Новини Чернігова

Неймовірна Чернігівщина: церква Миколая в Новгород-Сіверському

Неймовірна Чернігівщина: церква Миколая в Новгород-Сіверському

На Чернігівщині переважали п'ятизрубні церкви з однією банею в центрі. Особливої уваги заслуговує церква Миколая в Новгород-Сіверському.

Цей храм був споруджений 1760 року на честь святого Миколая, покровителя мандрівників та мореплавців.

Старовинні документи називають це місце «заграддям» чи «передгороддям», а за легендою, саме на цьому пагорбі над Десною в давньоруські часи стояв поганський ідол, а у 1086 р. тут був збудований кам’яний храм, який знищили монголо-татари, а вже на його місці через кілька століть виріс Миколаївський храм.

Церква має форму, характерну для старовинних дерев’яних храмів Північної України: 5 зрубів, 1 баня, багатоярусний дах.

Великий інтерес являє собою інтер'єр церкви. Вона дерев'яна, хрещата в плані, одноверха. Церква має три входи зі зрізаними дверними кутами і плоскі стелі, характерні для старовинних дерев’яних будівель.

Гілки планувального хреста в ній для того, щоб підкреслити висоту середнього зрубу, зроблені низькими, приміщення в них перекриті підшивними стелями на різьблених сволоках.

Напівтемрява в цих приміщеннях створює ефект контрасту яскраво освітленому приміщенню, куди виходять вікна, зроблені в трьох ярусах високого восьмерика завершення.

Південний та північний зруби завершені восьмикутними шатровими покриттями без восьмериків, а західний та східний мають звичайну стелю з дощок на сволоках, прикрашених оригінальним різьбленням, і по кутах різьблені скоби.

Намети над південним та північним зрубами зовні закриті дахами і позначені невеличкими ліхтарями.

Миколаївська церква – один із найкращих дерев’яних барокових храмів Чернігівської області, що збереглися в первинному вигляді — це рідкісна пам’ятка ХVIII ст.

У ХVІІІ ст. при Миколаївській церкві діяли школа та притулок для калік і немічних.
У ХІХ ст., добудувавши портик і ризниці, храм реставрували в стилі ампір. Але при цьому він зберіг свої оригінальні риси. Також поруч була споруджена дзвіниця, яку зруйнували у ХХ ст.

У період СРСР у церкві розташовувався музей.

Зараз Миколаївська церква – видатний твір народного теслярського мистецтва чернігівської архітектурної школи XVIII ст., незамінна окраса Новгорода-Сіверського і на сьогодняшний день є діючим храмом.

Алла Ковалюк, молодший наук, співробітник віддулу фондів.

Джерело – Музей "Слово о полку Ігоревім"

Джерело ВИСОКИЙ ВАЛ
19.01.2020

Facebook
Close