Будівельні матеріали м.Ніжин Будівельні матеріали м.Ніжин
Місто і регіон

Не знали, не чули? Дерева, кущі, квітники, паркани, альтанки та різні споруди під повітряними електромережами – заборонено!

Близько 85% аварій на лініях електропередачі у Ніжині стаються через порушення обмежень охоронних зон.

Завдяки незнанню або байдужому господарюванню мешканці Ніжина проводять самовільні забудови під дротами, насаджують дерева або навіть – розводять багаття під ними. Як наслідок, такі дії стають причиною обривів на лініях під час негоди, а ліквідація аварійних вимкнень та ремонт ліхтарів вуличного освітлення затягується через відсутність безперешкодного доступу до енергообладнання. Окрім того, порушення правил проведення робіт в охоронних зонах підвищує ризик травматизму та смертельних уражень струмом.

Пропонуємо ознайомитись з діючими Правилами охорони електричних мереж, затвердженими Кабінетом Міністрів України (Документ 209-97-п, поточна редакція від 05.04.2017), і запам`ятати, що можна і що заборонено робити в охоронних зонах:

  1. Що таке охоронні зони?

Охоронні зони – це умовні відрізки у вигляді земельної ділянки і повітряного простору, віддалені на певну відстань по обидві сторони лінії від крайніх проводів ліній електропередач. Охоронні зони – ділянки, які мають певні обмеження для забезпечення нормального функціонування електрообладнання, захисту його від пошкодження та уникнення потенційної небезпеки ураження струмом.

  1. На які об’єкти поширюються охоронні зони?

Обмеження охоронних зон поширюються на трансформаторні підстанції, розподільні пункти і пристрої, струмопроводи, повітряні лінії електропередачі, підземні і підводні кабельні лінії електропередачі та споруди, які до них належать.

  1. Які межі охоронних зон?

Охоронні зони для електромереж встановлюються на відстань:

– для повітряних ліній до 1 кВ – 2 метри від крайніх проводів;

– для повітряних ліній до 20 кВ – 10 метрів від крайніх проводів;

– для повітряних ліній 35 кВ – 15 метрів від крайніх проводів;

– для повітряних ліній 110 кВ – 20 метрів від крайніх проводів;

– для трансформаторних підстанцій -– 3 метри від огорожі або споруди за периметром;

– для підземних кабельних ліній електропередачі – 1 метр.

  1. Що забороняється в охоронних зонах електромереж?

Забороняється в охоронних зонах повітряних і кабельних ліній, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв виконувати будь-які дії, що можуть порушити нормальну роботу електричних мереж, спричинити їх пошкодження або нещасні випадки, а саме:

– перебувати стороннім особам на території і в приміщеннях трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв, відчиняти двері і люки цих споруд, здійснювати самовільне переключення електричних апаратів та підмикання до електричних мереж;

– будувати житлові, громадські та дачні будинки;

– влаштовувати звалища;

– складати добрива, корми, торф, солому, дрова, інші матеріали;

– розпалювати вогнища;

– розташовувати автозаправні станції або інші сховища пально-мастильних матеріалів;

– накидати на струмопровідні частини об’єктів електричних мереж і наближати до них сторонні предмети, підніматися на опори повітряних ліній електропередачі, електрообладнання трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв, демонтувати їх елементи;

– саджати дерева та інші багаторічні насадження;

– влаштовувати спортивні майданчики для ігор, стадіони, ринки, зупинки громадського транспорту, проводити будь-які заходи, пов’язані з великим скупченням людей, не зайнятих виконанням дозволених у встановленому порядку робіт;

– запускати спортивні моделі літальних апаратів, повітряних зміїв; – будувати, реконструювати, робити капітальний ремонт, зносити будівлі і споруди тощо.

  1. У чому небезпека недотримання охоронних зон?

Правила та заборони охоронних зон електромереж створені, щоб захистити електрообладнання від аварій, а мешканців – від можливого ураження струмом під час аварійних ситуацій. За статистичними даними цеху освітлення вулиць міста комунального підприємства «Виробниче управління комунального господарства», понад 80% пошкоджень, коротких замикань, обривів дротів на лініях освітлення стаються через торкання, падіння гілок та дерев на лінії електропередачі, а також дерев, які за правилами, садити в охоронних зонах категорично заборонено.

Будівництво гаражів, будиночків, альтанок, дитячих та спортивних майданчиків в охоронних зонах – це потенційна небезпека для життя та здоров’я людей, котрі знаходитимуться там у момент аварійних ситуацій, адже зона ураження струмом обірваного проводу простягається у радіусі 8 метрів, струм невидимий, безколірний, його не визначиш за запахом чи звуком.

Нещасний випадок може статись миттєво і закінчитись трагічно.

Пам’ятайте, електроенергія та освітлення вулиць Ніжина приносить велику користь всім жителям, але вимагає грамотного ставлення та відповідної поведінки поблизу охоронних зон! Тільки відповідальним ставленням та суворим дотриманням Правил охорони електричних мереж Ви допоможете запобігти нещасним випадкам та сприятимете забезпеченню безперебійного постачання

Unenizh.org.ua
2021-05-05 16:26:04