Новини Чернігова

Неймовірний Чернігів: історія Петропавлівської церкви. ФОТО

Неймовірний Чернігів: історія Петропавлівської церкви. ФОТО

Довга історія вшанування верховних апостолів не могла оминути нашого міста, деякі цікавинки про те ми й пригадаємо у день Петра й Павла.

Щоразу люди, вперше потрапляючи на територію Єлецького монастиря, цікавляться: що то за недоладні розвалини стримлять посеред галявини перед Успенським собором, псуючи вид монастирського подвір'я?!

А між тим, це не просто руїни, це — рештки однієї з найдавніших споруд Гетьманської доби на Лівобережжі — Петропавлівської церкви з трапезною.

Неймовірний Чернігів: історія Петропавлівської церкви. ФОТО

Будівля зведена ще за гетьманства Івана Самойловича в 1676 році, а від ХІХ століття тут розташовувалася Чернігівська духовна консисторія та її архів.

Храм був зовсім крихітним, однопрестольним, з тригранною апсидою та однією банею.

Із плином часу вся споруда разом з трапезною була перепланована під потреби консисторії, Петропавлівську ж церкву перенесли до південного монастирського корпусу.

Тут її можна відвідати й нині – як і багато століть тому, храм досі популярніший за великий Успенський собор, адже плюсом невеликих церковець завжди й скрізь було те, що вони мали опалення взимку.

Досить скоро в Чернігові з'явилася компанія монастирській святині.

У червні 1836 року купець Петро Пригоцький висловив намір побудувати своїм коштом для міста церкву.

Невдовзі за проєктом Олексія Куцевича на північно-західній околиці міста біля в'їзної брами міського кладовища постав храм — невеличка однобанна церква із дзвіницею, освячена на честь апостолів Петра й Павла.

Неймовірний Чернігів: історія Петропавлівської церкви. ФОТО

Цей храм довгі роки був останньою зупинкою для сотень чернігівців при переході в кращий світ, він же, за іронією, став першою жертвою ХХ століття: 1930 року в церкві спалахнула пожежа, яка знищила повністю дерев'яний другий поверх, перекриття та верхи.

І, хоча причиною було оголошено нехтування технікою безпеки, проте пожежа дивним чином припала на пікові роки активності «Войовничих безбожників», між тим як цвинтарний храм, у якому формально велися лише похоронні відправи, лишався діючим коли в інших святинях міста припинялися служби.

Неймовірний Чернігів: історія Петропавлівської церкви. ФОТО

Кажуть, що деяких містян у цій церкві навіть потайки хрестили…

За матеріалами спільноти «Цікавий Чернігів».

Джерело ВИСОКИЙ ВАЛ
12.07.2019