МАГАТЕ про обстріл України: три АЕС знизили потужність, один реактор довелося вимкнути
Три діючі атомні електростанції (АЕС) України сьогодні вранці знизили виробництво електроенергії після відновлення масованих російських атак на енергетичну інфраструктуру країни.
При цьому один з енергоблоків на Рівненській АЕС довелося відключити від мережі.
Про це заявив генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Маріано Гроссі.
Три АЕС України знизили виробництво через атаки РФ
За його словами, російська атака “ще більше поставила під загрозу ядерну безпеку під час військового конфлікту”.
Як заявив Гроссі, вдруге менш ніж за два тижні Хмельницька, Рівненська та Южно-Українська АЕС знизили рівень потужності як запобіжний захід під час широкомасштабних військових дій у країні, а на трьох об’єктах спрацювали сигнали повітряної тривоги.
Дві групи МАГАТЕ, розгорнуті в Україні, були змушені шукати притулок.
На діючих АЕС загалом дев’ять реакторів, і всі вони знизили потужність. Один реактор на Рівненській АЕС також був відключений від мережі. АЕС продовжували отримувати електроенергію ззовні, хоча Хмельницька АЕС втратила зв’язок із двома лініями електропередач.
– Енергетична інфраструктура України надзвичайно крихка та вразлива, що наражає ядерну безпеку на великий ризик. Я ще раз закликаю до максимальної військової стриманості в районах, де розташовані великі об’єкти ядерної енергетики та інші об’єкти, від яких вони залежать, – сказав генеральний директор Гроссі.
Водночас гендиректор МАГАТЕ заявив, що повідомлень про пряме пошкодження АЕС не надходило, проте Україна проінформувала МАГАТЕ про те, що удари знову зачепили електричні підстанції, які використовуються АЕС як для передачі, так і для прийому електроенергії за межами майданчика.
Ці підстанції, визнані МАГАТЕ важливими для забезпечення ядерної безпеки, були пошкоджені під час попередніх атак, зокрема в серпні, заявив Гроссі.
Минулого тижня гендиректор агентства говорив, що групи МАГАТЕ відвідали сім підстанцій, розташованих за межами АЕС по всій Україні, у вересні та жовтні, щоб оцінити ситуацію на них після серпневих ударів, виявили “значні пошкодження” та “дійшли висновку, що здатність мережі забезпечувати надійне електропостачання українських АЕС за межами майданчика значно знизилася”.
– МАГАТЕ продовжить оцінювати масштаби збитків, завданих об’єктам і лініям електропередачі, які необхідні для забезпечення ядерної безпеки. МАГАТЕ продовжуватиме робити все можливе, щоб знизити ризик ядерного інциденту під час цієї трагічної війни, – заявив Гроссі після атаки 28 листопада.
Як підкреслив Рафаель Гроссі, українські АЕС потребують надійного підключення до електромережі як для розподілу виробленої ними електроенергії, так і для отримання енергії за межами майданчика для охолодження реакторів. Зростаюча крихкість енергосистеми була однією з головних проблем для ядерної безпеки протягом усього збройного конфлікту.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Генеральний директор неодноразово наголошував на важливості дотримання семи невід’ємних принципів ядерної безпеки, один з яких свідчить, що всі ядерні об’єкти повинні мати надійне електропостачання за межами майданчика від мережі.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-11-29 01:03:00