Місто і регіон

Ніжинський архів переїздить в нове приміщення. Фото – ПравдаТУТ Ніжин

Цими днями Національний архівний фонд облікових та довідкових документів відділу Державного архіву Чернігівської області в Ніжині перебирається з храму Іоанна Богослова. Архівні документи та устаткування перевозять у приміщення колишнього 11 профтехучилища, що по вулиці Незалежності.

Там під архів віддали ціле “крило” приміщення.

Журналістам нашого видання “ПравдаТУТ. Ніжин” вдалось на власні очі побачити, де ж тепер зберігатумуться документи й справи.

Це велике цегляне приміщення, чотирьохповерхове, площею більше 300 кв. м.

На третьому поверсі приміщення, куди нині безпосередньо звозять усі архівні документи, зроблений ремонт (пофарбовані стіни, побілена стеля, зроблена проводка), розставлені металеві стелажі. У приміщенні холодно.

Працівникам Держархіву пообіцяли віддати в розпорядження всі чотири поверхи будівлі. Ремонт споруди роблять за кошти міського та обласного бюджету, тому роботи виконуються частково, за наявності грошей у ніжинській міській та чернігівській обласній кишені.

Найближчим часом планують ремонтувати дах та горішній поверх, обкласти поріг плиткою.

Працівниці архіву дуже сподіваються на те, що всі документи помістяться в це приміщення, бо в іншому випадку архівні справи доведеться передати на зберігання в Чернігів.

Директор Ніжинського краєзнавчого музею Геннадій Дудченко, науковці та громадськість турбуються, чи придатні  будуть умови в новій будівлі для збереження архівних документів, адже в приміщенні ремонт ще не завершений. Побоюються, шо архів переїде в Чернігів, якщо умови для сховища будуть незадовільними. Кажуть, тоді архівом нікому буде займатися й це означатиме занепад і смерть для ніжинського “схову” документів.

Про важливість Ніжинського архіву та значення старих документів для науковців розповів Геннадій Дудченко: “Повинна бути відповідна вологість, стабільний рівень температур. Попри всі зауваження про те, що в храмі документам було не місце, але, вибачте мене, документи зберігалися в цьому храмі в нормальному стані протягом щонайменше півстоліття. Вони не розсипаються, сухі. У новому приміщенні не знаю, як усе це буде здійснюватися. Повірте мені, мою тривогу поділяє дуже багато дослідників, людей, які працюють над цими архівами. Самі архівісти пошепки, неформально, теж говорять про цю проблему.

Архів унікальний тим, що по суті це одна з двох частин архівної спадщини Чернігівщини, які збереглись до нашого часу. Архів у Чернігівській губернії був децентралізований перед війною, розділений на 3 частини. Найбільша частина зберігалась у Чернігові, у губернському місті. І 2 частини зберігались у Ніжині й у Прилуках. Під час війни в 1941 році чернігівську частину спробували евакуювати при загрозі окупації, захоплення міста німцями. Усі найцінніші документи XVII-XVIII cтоліття, які зберігались у Чернігівському архіві, втрачені. Потрапили ешелони з документами під бомбування, до нашого часу не дожили – лише фрагментарно представлене XIX cтоліття. XVIII століття майже немає. Це залишки колишньої розкоші, яка колись була. А от Прилуцький і Ніжинський архів зберігся. Через те, що їх нікуди не переміщували, вони збереглися практично повністю.

Уся міська документація в Ніжині представлена від кінця XVIII століття, є все XIX століття та половина XX століття. Не збереглися лише ті архіви, які на час приходу німців були робочими. Їх не встигли на той момент тоді передати на зберігання, а от 20-ті роки, дореволюційний період чудово збереглися. Це достатньо рідкісне явище – повні комплекси ділової документації міського рівня. Найважливіше те, що по суті ці документи повністю пов’язані з нашим містом – із його історією, ніжинцями, із міськими та повітовими установами, навколишніми селами. Це історія тих людей, які зараз є нащадками, які проживають у Ніжині. Ці документи не повинні зберігатися поза межами містами, вони повинні бути тут, цікаві насамперед ніжинцям.

Читайте новини на нашій Facebook-сторінці  та приєднуйтесь до нашої  Facebook-групи

Прилуцький архів по суті втрачений для жителів, тому що з Прилук до Чернігова досліджувати історію свого міста прилучани їздять, безсумнівно, однак проблематично. Після того, як Прилуцький архів був перевезений до Чернігова, чернігівцям він нецікавий, а прилуцькі дослідники втратили можливість до його доступу. Документи лежать мертвими грузами і по суті нікому не потрібні. Це ж саме станеться і з Ніжинським архівом. Допоки він у Ніжині, його використовують дослідники, вивчають, із ним працюють. А як він переїде до Чернігова, інтенсивність використання цих архівних справ знизиться до мінімуму. Навіть мої музейні працівники, які в своїх посадових обов’язках зобов’язані вивчати минуле, не матимуть можливості часто їздити в відрядження до Чернігова, щоб там займатися дослідженнями. Це означає смерть краєзнавчої школи. Так зникла Прилуцька краєзнавча школа – одна з найпотужніших в Україні із цілою низкою яскравих дослідників рідної історії. Якщо ми втратимо наш архів, то зникне Ніжинська краєзнавча школа, наша краєзнавча традиція. Для міста це буде величезна втрата”.


Джерело: nizhyn.pravdatut.ua

Close