Місто і регіон

«Молодь – майбутнє нашої країни» – ПравдаТУТ Ніжин

Що робити, аби молодь жила й працювала на рідній землі? Це стало ключовим питанням публічної лекції, яку провела Народний депутат Верховної Ради України Юлія Тимошенко в залі одного з найдревніших вишів України – Ніжинського державного університету імені М. Гоголя.

Автор: Ксеня ЯСТРУБ – ЯВОРСЬКА

Фото Ігоря ВОЛОСЯНКІНА

Публічну лекцію «Соціально-економічний розвиток України та перспективи для молоді» організував голова ГО «Правозахист Плюс» Анатолій Гунько, який і запросив жінку-політика в якості головного спікера.

«Зараз, у важкі та нестабільні для країни часи, молоді люди особливо відчувають на собі соціальне розчарування й апатію, бачать в усьому безвихідь та замкнені в постійному небажанні щось змінювати. Тому, як ніколи, їм потрібна мотивація, чітке бачення перспектив та своїх можливостей, розставлення життєвих пріоритетів і визначення головних проблем, що стоять на заваді самореалізації й формування власного «Я». На моє переконання, цьому допоможе безпосередній діалог між підростаючим поколінням і державним діячем із особистісним стержнем та сформованим світовідчуттям, який займає ключову роль у суспільному щаблі. Для такої просвітницької місії я обрав Юлію Тимошенко», – підкреслює Анатолій Гунько.

У рамках перебування на Ніжинщині, у День вшанування 101-ї річниці битви під Крутами, лідер ВО «Батьківщина» і провела публічну лекцію в Гоголівському виші. «Юлія Тимошенко – кандидат економічних наук (має більше 50 наукових робіт), висококваліфікований професіонал у галузі економічних правовідносин. Нестандартні підходи народного обранця до вирішення суспільних проблем у галузі економіки – це саме те, що імпонує молодому поколінню, що гарантує йому повноцінну участь у житті країни. Це те, що заохочує молодь залишатися на Батьківщині», – говорить представник ГО «Правозахист Плюс» Ігор Калініченко, який і представив спікера в лекційній залі.

Послухати публічну лекцію депутата Верховної Ради Юлії Тимошенко зібралися не лише студенти й викладачі. Зала була просто переповнена й не могла вмістити всіх бажаючих. Дізнавшись про те, що така лекція відбудеться в Ніжині, люди приїздили з різних міст і сіл Чернігівщини. Люди різного віку, професій, соціальних статусів прийшли, аби поговорити про життя в країні, у якій вони живуть і за яку вболівають усім серцем. Багато хто з них був учасником вшанування Героїв Крут.

Характеризуючи соціально-економічний стан сьогодення, народний депутат особливу увагу звернула на один із фундаментальних викликів, що стоїть перед державою – масовий виїзд молоді за кордон. Люди їдуть за кордон не відпочивати, а працювати.

Сергій Кужель, м. Носівка, 19 років: «Ми розуміємо, що країні потрібні зміни, та готові старанно працювати. Але зараз немає ні фінансової, ні моральної підтримки»

За даними не соціологів, а Держкомстату, кожна десята людина в Україні – безробітна. Наша заробітна плата – одна з найнижчих у світі. За оцінками Держслужби зайнятості, зараз за кордоном працює близько 6 млн. українців. Наша країна входить у першу тридцятку країн, найбільш залежних від експорту трудових ресурсів. Починаючи з 2015 року, з нашої держави в пошуках кращого життя щорічно виїжджає до 1 млн. громадян. Дані наводились із посиланням на Міністерство закордонних справ України.

«Держава не створила жодних умов для заохочення молоді залишитися на Батьківщині. Ми втрачаємо цвіт нації. І це стає навіть питанням національної безпеки», – сказала Юлія Тимошенко.

Спікер відмітила, що наразі молодь перебуває на узбіччі державних пріоритетів всупереч тому, що в Україні першочергово повинні розвиватися виховання, освіта й наука. Адже найголовніше для сучасної країни й що є найбільшою цінністю в світі – інтелект. «Економіка знань та інноваційного розвитку приносить іншим державам 60 – 70 % ВВП. Це коли країна, маючи інтелект, може вписатися в мейнстрім Четвертої промислової революції й від цього отримати непорівнянно більше прибутків, ніж той, хто використовує сировину з надр. До прикладу, сьогодні порахували, що вся нафта в світі приносить уже сьогодні в сім разів менше доходів, ніж інтелект людей», – наголосила нардеп.

Вадим Біланенко, м. Варва, 23 роки: «На семінарі особливо зацікавив блок про розвиток інтелектуальної власності. Для прикладу було охарактеризовано проект WhatsApp – зрозуміло і в доступній формі. Сподіваюсь, що в майбутньому ми не змушені будемо масово виїжджати з країни в пошуках кращого життя й знайдемо роботу тут, в Україні».

Юлія Тимошенко підкреслила, що сила молоді в інтелекті, креативності, таланті та застосуванні їх у життя. Як приклад навела досягнення українців, якими пишається весь світ. Серед виокремленого – найпопулярніший в світі месенджер WhatsApp, який розробив український емігрант Ян Кум та продав американській компанії Facebook за 19 млрд. доларів. «Аби молодь залишалася на своїй рідній землі, її потрібно стимулювати. Якщо Україна не дасть своєму народові всі умови та шанс для успішного життя, ми можемо через 5 років взагалі його втратити», – вважає спікер.

Сьогодні стратегічним пріоритетом країни має стати фінансова й організаційна концентрація на розвитку освіти. Це означає застосувати ту модель, що діє в інших країнах. Зокрема йдеться про визначення нормативів видатків на освіту (на базовому, професійно-технічному, вищому рівнях) на кожну дитину. Цей норматив має встановлюватись на рівні європейських стандартів. І тоді з’являється шанс підняти освіту, а це означає – підняти країну. Кожна молода людина, у якій родині б не народилася, повинна мати однакові можливості піти в найкращі навчальні заклади та отримати найкращу освіту. Усі ключові країни світу відмовились від платної вищої освіти, адже розуміють важливість залучення й втримання інтелекту для майбутнього держави.

Нинішня молодіжна політика України потребує дуже серйозних і фундаментальних змін. Поліпшити умови для студентів та молодих людей загалом, на думку Юлії Тимошенко, допоможе підняття стипендії, забезпечення молоді робочими місцями, доступним житлом із розвиненою інфраструктурою та фінансова підтримка при народженні дітей. Молодь не дуже налаштована народжувати дітей, бо немає стабільності в державі та впевненості в завтрашньому дні. Сьогодні щороку кількість народжених дітей скорочується на 200 – 230 тисяч тільки внаслідок того, що в державі немає ні нормальної охорони здоров’я, ні розвиненої інфраструктури, ні соціально-економічного розвитку.

Наталія Дрофань, м. Ічня. Випускниця Ічнянського професійного аграрного ліцею, мріє здобути освіту в Гоголівському виші: «Молодь – мізки країни, і ними не можна нехтувати. Держава повинна дбати й гарантувати молодим людям забезпечення робочими місцями, не відштовхувати від ринку праці через брак трудового стажу або через упередженість вважати їх малодосвідченими».

Держава має гарантувати молодій людині її перше робоче місце. Більшість країн Європи мають спеціальну податкову систему. «Приміром, якщо беруть молодих фахівців на роботу, то абсолютно або частково скасовують податки для господарюючих суб’єктів, або надають субсидію із державного бюджету», – наголосила нардеп.

Більше години спікер ділилася власними знаннями, спостереженнями й ідеями, бо переконана, що майбутнє України в руках молоді. «Саме молодь змінює світ, а наша молодь – дуже талановита й сильна, а значить може змінити нашу країну. І в цієї потужної команди все вийде. У нас є все для того, щоб бути успішною, конкурентноспроможною державою, і ми зуміємо об’єднатися навколо нашої спільної національної мети – мети успіху, а отже – ми переможемо», – сказала Юлія Тимошенко.

Марина Ларченко, викладач Ніжинського державного університету ім. М. Гоголя, м. Ніжин: «Перше, що вразило, – це велика кількість людей в залі. Усі проходи були зайняті, у холі теж не вміщались люди. Запам’яталась затишна атмосфера. Кожен на лекції почув щось своє, наболіле. Мова йшла про важливі проблеми соціально – економічної сфери й роль молоді в суспільному житті. Практику проведення таких лекцій варто продовжувати й далі, адже подібні спілкування виконують насамперед інформаційно – просвітницьку функцію. Одне з головних завдань держави – виховати свідоме молоде покоління й громадянське суспільство. А для того, щоб цю свідомість виховати, необхідно оточити молодь людьми, які власними силами досягли певних висот у житті. У Юлії Тимошенко досить великий досвід роботи в законодавчому органі. Якщо така людина приїжджає до нашого міста й хоче щось розповісти, то, думаю, це буде незайвим. Хоч лекція була орієнтована передусім на студентську аудиторію, прибуло чимало людей різного віку, вподобань та місця проживання».

Голова ГО «Правозахист Плюс» Анатолій Гунько: «Публічна лекція в стінах Гоголівського вишу стала відвертою розмовою про реальність дня сьогоднішнього й можливості прийдешнього саме для молоді. Щиро дякую нашому спікеру Юлії Тимошенко за те, що відгукнулася на мою пропозицію й поділилася своїми знаннями, досвідом, і за те, що в залі панували щирість, натхнення і впевненість. Це те, чого потребує сьогодні молоде покоління. Ці хлопці й дівчата – на порозі прийняття дуже важливого рішення – будувати своє майбутнє. І тільки той, хто не хоче, не розуміє, що це рішення важливе не лише для них самих. Воно важливе для всієї країни, бо це й її майбутнє. На моє переконання, із молоддю має говорити той, хто бачить у ній потенціал і розвиток країни, а не той, хто відкриває двері в заробітчанство по світу. Про висновки з почутого варто питати в студентів. А от про враження спікера від цієї підкреслюю, відвертої розмови, переповім. Юлія Володимирівна сказала, що вражена й щаслива, неймовірно вдячна молоді за незламне прагнення бути щасливою людиною в щасливій і заможній Україні. І щиро дякувала мені за можливість поспілкуватися з молоддю Ніжина за організовану публічну лекцію».


Джерело: nizhyn.pravdatut.ua