Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Метаболічний синдром, як розпізнати, методи лікування — ендокринолог

Ендокринолог Діна Крилова на майданчику популярного онлайн-ресурсу доказової медицини Бережи себе розповіла, як впоратися з цілим комплексом викликів щодо здоров’я серця і судин, якими загрожує метаболічний синдром.

Синдром – це про комплекс станів

– Метаболічний синдром – це група станів, які в комплексі підвищують ризик розвитку в людини ішемічної хвороби серця, діабету II типу, інсульту та інших серйозних проблем зі здоров’ям, – каже лікарка.

За словами медика, практично неможливо визначити конкретний і вичерпний перелік симптомів метаболічного синдрому, проте відомо, що цей стан тісно пов’язаний із надмірною вагою, ожирінням, гіподинамією (малорухливим способом життя) та явищем інсулінорезистентності.

Зараз дивляться

Як розпізнати метаболічний синдром

Три стани або більше з наведених нижче можуть сигналізувати про метаболічний синдром. Водночас слід розуміти, що кожен із цих станів не є діагностичним критерієм, проте все одно свідчить про підвищений ризик розвитку деяких хвороб:

збільшена окружність талії або абдомінальне ожиріння (ожиріння за формою яблука). Надлишок жиру в ділянці живота є більшим фактором ризику розвитку серцево-судинних захворювань, ніж надлишок жиру в інших частинах тіла.

На які цифри можна орієнтуватися? Насправді, умовна норма окружності талії залежить від етнічної групи, до якої належить людина. За даними Міжнародної федерації діабету для європейців ідеться про такі показники: ≥80 см у жінок і ≥90 см у чоловіків;

високий кров’яний тиск. Якщо артеріальний тиск підвищується і залишається високим протягом тривалого часу, це може зашкодити серцю та кровоносним судинам, сприяти утворенню бляшок в артеріях, що згодом може призвести до розвитку атеросклерозу та інших хвороб серця і судин;

високий рівень цукру в крові. Понад норму вважається концентрація глюкози в плазмі крові натщесерце ≥5,6 ммоль/л (100 мг/дл). Фактором ризику є фармакологічне лікування цукрового діабету II типу;

високий рівень тригліцеридів (жирів) у крові. Підвищення тригліцеридів (>1,7 ммоль/л або 150 мг/дл) часто відбувається у зв’язку зі зростанням рівнів ліпопротеїнів низької щільності (ЛПНЩ), які ще називають поганим холестерином. Серед наслідків: атеросклероз, який своєю чергою є фактором ризику інсульту та інфаркту, а також гострий панкреатит;

низький рівень так званого хорошого холестерину (ліпопротеїнів високої щільності, ЛПВЩ). На противагу сполукам, згаданим вище, ЛПВЩ відповідають за транспорт холестерину з крові в печінку, де він розщеплюється і виводиться з організму. Тобто, коли їх стає менше, поганий холестерин накопичується.

Як запобігти серйозним захворюванням

Трапляються ситуації, коли змін способу життя, таких як модифікації харчування та фізичної активності, може бути недостатньо. У такому разі ваш лікар або лікар може запропонувати ліки, які допоможуть контролювати кров’яний тиск, рівень холестерину та цукру в крові.

Джерело: Бережи себе

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.


Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-07-29 15:03:10