Неймовірна історія першої у світі пересадки нирки, яку зробив український хірург
На сьогодні операції з трансплантації нирки стали в Україні рутинною реальністю. Згідно з даними МОЗ, такого роду втручання проводять у 21 медичному закладі. У 2023 році було трасплантовано 394 нирки, а за два місяці нинішнього року вже – 88.
Але, на превеликий жаль, мало хто знає, що трансплантацію нирки людині вперше у світі виконав наш співвітчизник, хірург Юрій Вороний, ім’я якого звучить на світових з’їздах трансплантологів частіше, ніж у рідній для нього Україні.
Брав участь у бою під Крутами
Юрій Вороний (при народженні – Георгій) народився 1895 року в селі Журавка на Чернігівщині. У 1913-му вступив на медичний факультет університету Святого Володимира в Києві.
Але навчання перервала Перша світова війна. Майбутній хірург добровільно вступає до перев’язувального загону і 16 січня 1918 року опиняється в легендарному бою з більшовиками біля залізничної станції Крути.
На щастя, Вороний вижив і не зазнав серйозних поранень, тож зміг продовжити навчання.
Між Харковом і Херсоном
У другій половині 1920-х років Вороний працював у Харкові. Крім хірургічної діяльності активно займався науковими експериментами.
У 1930 році хірурга делегували до Херсона – очолити хірургічний напрямок у районній лікарні, яка була підрозділом Харківського інституту невідкладної хірургії.
Юрій Вороний швидко здобув славу талановитого лікаря і мав велику кількість пацієнтів, що тільки збагачувало досвід і майстерність хірурга. У вільний час він постійно їздив до Харкова, де проводив копітку експериментальну роботу з професором Шамовим.
Пересадка нирки
31 березня 1933 року в лікарню доставили 26-річну жінку, яка випила розчин ртуті через нерозділене кохання.
У жінки прогресувала ниркова недостатність і 3 квітня Юрій Вороной вирішив пересадити їй нирку від чоловіка, який помер напередодні від несумісної з життям черепно-мозкової травми.
Нирку приєднали до стегнових судин пацієнтки і створили сечовідний свищ для відведення сечі. Через кілька годин після операції зі свища виділилися крапельки сечі, що свідчило про життєздатність і функціонування нирки.
Наступного дня стан хворої поступово покращився, проте до вечора лікарі відзначили чітку негативну динаміку. А вранці 5 квітня із сечовидільної нориці виділялася бура сеча з домішками крові. Через кілька годин хвора померла.
Сьогодні зрозуміло, що жінка померла від тяжкої реакції відторгнення трансплантата, що спричинила поліорганну недостатність. Але тоді, в доімунологічну і навіть доантибіотичну еру причиною смерті вважали важкий вплив ртуті на організм та ускладнення після переливання крові.
Світова слава і забуття на батьківщині
Матеріали про цей клінічний випадок опублікували наступного року в італійському фаховому виданні “Minerva Chirurgica” та “Трудах Всеукраїнського інституту невідкладної хірургії”.
Так Юрій Вороний увійшов в історію як хірург, що вперше виконав пересадку цілого органа людині. І хоча, за сучасними уявленнями, цю трансплантацію не можна вважати успішною, адже пацієнтка прожила лише дві доби, це був справді величезний крок для всього людства.
Перші успішні трансплантації виконають у США лише через 20 років.
Здавалося, що після виконання цієї операції Юрій Вороний має здобути світову славу. Але закритість радянської системи та політичні репресії 30-х років зіграли свою роль.
У другій половині Юрій Вороной повернувся до Харкова і очолив кафедру хірургії… стоматологічного інституту. Широкої лікарської практики він уже не мав. А після війни працював звичайним урологом в одній із лікарень Житомира.
Лише 1950 року він зміг повернутися до Києва, де працював в Інституті експериментальної біології, в підвалі якого й жив. Лише випадково отримав пристойне житло, прооперувавши партійного діяча, який із подяки клопотав про виділення хірургу квартири.
До 1961 року Юрій Вороний працював у Києві, де й помер. Похований на Байковому кладовищі.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Джерело: за матеріалами українських ЗМІ
Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-11-05 11:12:00