Будівельні матеріали м.Ніжин Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Непомітний ворог: що таке ботулізм та як від нього врятуватися


Причини виникнення

Симптоми ботулізму

Лікування ботулізму

Профілактика ботулізму

Найчастіше причиною ботулізму стають продукти домашнього консервування – м’ясо та риба. Консервовані продукти, які погано вимили, неправильно або недостатньо термічно обробили, можуть викликати це захворювання. Навіть консерви, у яких все гаразд із терміном придатності, виглядом і смаком, можуть бути зараженими. Ботулотоксин не можна визначити за кольором або смаком – мікроорганізм, який спричиняє хворобу, не псує продукти.

Ботулізм може виникнути внаслідок споживання в’яленої чи копченої риби та будь-яких виробів із м’яса (ковбаси, шинки тощо). Причиною ботулізму також стають в’ялені або копчені продукти домашнього приготування. Проте реєструються і випадки хвороби після вживання продуктів, вироблених у промислових умовах. Це трапляється у разі не дотримання відповідних вимог під час заготівлі, переробки чи зберігання продукту.

Значно рідше ботулізмом можна заразитись через рани, так само рідко мікроорганізм передається від матері до дитини через грудне молоко.

Симптоми залежать від кількості токсину, який потрапив до організму людини. Найчастіше вони виникають через 12-24 години після споживання зараженої їжі. Водночас прояви хвороби можуть виникнути і раніше – через 2 години, або значно пізніше – за 4 доби і більше.

Симптоми ботулізму:

 • порушення близького зору: ви не можете читати текст, але добре бачите предмети;
 • сильно виражена сухість у роті;
 • важко говорити (голос стає тихим, гугнявим або пропадає);
 • підвищена стомлюваність, м’язова слабкість;
 • запаморочення;
 • короткочасні ознаки ураження травної системи (нудота, блювання, послаблення випорожнень), а потім – стадія парезу кишечнику (здуття живота, закреп);
 • ураження м’язів шиї та кінцівок.

Найчастіше вони з’являються поступово, немає різких підйомів температури. Найперше, на що варто звернути увагу – в’ялість у ногах. Потім може погіршитися зір, тобто виникнути двоїння предметів, туман в очах.

У важких випадках пацієнти відчувають нестачу повітря, тягар в грудній клітці, дихання стає поверхневим. Розвивається дихальна недостатність, що є причиною смерті при ботулізмі. Тому, якщо у вас виникають вищеназвані симптоми, варто одразу звернутися до лікаря.

Хворі на ботулізм незалежно від клінічної форми захворювання підлягають госпіталізації. На первинних етапах, навіть якщо у людини ще не підтверджений діагноз, лікарі роблять промивання шлунку.

Також вони беруть біологічну пробу (кров з вени), щоб дізнатися серотип збудника та застосувати правильну сироватку під час лікування.

Пацієнтів з ботулізмом лікують протиботулінічною сироваткою. 

 • термічно обробляти продукти;
 • мити продукти;
 • дотримуватися правил гігієни;
 • уникати продуктів невідомого походження;
 • уникати споживання в’яленої, копченої, солоної та консервованої риби, м’яса, грибів домашнього та промислового виробництва.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2021-07-09 11:30:05