Будівельні матеріали м.Ніжин Будівельні матеріали м.Ніжин
Новини Чернігова

На Чернігівщині збереглася унікальна церква, яку спорудили майже тисячу років тому

На Чернігівщині збереглася унікальна церква, яку спорудили майже тисячу років тому

Юр’єва божниця або Церква Святого Михаїла – єдина збережена до нашого часу пам’ятка монументальної архітектури Переяславського князівства. Побачити цю унікальну споруду можна на виїзді з Остра. Знаходиться вона на пагорбі, який також є оглядовим майданчиком.

Споруджена церква була ще в 1098 році за розпорядженням великого князя київського Володимира Мономаха. Того року він заснував «Градъ на Въстри».

Нині від колишньої церкви лишився тільки фрагмент.

У 1152 р. Ізяслав Мстиславич спалив місто, але Юрій Довгорукий, син Володимира Мономаха, відновив і поселення, і церкву — звідси назва «Юр’єва божниця».

Наступного разу церкву зруйнували в 1240 р. татаро-монголи. Не правилося в божниці аж до XVII ст., а 1695 р. її відновили. Проте невдовзі трапилося нове лихо: у 1753 р. в храм ударила блискавка, дерев’яний верх згорів. До всього ще й кладка почала руйнуватися через зрушення пагорба до річки. Тому наприкінці XVIII – на початку XIX ст. більшу частину будівлі, що була в аварійному стані, розібрали. Збереглася лише вівтар і частина південно-східної стіни.

На стінах апсиди храму, якщо вдасться потрапити всередину, можна побачити рештки монументального живопису ХІІ ст.: фрески стінопису датують 1098-1125 роками. Вони збереглися завдяки проведеним на початку ХХ ст. реставраційним роботам та роботам по консервації, здійсненим у 1924 і 1950 рр. Консервацію останків і реставрацію фрескового розпису ініціювали ще раз у 1977-1980 рр.

Наразі потрапити всередину непросто – приміщення здебільшого зачинене. Тим не менше відвідати це місце варто.

14.12.2021
Джерело: ЧЕLINE. Новини Чернігова

Магазин Автозапчастин м.Ніжин