НСЗУ зменшила кількість морфіну для онкохворих: розголос змусив відмінити рішення
Безпрецедентний випадок трапився в Україні. Може вперше за свою історію, через широкий розголос і активну позицію лікарів, Національна служба здоров’я України змушена була вибачатися і вже наступного дня відміняти вимогу, яку розіслала лікувальним закладам.’
Обмежити виписку знеболювальних – майже злочинне рішення
Мова йде про рецептурний препарат морфін – сильне знеболювальне для паліативних і онкохворих.
Чиновники розіслали лист медзакладам з вимогою не виписувати понад 50 таблеток морфіну на рецепт. Інакше, мовляв, такий рецепт вважатиметься таким, що порушує вимоги законодавства і буде недійсним.
Аргументація не наводилася. Але таке непродумане і шкідливе рішення державної структури- викликало неабиякий резонанс. Сказати, що піднялася буря, нічого не сказати.
Вимога НСЗУ незаконна
Першим висловився на своїй сторінці у соціальних мережах лікар-онколог Андрій Гардашніков. Лікар написав, що такі обмеження на препарат незаконні та є катастрофою для паліативних пацієнтів, бо морфіну з одного рецепта не вистачить навіть на тиждень.
Він же процитував і відповідний пункт з Постанови 333 Кабінету Міністрів України, в якому наголошується, що хворі, які отримують лікування в амбулаторних умовах, у тому числі в умовах створеного стаціонару вдома, забезпечуються препаратами наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів лікувально-профілактичним закладом або за рецептом у фармацевтичних (аптечних) закладах в обсягах, що не перевищують десятиденної потреби, а під час надання паліативної та хоспісної допомоги – що не перевищують 30-денної потреби.
Тобто, якщо пацієнту достатньо три таблетки на добу – йому можна виписати за чинним законодавством 90 таблеток, якщо його добова доза – 6 таблеток на добу – йому можна виписати законно 180 таблеток, якщо його доза 12 таблеток на добу – тоді можна писати на 360 таблеток.
Чим же послуговувалося НСЗУ обмежуючи кількість таблеток морфіну за рецептом до 50 штук? Тобто, пацієнту, який страждає від важких болів пропонувалося не раз і не два ходити, а декому і їздити, за черговим рецептом і потім в аптеку за ліками.
Лікарі назвали таку позицію НСЗУ садистською.
НСЗУ вибачається
Резонанс виявився надзвичайним, а відгуки однозначно обурливими. Певно, саме це змусило НСЗУ відмінити свою вимогу і опублікувати на своїй офіційній сторінці в соціальних мережах вибачення.
Його варто процитувати:
“Національна служба здоров’я України просить вибачення у пацієнтів та медичної спільноти за неточності у листі щодо відпуску лікарського засобу морфін у таблетках.
Оновлений лист НСЗУ вже надіслано аптечним закладам та надавачам первинної і спеціалізованої медичної допомоги. Лист від 12.11.2024 № 40560/4-15-24 просимо вважати недійсним.
Перепрошуємо за спричинені незручності та непорозуміння. Дякуємо медичним працівникам, які оперативно відреагували та звернули увагу на помилку.
Наша мета — забезпечити пацієнтам доступ до необхідного лікування, а не створювати перешкоди. Дякуємо за розуміння та співпрацю”.
Цей прецедент яскраво показав, що може лікарська спільнота, коли об’єднається заради захисту прав пацієнтів.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Джерело: Андрій Гардашніков, НСЗУ
Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-11-13 15:54:00