Місто і регіон

Меморіал Небесної Сотні залишать на Гоголівській, поки що – ПравдаТУТ Ніжин

Сьогодні, 10 квітня, активісти Молитовного Майдану відстоювали своє право молитись і за Героїв Небесної Сотні, і за загиблих на Cході країни. Небайдужі ніжинці зустрілись із міським головою Анатолієм Лінником і вимагали пояснити, куди діли пам’ятний комплекс, що стояв на початку вулиці Гоголя, та яка його подальша доля.

Питання стало руба, бо в людей, які збирали кошти по копійці на меморіальний знак, та в людей, які ходять молитись за душі загиблих на Майдані, ще з зими 2013 року не спитали та не обговорили питання про демонтаж і заміну на абсолютно інший комплекс.

Дії зі знесення меморіалу активісти називають не інакше, як помилкою, і закликають міського голову виправити те, що він дозволив зробити.

“Ми молимось біля цього знаку не один рік. Це вже намолене місце, священне. Пам’ятний знак освячений. Коли бачиш, що це освячене місце розкопане і там стоять якісь конструкції незрозумілі, то сльози самі котяться з очей. Люди, які ходять на Молитовний Майдан, не проти реконструкції. Ваша помилка в тому, що це не обговорювалось із громадою. І те, як це робилось – це порушення релігійних норм, і віруючим людям це боляче. Ми живемо в демократичній країні й маємо право, щоб нашу думку чули й враховували. Цей пам’ятний знак куплений за кошти громади, навіть діти в школі збирали по гривні. Тому, хто збирав по гривні, – це дорого”, – із болем та розпачем говорили на зустрічі учасники Молитовного Майдану.

Міський голова Анатолій Лінник на справедливі звинувачення зі сторони активістів давав своє пояснення: “Те, що робиться зараз (авт. – демонтаж меморіального знаку на Гоголівській), – це була не ініціатива міського голови. Це було організовано ГО “Єдина родини Чернігівщини”. Вони близько двох років виходили з пропозицією модернізувати цей пам’ятник, змінити його. Їх не влаштовує, що прізвища й фотографії тих хлопців, які загинули в АТО,  знаходились внизу цього знаку. Вони приходили делегацією. І ми передбачили 50 тисяч у міському бюджеті на ці заходи.

Не я це організовував. Єдине, що ми змогли зробити, – це виділити кошти. Вони (авт. – громадська організація “Єдина родина Чернігівщини) намалювали свій макет.  У мене були свої зауваження, не все в концепції нового пам’ятника мені подобалось. Але вони наполягали, що це їх ідея, що це від громадськості. Але коли подивились, що вони хочуть зробити, то на 50 тисяч гривень це зробити нереально, бо вийде якийсь тоненький пам’ятник, як на кладовищі, і це якось несерйозно. Тому в 2018 році не стали нічого робити.  Адже на 50 тисяч зробити абищо не хотілось. Плануючи бюджет на 2019 рік, ми виділили 199 тисяч гривень на ці роботи. Проте ми не розробляли цей пам’ятник”.

Один із духовних наставників ніжинського Молитовного Майдану, пастор Володимир, говорив, що такі необдумані дії можуть лише нашкодити. “Я вважаю, що громаду про ваші дії треба було попередити. І напередодні виборів треба уникати цих зайвих іскор. У мене месенджер розривався, люди дуже непокояться, і декого дуже важко заспокоїти. І важко переконувати людей з гарячими головами, повірте.

Я не знав, що на цю зустріч захоче прийти так багато людей. Ми не хочемо розгойдувати човен. Давайте подумаємо, який вихід може бути. Я розумію й позицію “Єдиної родини”, і ми підтримуємо її. Питання в тому, як би там не було, це пам’ятний знак Небесної Сотні і загиблих в АТО. Це спільна пам’ять, яка має велике значення. Зараз дуже важливо, щоб нас не зіштовхнули лобами.

Треба було повідомляти громаду про проведення таких робіт. Певною святинею став цей знак для багатьох людей. Мені здається, що треба було не так демонтувати, як просто перенести цей комплекс в інше місце”, – говорив пастор Володимир.

Новий пам’ятник, який планують поставити найближчим часом, уже на стадії завершення. Він буде складатись із двох частин: присвяченій Небесній Сотні і загиблим в АТО.

“Я робив застереження, що не всім сподобається новий меморіал. Але мені сказали представники громадської організації, що їх усі підтримають. Це не чиновники приймали рішення. Я запропонував родинам загиблих, що давайте тоді почуємо думку усіх. Але мені відповіли, що думка ця давно сформована, не треба з усіма розмовляти, не треба радитись, бо не всім воно сподабається – Ви знаєте, який зараз час, до АТОвців взагалі неоднозначне ставлення в суспільства.  Я не виправдовуюсь. Моя пропозиція була врахувати думку громади. У нас у майбутньому буде реконструкція Гоголівської, і ми хотіли все це зробити в одному комплексі. Але вони наполягли зараз”, – повідомив Анатолій Лінник.

“Новий пам’ятник виготовляється з граніту. Війна ще не завершилась, не все від нас залежить. Проект не передбачає, що до пам’ятника внесуть нові імена, не дай Бог, ще хтось із ніжинців загине.  Дай Бог, щоб усе закінчилось і ніхто більше не загинув. Але ж у категоричній формі вимога була саме така: “Потім будемо думати, як вносити інші імена. Чи домалюємо, чи доб’ємо, чи зміните цю стелу”. І це було сказано в ультимативній формі. Добре, я пішов на зустріч їм. Я ще раз прошу вибачення, що таким чином усе вирішилось, але ніякого злого умислу тоді не було”, – сказав міський голова.

Не розуміють активісти Молитовного Майдану, чому на новій стелі її проектанти не схотіли лишити фото загиблих у період Революції Гідності, а вирішили написати лише їх прізвища.

“Як пам’ятник та сквер називаються, якщо від історії відштовхуватися? Небесної Сотні! І пам’ятний знак, коли ставився, то Героям Небесної Сотні. З’явились наші перші загиблі, ми їх вшановуємо, і це правильно. Але в нас ніхто не питає, що робити. А вшанувати пам’ять і тих, і тих – це дуже важливо”, – нарікав Юрій Римський.

“Чому важливо, щоб там були фотографії загиблих на Майдані, а не лише прізвища? Ставлення до Майдану у всіх різне. І коли люди кажуть, що на Майді були одні бомжі, то єдиний аргумент, щоб їх переконати: сходіть подивитися на обличчя тих, хто загинув. І покажіть там серед них хоч одного бомжа чи п’яницю. Ми розуміємо біль родичів загиблих. Але ж ми молились за всіх загиблих. Одні загиблі не важливіші інших загиблих”, – наголошували раз-у-раз небайдужі.

“Новий памятник – неофіційний, у ньому немає душі”, -переконують учасники Молитовного Майдану. І вони не розуміють, чому на новій стелі буде рожевий тризуб.

“Ми маємо ще одну проблему: якщо хтось ще загине, то як внести його ім’я в цей меморіал? Це треба вирішити до того, як встановлять пам’ятник”, – запевнили активісти.

Але ж активісти Молитовного Майдану непокояться, що новий комплекс поставлять ще не скоро, а старий – уже прибрали. І люди засмучені й розбиті, бо тепер не знають, де їм молитись за загиблих. До того ж, зовсім скоро поминальні дні, так звані “гробки”. То де ж люди мають запалити свічку пам’яті та покласти квіти в знак вшанування?

Учасник Молитовного Майдану та член виконавчого комітету Юрій Римський запропонував хоч і тимчасове, але ж вирішення наболілого питання. “У мене бачення таке. Відновити знак таким, яким він був, установити його біля зеленої зони. Нам треба молитись, і щоб люди бачили цей знак. І це треба зробити дуже швидко. Коли буде встановлюватись новий пам’ятник (хоча до нього ще багато питань), цей, що є,  – передати в незмінному вигляді в школу, із якої діти здавали гроші на пам’ятник”, – запропонував Юрій Анатолійович.

“Ці металеві конструкції від розібраного меморіалу збирають у міськвиконкомі. Куди дівати далі розібраний меморіал, ми не знаємо.  Те, що демонтовано, те і складено. Вибачте мене, що так все склалось. Я не знімаю з себе відповідальності. Ці панелі знаходяться на збереженні в приміщенні виконкому до вирішення їх подальної долі”, – зазначив А. Лінник.

Пастор Володимир запропонував старий комплекс у майбутньому встановити неподалік храму Всіх Святих, якщо прихожани, звісно ж, будуть не проти. Цей храм у народі вже давно називають “церквою АТОвців”, і, на думку пастора, там цей комплекс Небесної Сотні був би доречним.

Активісти просили зберегти все в комплексі як історію, разом із знаками та лавками.

Читайте новини на нашій Facebook-сторінці  та приєднуйтесь до нашої  Facebook-групи

Анатолій Лінник погодився – поки що меморіал має стояти неподалік від того місця, де був.


Джерело: nizhyn.pravdatut.ua
Close