Будівельні матеріали м.Ніжин Будівельні матеріали м.Ніжин
Новини Чернігова

Молочні «ріки», агросоціальний бізнес та олійний завод Комарівської громади

Молочні «ріки», агросоціальний бізнес та олійний завод Комарівської громади

Ця «частинка» вже колишнього Борзнянського району сьогодні демонструє неабияке бажання до розвитку. Комарівська сільська рада, або ж Комарівська громада була створена в 2017 році. Має у своєму складі 15 населених пунктів із центром, відповідно, в селі Комарівка. Населення – трохи більше чотирьох із половиною тисяч осіб.

Основними наповнювачами бюджету є агропідприємства, що сплачують податок за оренду землі.

Так, головними бюджетонаповнюючими організаціями є «Українська молочна компанія», «Агротрейд», «Дружба-Нова», «Красносільське молоко», ТОВ «Деметра», «БМ-Агро». За словами голови громади Віктора Бондаренка, згадані господарства важливі не лише наповненням бюджету, але й участю в соціальному житті села – розчищення снігу, сприяння роботі медиків, соціальних працівників і багато іншого.

Загалом Комарівську громаду можна назвати справжнім «оазисом» для тваринництва, зокрема поголів’я великої рогатої худоби. У порівняно невеликій громаді є кілька великих молочних ферм і одна – з підрощування молодняка на молочне стадо.

Молочні «ріки», агросоціальний бізнес та олійний завод Комарівської громади

«У Ховмах маємо велику ферму, більше як тисячу голів, від «Української молочної компанії». Там підрощують молодняк для молочного стада. Об’єкт важливий, тому що створює робочі місця. Туди їздять працювати люди і з навколишніх сіл.

Найбільша молочна ферма в громаді в нас біля московської траси, від компанії «Красносільське молоко». Далі – це «БМ-Агро» в селі Степанівка. Забезпечують роботою небагато, десь 20 осіб, але мають приблизно тисячу голів худоби, із них орієнтовно 200 голів дійного поголів’я», – розповідає Віктор Бондаренко.

Є в громаді і молочні села.

«У нас є таке село Сидорівка, воно невелике, десь 500 осіб, але має велику кількість, до 200, поголів’я корів, у селян. Там люди тримають найбільше корів у приватному секторі», – пояснює голова громади.

Має громада й інвестиції щодо створення переробних підприємств. Наприклад, створення олійного заводу в селі Степанівка.

Молочні «ріки», агросоціальний бізнес та олійний завод Комарівської громади

Створений він на місці старих ангарів, які взагалі планували вирізати та здати на брухт, проте залучили інвестора – і тепер у Комарівській громаді мають свій маленький олійний завод.

«Виробляють вони загалом 10 видів олії – соняшникова, ріпакова, рижієва, лляна, конопляна та інші. Землі в них небагато, тому сіють лише рижій і соняшник, решту сировини купують. Реалізують продукцію, зокрема, і для жителів громади», – розповідає Віктор Бондаренко.

Також серед потенційних інвестицій – побудова станції зі змішування добрив від «Дружби-Нови», але проєкт не розвинувся через спротив людей, підбурюваних політиками.

Не пасе задніх у громаді і соціальна сфера. Так, у Комарівці діє територіальний центр для людей, які не мають постійного місця проживання. Більшість таких центрів у сусідніх громадах закрилася.

Комарівський територіальний центр розташовується в приміщенні лікарні, розрахований він на 15 осіб, але зараз там перебувають дев’ятеро.

Молочні «ріки», агросоціальний бізнес та олійний завод Комарівської громади

За словами голови громади, приміщення хороше, все облаштоване. Проте цей проєкт громаді влітає в копійку.

«Там повинен бути повний штат – нічна санітарка, кухар, прачка і так далі. Він нам обходиться в два з половиною мільйони на рік».

Віктор Бондаренко говорить про потребу співфінансування цього об’єкта з обласного чи державного бюджету, адже соціальне значення його велике, проте одній невеликій громаді тягнути це все важко.

«Навіть більші громади пішли шляхом найменшого спротиву – закрили, в Комарівці ж розуміють: закрити – це означає забрати в людей робочі місця, яких тут не так уже й багато», – зазначає керманич об’єднання.

Молочні «ріки», агросоціальний бізнес та олійний завод Комарівської громади

Із культурної складової громади – маємо легендарний гурт «Смоляни» з солісткою Ольгою Євченко. Вона – заслужений працівник культури України, депутат громади.

Молочні «ріки», агросоціальний бізнес та олійний завод Комарівської громади

Серед останніх заходів – святкування Дня Прапора та Дня Незалежності в селах громади. Так, у Прохорах пройшло святкування 50-річчя школи.

«Захід вийшов дуже потужний. Його окрасою став виступ колективу ансамблю «Квіти», який грав тут у 1970-х. Оці вже тепер дідусі зібралися, привезли музику та влаштували справжній концерт. Грали старі пісні. Це було таке занурення у молодість. Багато людей навіть плакали», – розповідає Віктор Бондаренко.

Мають у громаді дві футбольні команди – ФК «Берестовець» і ФК «Фортуна» Комарівка.

«Раніше було фінансування, і наша команда доходила й до фіналу області, але все будувалося на легіонерах. Зараз ми зрозуміли, що для розвитку спорту в громаді такий напрям нічого не дає, тож сьогодні взяли курс на нашу молодь. Грають тільки місцеві. Взяли на роботу гарного тренера, який готує підростаюче покоління талантів – зробили гурточок, відремонтували спортзал.

Наразі підтримуємо родинний спорт, коли здоровий спосіб життя веде вся родина.

Загалом те, що громада наша спортивна, може підтвердити і той факт, що ми – єдина сільська рада, яка брала участь в останній Спартакіаді в Чернігові», – наголошує голова громади.

Молочні «ріки», агросоціальний бізнес та олійний завод Комарівської громади

У громаді постійно реалізовують не великі, але важливі проєкти. Так нещодавно відремонтували своїми силами приміщення для поліцейського громади. Є можливість надати правоохоронцю, якщо він буде не місцевим, квартиру.

Серед головних завдань у роботі Віктор Бондаренко називає наповнення бюджету.

«Переукладаємо договори оренди землі на вищі відсотки, знаходимо нові земельні ділянки, укладаємо договори на міжпайові дороги тощо.

Хочемо залучати інвестиції, в цьому вбачаємо основну можливість прогресу. Адже все буде марно за негативної демографії. Так, на всю громаду цьогоріч було лише 28 першачків.

На мою думку, будуть робочі місця, будуть люди молоді працювати – тоді й громада буде».

Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv

02.09.2021
Джерело: ЧЕLINE. Новини Чернігова