звісно, що війна вплинула на здоров’я людей в цілому, загострилися хронічні хвороби різних патологій, не тільки зору. Зараз ситуація більш-менш стабілізувалася.

– З якими проблемами найчастіше звертаються до вас люди?
– Яка переважно вікова категорія пацієнтів?Близько 65% усіх людей, які страждають від порушень зору, — це люди віком 50 років і старше. Проте, останнім часом поширені захворювання очей і серед молоді. Це порушення рефракції: міопія, гіперметропія, астигматизм.
При міопії людина погано бачить предмети, розташовані вдалині, при гіперметропії – поблизу. Астигматизм проявляється відсутністю фокусу, що зумовлено нерівномірною кривизною поверхні кришталика чи рогівки. У результаті зображення виглядає розмитим та викривленим.
Ці захворювання йдуть із дитинства, тому що в більшості випадків вони спадкові. Але якщо захворювання набуте, то це через те, що у сучасному світі дітки з маленького віку можуть довго сидіти біля телевізору, комп’ютера а також – за гаджетами і це все негативно впливає на рефракцію ока, тобто на зір людини.

– А як запобігти захворюванню очей? Що для цього слід робити?
– Чи є якісь поради у харчуванні чи способі життя?80% усіх випадків порушень зору можливо попередити або вилікувати. Щоби вчасно запобігти погіршенню гостроти зору, слід регулярно проходити огляд у лікаря-офтальмолога, який допоможе виявити порушення та попередити ускладнення.
Щоб зберегти очі здоровими якомога довше, дослухайтеся простих порад:
дотримуйтеся здорового способу життя;
займайтеся спортом;
регулярно проходьте медичні огляди;
до раціону харчування включіть зелень (особливо шпинат), капусту, рибу (джерело Омега-3 жирних кислот);
контролюйте свою вагу, оскільки її надлишок чи ожиріння підвищує ризик виникнення цукрового діабету або інших хронічних недуг, які у подальшому можуть призвести до погіршення зору або навіть сліпоти;
для захисту очей від шкідливої дії ультрафіолетових променів використовуйте сонцезахисні окуляри;
кидайте палити;
дотримуйтеся правил особистої гігієни під час використання контактних лінз та окулярів
.

– Ми вже говорили, що у сучасному світі технологій досить популярні гаджети, ноутбуки, планшети, особливо серед молоді. Як вони впливають на зір та як правильно поводитися з гаджетами, аби не нашкодити здоров’ю, щоб ви сказали?
– Звичайно гаджети впливають на зір негативно, але, як-то кажуть,  без них зараз нікуди. Тому рекомендуємо вправу «20-20-20»: кожні 20 хв. дивіться на 20 м удалечінь протягом 20 с. Ця швидка вправа допоможе зменшити напругу очей.
Пам’ятайте, що здоров’я очей також залежить від стану організму в цілому: дотримуйтесь здорового способу життя і будьте здорові!

Фото з архіву лікаря
Приєднуйтесь до Телеграм каналу https://t.me/My_Nizhyn та Вайбер

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

 

Джерело: mynizhyn.com
2023-10-12 10:58:22