Масштабні зміни в Сухопутних військах ЗСУ: чого чекати від реформи Драпатого
У День Сухопутних військ ЗСУ, 12 грудня, новопризначений командувач Михайло Драпатий під час засідання Ставки верховного головнокомандувача анонсував масштабні зміни в армії.
Що передбачає оголошена Михайлом Драпатим реформа, наскільки реально її втілити в життя та скільки часу на це може знадобитись, Факти ICTV обговорили із заступником директора українського Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Михайлом Самусем.
- Що має змінитись у Сухопутних військах ЗСУ: заява Михайла Драпатого
- Експерт – про ідею реформи Сухопутних військ ЗСУ
- Експерт – про анонсовані зміни в підготовці військових
- Експерт – про особливості реформи в час війни
- Експерт – про можливі терміни втілення реформи
Що має змінитись у Сухопутних військах ЗСУ: заява Михайла Драпатого
У Сухопутних військах, що є найбільшою структурною частиною ЗСУ, на переконання Михайла Драпатого, змін потребують:
- військова підготовка;
- рекрутинг та соціальна підтримка;
- технології;
- управлінські процеси.
Михайло Драпатий твердить: у фокусі його уваги буде людська гідність та якісна підготовка особового складу.
Остання, продовжує командувач Сухопутних військ, передбачає переформатування програм та трансформацію навчальних центрів для швидшої, але водночас високопрофесійної підготовки відповідно до потреб Збройних сил та динаміки фронту.
– Більше розробок нового, якісних тренажерів, новітніх методик викладання.
Навички та вміння нашої основи – піхотинця – мають бути максимально прикладними та практичними, без зайвої лірики, а головними носіями цих знань буде сержантський корпус із бойовим досвідом, – зазначає Михайло Драпатий.
Акцент у цих змінах, говорить командувач Сухопутних військ, буде на принципах військового лідерства та знанні технологій.
– Без таких вмінь неможливо встановити контроль над хаосом бою, а зараз це одна із головних цілей для зміни ситуації на фронті, – стверджує Михайло Драпатий.
Без прозорої моделі рекрутингу, переконаний командувач, Сухопутні війська не зможуть бути готовими до нових безпекових викликів.
Тож цей процес, обіцяє Михайло Драпатий, буде інстальований з максимальною прозорістю та нульовою толерантністю до корупції.
Соціальна підтримка, за словами командувача Сухопутних військ ЗСУ, стане постійною – від першого дня служби до працевлаштування в цивільному житті після звільнення.
Реалізувати це Михайло Драпатий планує через зміни супроводу підтримки військовослужбовців та членів їхніх сімей.
Реформа передбачає також технологічну перевагу в озброєнні піхотинця.
Сухопутні війська Збройних сил України, говорить Михайло Драпатий, мають стати високотехнологічними, гнучкими та адаптивними, елітою.
Деталізувати цей пункт командувач Сухопутних військ не став, лише повідомив, що над цим спільно та злагоджено працюватиме з командою Генерального штабу, президента України, Міністерства оборони та інших відомств, а також із волонтерами та фондами.
Маневровість та ефективність в адміністративному апараті має забезпечити оптимізація управлінських процесів.
Досягнути цього Михайло Драпатий планує шляхом організаційних змін та цифровізації.
Акцент буде, говорить командувач, на логістичному забезпеченні та підготовці.
– Головна мета – критично переглянути структуру витраченого часу офіцерського складу на канцеляризм та знайти більш корисне застосування вивільненого ресурсу, – пояснює військовий.
Зміни, переконаний Михайло Драпатий, неодмінно будуть.
Для втілення своєї реформи Сухопутних військ командувач уже заручився підтримкою Верховного головнокомандувача ЗСУ.
– Як би складно нам не було, ми не маємо права цього не зробити. Так бачу свою задачу сьогодні.
Український народ, кожний воїн, приставши до лав Збройних сил, почав будувати армію майбутнього. Маємо завершити нашу справу подвійною перемогою – над ворогом, і над усім, що гальмувало трансформацію війська, – зауважив Михайло Драпатий.
Експерт – про ідею реформи Сухопутних військ ЗСУ
Заступник директора українського Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Михайло Самусь у коментарі Фактам ICTV наголошує: заяви Михайла Драпатого – дуже логічні й відповідають теперішній ситуації.
Однак як саме командувач Сухопутних військ має намір втілювати свій задум у життя, говорить Михайло Самусь, знає лише сам Драпатий та група офіцерів, які розробляють цю концепцію.
– Анонсовані Михайлом Драпатим зміни можна реалізувати мільйоном способів. Все залежить від ресурсів, фінансування та задумів командувача, – пояснює експерт.
Наразі, продовжує Михайло Самусь, є безліч інструментів для підготовки особового складу – із використанням комп’ютерних технологій, тренажерів тощо.
Водночас, каже експерт, упевнений: Михайло Драпатий намагатиметься зробити все якнайкраще.
– Як це в нього вийде, побачимо, адже головне – не те, що задумано, а те, що вийде на практиці, – зазначає Михайло Самусь.
Експерт – про анонсовані зміни в підготовці військових
Перше, на чому наголошує Михайло Самусь, – говорячи про “швидшу, але водночас високопрофесійну підготовку відповідно до потреб ЗСУ та динаміки фронту”, командувач Сухопутних військ мав на увазі не скорочення підготовки, яку тільки в листопаді продовжили до 45 днів, а її інтенсифікацію.
– Михайло Драпатий зауважив, що “навички піхотинця мають бути максимально прикладними та практичними, без зайвої лірики, а головними носіями цих знань буде сержантський корпус із бойовим досвідом”.
Мається на увазі, що замість фарбування парканів бойова підготовка – 45-денна чи 60-денна – має тривати день і ніч, тобто навчатися, що й спати не лягати, – говорить Михайло Самусь.
Експерт додає: ще з 2014 року представники Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння, як й інших центрів, говорили про необхідність відмови від строкової служби й переходу до загальної базової бойової підготовки для всіх громадян України – і чоловіків, і жінок.
– Ми мали на увазі, що немає сенсу рік тримати людину на так званій строковій службі, а краще провести компактний, дуже інтенсивний та ефективний двомісячний курс підготовки за сучасними методиками та підходами.
Я впевнений, що якби ми у 2014-2015 роках запровадили загальну базову підготовку для всіх громадян України терміном два місяці, то у 2022 році у нас все було б інакше, – зазначає експерт.
На переконання Михайла Самуся, за один день підготовки потрібно вивчити якомога більше.
Не повинно бути так, каже експерт, як за радянських часів, коли два роки строкової служби перетворювалися на нескінченну стройову підготовку, фарбування трави та спортивних майданчиків чи чищення картоплі.
– Це не підготовка. Підготовка має бути така, коли картоплю бажано чистить компанія, яка забезпечує харчування, а люди тим часом день і ніч навчаються, – говорить Михайло Самусь.
Тож покращити підготовку військовослужбовців, стверджує експерт, цілком реально.
– З цим я взагалі не бачу жодних проблем, – наголошує фахівець.
Експерт – про особливості реформи в час війни
Зміни в питаннях підготовки, каже заступник директора українського Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння, – це лише одне із завдань, яке стоїть перед командувачем Сухопутних військ.
Важливо враховувати, зауважує експерт, що, крім генерації сил, є ще їх застосування.
– Якби зараз був мирний час, ми б говорили про генерацію сил у спокійному стані. Командувач би цим займався досить методично й без поспіху.
Однак зараз триває війна, тому ситуація – зовсім інша, оскільки Михайлу Драпатому потрібно займатися і реформуванням, і ефективною генерацією сил, і ефективним їх використанням, хоча це й взаємопов’язані процеси, – пояснює фахівець.
Крім підготовки, Михайлу Драпатому, говорить експерт, потрібно ще й змінювати систему управління та організації Сухопутних військ.
Експерт – про можливі терміни втілення реформи
Скільки часу знадобиться на втілення реформи в життя, говорить Михайло Самусь, знає лише командувач Сухопутних військ ЗСУ.
– Тут неможливо нічого передбачити. Змінити підготовку можна доволі швидко. Однак якісь структурні зміни потребуватимуть більше часу.
На велике ресурсне навантаження, наприклад, на докорінну зміну системи тренувальних центрів тощо, потрібно буде ще більше часу, – пояснює фахівець.
Нагадаємо, що 27 грудня головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський за результатами підсумкової річної наради з питань підготовки військовослужбовців оголосив, що підготовка до участі в бойових діях загалом має тривати два місяці.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
За словами головкома, після базової загальної військової підготовки, яка з листопада триває 45 днів, а не 30, важливо забезпечити 14-денний період адаптації новобранців у бригадах.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-12-30 12:50:00