Місто і регіон

Не просто книгозбірня: ніжинські бібліотекарі з філіалу №2 волонтерять і роблять інші добрі справи

Нині ми розповімо, як закохані в свою справу люди можуть зробити цікавим і насиченим життя закладу, де працюють.

Журналіст Nizhyn Post вдруге за місяць завітала до бібліотеки-філіалу №2 Ніжинської міської ЦБС, розташованої на вул. Незалежності (раніше ми вже познайомили ніжинців із керівником закладу Ніною Іванівною Івасенко) і ВДРУГЕ отримала неабияке задоволення від спілкування з колективом і відвідувачами. Тут кожен заряджений позитивом і готовий ділитися ним з іншими. Нині це дорого вартує…

ВОЛОНТЕРСЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ

Нині Україну охопив волонтерський рух — кожен хоче допомогти нашим захисникам тим, чим може. Не залишився осторонь і колектив бібліотеки-філіалу №2. Майже з перших днів повномасштабної війни завідувач Ніна Іванівна Івасенко, бібліотекарі Наталя Григорівна Самойленко та Ольга Володимирівна Гавриленко волонтерять. Збирають продукти харчування, одяг, предмети гігієни для нужденних. Також беруть участь у благодійних ярмарках.

Тісно співпрацюють з Ніжинською організацією Червоного Хреста (Наталя і Ліза Саєнки), ветеранською організацією (Людмила Величко), терцентром соціального обслуговування (Інеса Шаповалова).

Колектив бібліотекарів хоч і маленький, але злагоджений і відповідальний. Дівчата енергійні, щирі, мають повно цікавих ідей, які за першої-ліпшої нагоди втілюють у життя.

Директор Ніжинської центральної бібліотечної системи Олена Євгеніївна Єкименко завжди підтримує їх задумки, бо… сама така: любить життя і намагається бути потрібною людям.

За змістовну роботу та активну участь у конкурсі «Краща бібліотека 2022 року» колектив філіалу №2 нагороджений Департаментом культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської облдержадміністрації Грамотою та цінним подарунком. Це лише одна з багатьох відзнак ніжинських бібліотекарів.

ДОСТУПНІСТЬ ДЛЯ ЛЮДЕЙ З ВАДАМИ ЗДОРОВ’Я

У 2019 році у рамках проєкту «Бібліотека без обмежень», за рахунок громадського бюджету, замінили дерев’яні вікна, встановили світильники з енергозберігаючими лампами, придбали меблі, проектор, ноутбук. Також зробили пандус, гарний вхід. Вбудували кнопку виклику для інвалідів — у теплу пору року виносять книжки на замовлення. Таким чином, заклад став більш доступним для осіб з вадами здоров’я.

У ПОШАНІ — ІНВАЛІДИ ТА ЛЮДИ ПОХИЛОГО ВІКУ

«Нині наш заклад є не тільки центром культурного життя міста та, зокрема, мікрорайону, а осередком волонтерства і доброчинності: ми працюємо з внутрішньо переміщеними особами, людьми з інвалідністю, а також намагаємося покращити якість життя літніх людей», — наголошує завідувач бібліотекою-філіалом №2 Ніна Іванівна Івасенко.

Приміром, щомісяця, у рамках проєкту «Бібліотека проти самотньості», підопічним терцентру передають книжки за їхнім замовленням. У приміщенні філіалу №2 організовують різноманітні заходи, куди запрошують літніх людей.

Влаштовують виставки творчих робіт людей з інвалідністю. Цього разу журналіста ознайомили з роботами інваліда по зору, відданної прихильниці Ніни Михайлівни Амброськіної. Жіночка гарно плете з паперових відходів корзиночки, вази, підставки для ручок та олівців, складає картини. Це заслуговує на пошану.

Взагалі бібліотекарі проводять багато тематичних виставок (остання — до Дня Соборності України) і виставок поробок, виконаних у техніці сухого валяння, техніці декупаж, картин із сухоцвітів. Журналісту показали роботи майстрині Лілії Григор’євої. Яка краса!

ПОНАД 2,5 ТИСЯЧІ ЧИТАЧІВ

До бібліотекарів йдуть не тільки взяти книжки та ознайомитися з виставкою, а й за живим спілкуванням, розрадою.

Першими, хто завітав до бібліотеки у той день, були читачі Тетяна Дмитрівна Диканєва із сином Віталієм. Незважаючи на те, що хлопець має обмежені можливості, він двічі потис руку журналістові — привітався й одночасно висловив свою повагу. Мати із сином полюбляють сюди навідуватися: тут затишно та комфортно (за чистоту — окрема подяка техпрацівнику Світлані Іванівні Гринь). А ще тут вміють вислухати і підтримати добрим словом. Цього разу Тетяна Дмитрівна обрала один з творів українського автора Андрія Кокотюхи — вона читає сину на ніч.

Серед відданих читачів — Ігор Одосовський, який теж має вади зі здоров’ям. Але це не заважає хлопцю вести активний спосіб життя, сприяти в організації виставок.

Бібліотеку залюбки відвідують внутрішньо переміщені особи. Нещодавно до читачів додалася переселенка з Харківщини Олена Москаленко. Вона — кандидат економічних наук. В бібліотеку жінка потрапила випадково — шукала дитячий візочок для своєї маленької дитини. А його саме принесла ще одна віддана читачка Катерина Іванівна Шовкун. Так і зав’язалася дружба бібліотекарів з Оленою Володимирівною…

Катерина Іванівна Шовкун взагалі жити без бібліотеки не може. І без книжок, і без виставок, і без дівчат, які тут працюють.

«Я відвідую бібліотеку кілька десятиріч. Це моя віддушина. Раніше даний мікрорайон вважався мікрорайоном заводу „Прогрес“. У цьому будинку розташовувався заводський гуртожиток. Дуже добре, що в ньому знайшлося місце і для бібліотеки», — зауважує пенсіонерка.

Серед відданих читачів є цілі сім’ї і сімейні династії: Марченко Валентина та Анатолій, Шовкун Віталій та Ірина, Дворник Валентина та Анатолій, Міненко Нінель і Надія, Ганна Григорівна Назарова та її четверо дітей (один з них — Назар — нині науковий співробітник Мезинського заповідника).

«Є читачі, які добираються до нас з мікрорайону Гуньки. Ані час, ані відстань для людей не перепона. Ми вдячні кожному читачу за відданість», — підкреслюють бібліотекарі.

Загалом у філіалі №2 нараховується 2 651 читач. Основний контингент — ті, кому за 22 роки.

СПІВПРАЦЯ З ІНШИМИ ЗАКЛАДАМИ ТА УСТАНОВАМИ

Під час візиту журналіста Ніна Іванівна зробила важливий телефонний дзвінок: попросила сприяння у працівника Ніжинського краєзнавчого музею імені Івана Спаського Романа Авраменка у проведенні заходу, присвяченому Дню пам’яті Героїв Крут.

«30 січня хочемо провести спільний захід у Ніжинському професійному аграрному ліцеї, з яким давно співпрацюємо, — пояснила пізніше завідувач. — Так, на базі агроліцею функціонують клуб за інтересами „Світоч“, клуб „Козацька літератка“. Разом з викладачами навчального закладу проводимо історичні, краєзнавчі, патріотичні заходи, основою яких є духовні та моральні принципи».

Щоб узгодити деталі майбутнього заходу, до філіалу №2 у той день завітала завідувач бібліотекою Ніжинського професійного аграрного ліцею Світлана Азатівна Шень…

А після неї — член правління консультаційного центру «Клуб органічного землеробства» Любов Іванівна Кожухівська. Вона люб’язно запросила журналіста відвідати організацію, яку очолює її чоловік Микола Іванович. Виявляється, представники клубу теж активно співпрацюють з бібліотекою, а Надія Олексіївна Бажина належить до категорії відданних читачів.

А є ще інший тип співпраці: студенти Ніжинського фахового коледжу культури і мистецтва ім. Марії Заньковецької проходять у бібліотеці-філіалі №2 практику.

БІБЛІОТЕЧНИЙ ФОНД ТА ОСТАННІ НАДХОДЖЕННЯ

Загальний фонд філіалу №2 складає 32 тисячі 304 екземпляри. Російськомовна література вилучена.

Останнім часом надійшло майже 100 видань. Чимало — з Українського Інституту книги. Деякі автори дарують свої видання. Окрема подяка — ніжинському видавцю Миколі Лисенку за подаровані екземпляри.

«З нетерпінням чекатимемо нових надходжень українських авторів», — підкреслила Н. Івасенко.

НЕ ТІЛЬКИ КНИГОЗБІРНЯ, А Й ХАБ ЦИФРОВОЇ ОСВІТИ

Нинішні бібліотеки — це не тільки місця популяризації сучасних українських авторів і видавництв. Це ще й хаби цифрової освіти. Тут можна відсканувати, зробити ксерокопії документів, набрати текст на комп’ютері, внести показники лічильників і навіть поспілкуватися з рідними по скайпу. У бібліотеці-філіалі №2 працює безкоштовний WI-FI.

Врешті-решт просто посидіти у тиші читальної зали та погортати улюблену книгу.

ПРО ПЕРЕМОГУ

« У нас є спільна мрія — Перемога. І кожен наближає її на своєму фронті. Нині бібліотека стала тим місцем, яке зібрало та об’єднало наш колектив, колег, читачів, волонтерів, друзів. Крокуємо до Перемоги разом!» — наголошують ніжинські бібліотекарі.

Автор: журналіст сайту Nizhyn Post Валентина Савчук
Фото автора і з архиву бібліотеки-філіалу №2

Отримуйте і читайте новини ще оперативніше. Підписуйтесь на наш Telegram!

Джерело: uezd.com.ua
2023-01-26 18:28:03

Магазин Автозапчастин м.Ніжин