Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Курський прорив: хронологія подій і карта бойових дій

Фото: Факти ICTV

Операція українських військ у російській Курській області розпочалася зранку 6 серпня.

Українська сторона лише 12 серпня офіційно визнала свою активність на Курщині та присутність ЗСУ на території РФ. Хоча деталі щодо перебігу операції ані військові, ані представники влади не розголошують.

Водночас деяка інформація все ж надходить у відкритий простір, що дозволяє з’ясувати додаткові дані щодо ситуації в Курській області РФ, де триває операція ЗСУ: вибудувати хронологію подій, а також, завдяки аналітикам і додатковим інструментам, зрозуміти, де тривають бойові дії на Курщині.

Зараз дивляться

Переглянути карту бойових дій і дізнатися, що відбувається в Курській області, можна на Фактах ICTV.

Що відбувається у Курській області: хронологія подій

6 серпня

Операція на території Курської області розпочалася зранку у вівторок, 6 серпня. Українські війська перейшли кордон із РФ, і почали просуватися в Суджанський і Кореневський райони Курщини.

Через непідготовленість російської сторони – недостатню кількість досвідченого особового складу, загальну нестачу сил та засобів, відсутність розвідки – просування українських військових мало додаткові успіхи, оскільки це дало змогу взяти під контроль низку населених пунктів і полонити багатьох росіян.

Із боку РФ повідомлялося, що на Курщину увійшли близько 300 українських військових, 11 танків і понад 20 бойових броньованих машин. Просування ЗСУ відбулось у напрямку населених пунктів Олешня, Суджа та Миколаєво-Дар’їно.

У відповідь на просування українських військових армія РФ намагалася дати вогонь у відповідь, зокрема, атакуючи Сумську область. Увечері 6 серпня над Сумщиною було знищено балістичну ракету, два безпілотники та вертоліт.

Згодом з’явилися фото двох знищених танків окупаційної армії РФ.

7 серпня

За оцінкою журналіста Дена Сабба, який висвітлює питання оборони та безпеки у The Guardian, станом на ранок 7 серпня війська України просунулися на відстань близько 9,5 км. Водночас з’явилися повідомлення про близькість ЗСУ до міста Суджі.

Оскільки українська сторона офіційно не коментує інформацію про пересування українських військ, або ж свідомо надає її із відставанням, як портал Deepstate, інформацію активно почали ширити так звані російські військкори. За їхньою інформацією, станом на 7 серпня Суджа перебувала в оперативному оточенні.

Лише цього дня, 7 серпня, російський диктатор Володимир Путін вирішив зібрати Раду безпеки РФ. Під час виступу він назвав бої на Курщині “масштабною провокацією”.

Також у середу з’явилися фото і відео того, як російські війська (за різними даними, це прикордонники і солдати-строковики) масово почали здаватися в полон Збройним силам України. До мережі потрапили відео, де кілька українських військових беруть у полон росіян, які значно переважають їх за кількістю. Пізніше з’явилися відеоінтерв’ю з полоненими, яких змогли ідентифікувати і підтвердити, що вони є громадянами РФ.


Згодом почали з’являтися повідомлення, що протягом доби війська України змогли просунутися до міста Коренево, що за 20 км від російсько-українського кордону.

Також увечері на Курщині ударом FPV-дрона було пошкоджено авто, яким їхав російський військкор Євген Піддубний. Як згодом стало відомо, Піддубний вижив, але зазнав численних травм та опіків, після чого був перевезений до Москви на лікування.

8 серпня

Як оцінили журналісти з російського видання Агентство, українські війська змогли прорвати дві лінії оборони армії РФ, які будувалися в Курській області. Це обійшлося росіянам у близько 15 млрд рублів.

У Telegram-каналах повідомляли, що зранку навколо Суджі тривали стрілецькі бої.

Також за оцінками оглядачів, просування ЗСУ поширилося на відстань у 35 км за межами українського кордону.

9 серпня

Вже у п’ятницю, 9 серпня, загальна зона бойових дій розширилася до 600 квадратних кілометрів, вказують оглядачі Радіо Свобода.

Зранку також з’явилися кадри розбитої колони армії РФ, яка просувалася трасою Глухів – Курськ у районі селища Октябрське, що в Рильському районі.

Відеозапис із наслідками удару по колоні демонструють щонайменше 14 пошкоджених вантажівок із військовими. У кузовах військових авто можна також побачити тіла російських військових, що, на думку деяких оглядачів, свідчить про те, що росіяни навіть не встигли вистрибнути з авто в момент, коли було завдано удару.

Оцінки втрат РФ після цього удару – різні. За даними NEXTA, втрати РФ після цього удару можуть сягати до 500 осіб.

– Кожна з цих вантажівок може перевозити до 35 повністю екіпірованих військовослужбовців. На відео видно 14 знищених транспортних засобів, що дозволяє припустити, що російська армія могла втратити від 200 до 490 солдатів за одну ніч у результаті удару. Це може стати однією з найбільших масових втрат російської армії від початку повномасштабної війни, – йдеться у повідомленні.

Інші оглядачі не поспішають називати конкретні цифри, а деякі з них мають консервативніші оцінки. Наприклад, український журналіст і військовий кореспондент Юрій Бутусов вказує, що на відео помітно “багато десятків російських солдатів”, які були знищені.

Слідом за розбитою колоною військових РФ стало відомо, що паралельно російські війська спрямували інші свої підкріплення в зону бойових дій у Курській області.

Водночас Ігор Корпунков, мер міста Курчатов, де розтошована Курська АЕС, повідомив, що бої відбуваються за десятки кілометрів від станції. За повідомленнями російських медіа, Росатом тимчасово скоротив чисельність персоналу на АЕС та блоках, що тільки будують, усе було знеструмлено.

Зі свого боку, виконувач обов’язків губернатора Курської області Олексій Смирнов повідомив, що в одному з районів почалася пожежа в результаті удару українського БпЛА на трансформаторну підстанцію. Доказів причетності України до удару він не навів. За його словами, після аварії знеструмленими залишилися Курчатов, а також частина Курчатовського, Октябрського, Великосолдатського, Обоянського і Бєловського районів.

Також FPV-дроном був знищений ще один вертоліт РФ Мі-8. За інформацією волонтера й активіста Сергія Стерненка, гелікоптер зазнав уражень у хвостовій частині.

10 серпня

У ніч проти 10 серпня у Росії запровадили наймасштабніший в історії режим контртерористичної операції (КТО). Його було встановлено одразу в трьох регіонах через наступ українських військ. Йдеться про режим КТО в Курській, Брянській і Бєлгородській областях, про що повідомив Національний антитерористичний комітет (НАК) і адміністрації російських регіонів.

В російському НАК кажуть, що такий захід пов’язаний зі спробою України “дестабілізувати обстановку” в трьох прикордонних регіонах Росії.

Російські медіа пишуть, що за кількістю охопленого населення (близько 4 млн осіб) поточний режим КТО став наймасштабнішим за всю історію Росії.

Паралельно продовжили надходити відео та фото з новими полоненими росіянами, які вирушають на авто, ймовірно, на територію України.

Також у суботу з’явились кадри, як група українських бійців увійшла в селище Пороз, що у Бєлгородській області РФ. Аналітики та військові оглядачі вказують, що цей крок може бути способом розосередити російські війська, але на момент публікації поточного матеріалу остаточна ситуація залишається незрозумілою.

11 серпня

У ніч проти 11 серпня Сили оборони України, ймовірно, просунулися в бік Біловського району на Курщині, що на південь від Суджанського району. Принаймні, таку інформацію спочатку повідомили російські провоєнні блогери. Згодом цю інформацію підтвердив голова Біловського району Микола Волобуєв.

За словами Волобуєва, серед жителів регіону через просування українських військ утворилась “метушня та паніка”, але запевнив, що “ситуація стабільна”.

Щодо інших районів Курської області ситуація залишається незрозумілою, хоча від низки, зокрема, російських джерел, надходила інформація про прориви ЗСУ на тих чи інших напрямках. Ця інформація не була підтверджена жодними фото- чи відеодоказами.

Паралельно із цим на Курщині відбувається масова евакуація місцевого населення. Так, за даним російського МНС, було евакуйовано понад 76 тис. жителів регіону.

Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський 11 серпня оприлюднив фото, на якому він стоїть біля карти, а у самому дописі в Telegram-каналі написав: Продовжуємо операцію.

12 серпня

Президент України Володимир Зеленський визнав причетність ЗСУ до операції у Курській області Російської Федерації.

– Ми бачимо, як Росія за часів Путіна насправді рухається: 24 роки тому була катастрофа Курська – символічний початок його правління. Зараз видно, що є фіналом для нього. І теж Курськ. Катастрофа його війни. Так завжди буває з тими, хто зневажає людей та будь-які правила, – заявив президент України.

Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський заявив, що під контролем України перебуває близько 1 тис. кв. км у Курській області.

За словами президента, йдеться про райони, з яких російська армія завдавала ударів по Сумщині. Станом на сьогодні та від 1 червня – це вже майже 2,1 тис. обстрілів території українського регіону.

Глава держави наголосив, що операції ЗСУ в Курській області – це суто безпекове питання для України та звільнення прикордоння від російських військових.

Уже російські пропагандисти заявили про 28 захоплених населених пунктів у Курській області. Водночас аналітики проєкту Deep State повідомляють про 44 населені пункти.

Зокрема, стало відомо про зняття російського прапора у селі Дар’їно Суджанського району Курської області РФ.

13 серпня

Операція Збройних сил України у Курській області ставить російського диктатора Володимира Путіна перед справжньою дилемою, вперше прокоментував президент США Джо Байден.

– Це створює справжню дилему для Путіна. Ми перебуваємо в прямому та постійному контакті з українцями. Це все, що я можу сказати про це, поки наступ триває, – заявив Джо Байден у коментарі іноземним журналістам.

Це був перший офіційний коментар президента США Джо Байдена після початку операції Збройних сил України у Курській області.

Вдень 13 серпня президент Володимир Зеленський заявив, що під контролем України перебуває 74 населені пункти Курської області Росії.

Як зазначив головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський, українські війська просунулися на окремих напрямках від 1 до 3 км. За його словами, взято під контроль 40 кв. км території Курської області.

Серед таких населених пунктів – Любимівка Курської області, яка перебуває під контролем України. Населений пункт зачистили від російських військовослужбовців, про що заявили у підрозділі Чорний Лебідь 225 ОШБ.

Фото: Підрозділ Чорний Лебідь 225 ОШБ

Росії доводиться перекидати війська до Курської області з Калінінграда та тимчасово окупованих територій України. Зокрема, з Криму, Херсонської та Запорізької областей.

Так, російських морпіхів з 810 бригади морської піхоти Чорноморського флоту РФ перекинули в Курську область, про що заявив окупаційний губернатор Севастополя Михайло Развожаєв.

За словами президента Володимира Зеленського, Україна збільшує територію бойових дій у межах операції в Курській області Росії.

Глава держави зазначив, що вже сотні російських військових здалися в полон. Він пообіцяв, що всі вони отримають гуманне ставлення, якого не мали навіть у власній російській армії. Також президент подякував українським захисникам за поповнення обмінного фонду.

14 серпня

У середу, на 9-й день операції ЗСУ у Курській області, головком Сирський повідомив, що за першу половину доби взяли у полон понад 100 російських військових, а також просунулися вперед на різних ділянках Курщини.

– Від одного до двох кілометрів на різних ділянках від початку доби. І ще понад 100 полонених російських військових за цей же період. Я вдячний усім причетним. Це пришвидшить повернення додому наших хлопців і дівчат, – повідомив президент Зеленський після доповіді головкома ЗСУ Сирського.

Крім того, він заявив, що українські війська здійснили перевірку та зачистку населеного пункту Суджа в Курській області.

Згодом президент України провів нараду щодо ситуації на Курщині та після неї повідомив, що обговорювалось питання створення військових комендатур на території російської області.

Паралельно із заявою Сирського, у відкритому доступі з’являється інформація про те, що ЗСУ просунулися вперед і зайняли декілька населених пунктів.

Зазначається, що основне просування українських сил відбувалося на південь від Суджі, також були зафіксовані зіткнення з військами противника в Коренівському районі. Водночас з’являється інформація про контроль ЗСУ над селищем Махнівка.

Окремо заслуговують уваги селища Спальне та Плехове, які відкривають шлях українським захисникам на південь Курщини. Щодо Плехового, то з’явилися навіть фото та відео, де можна бачити, як ЗСУ їдуть бронетехнікою по одній з вулиць селища.

Водночас OSINT-аналітики фіксують будівництво Росією фортифікацій у Курській області, на відстані за 45 км від державного кордону України, поблизу населеного пункту Льгов.

15 серпня

Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський 15 серпня заявив, що під контролем українського війська вже перебувають 82 населені пункти Курської області.

Під час Ставки верховного головнокомандувача Сирський повідомив, що від початку поточної доби українські сили на окремих напрямках Курської області просунулися від 500 метрів до 1500 метрів.

– З початку операції на території Курської області наші війська просунулися на 35 кілометрів. Взято під контроль 1150 квадратних кілометрів території 82 населених пунктів. Загалом ситуація контрольована, – повідомив він.

Паралельно із цим на території Курщини була утворена військова комендатура, яку очолив генерал-майор Едуард Москальов.

Примітно, що самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко паралельно із подіями на Курщині почав закликати сторони до переговорів.

Давайте сядемо за стіл переговорів і закінчимо цю бійку. Вона ні українському народу, ні росіянам, ні білорусам не потрібна, – сказав Лукашенко.

16 серпня

Росія досі намагається сформувати реакцію на операцію Збройних сил України в Курській області. Однак поки що ця реакція була повільною і розсіяною, заявив головнокомандувач об’єднаних сил НАТО в Європі генерал Крістофер Каволі.

На його думку, така реакція Росії пов’язана з кількома чинниками. Серед них – відсутність російських військ, які РФ може залучити проти операції ЗСУ в Курській області, та розуміння, хто мусить бути відповідальним за бойові дії всередині РФ.

Речниця Пентагону Сабріна Сінгх підтвердила переміщення деяких підрозділів російських військ із території України в Курську область РФ.

За словами речниці Міністерства оборони США, це лише перші звіти, тому вона не може з упевненістю сказати про кількість військовослужбовців або їхні цілі, але помічено певний рух.

Радник Білого дому з комунікацій у сфері національної безпеки Джон Кірбі зазначив, що російські війська знімаються з деяких бойових напрямів в Україні та стягуються до Курської області.

На 10-й день операції у Десантно-штурмових військах Збройних сил України показали відео перших годин боїв у Курській області.

Водночас аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW) зазначають, що, попри бої в Курській області, російські сили зберігають відносно високий темп наступу в Донецькій області.

На думку аналітиків, це свідчить про те, що російське військове командування віддає перевагу просуванню на Сході України.

17 серпня 

Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський розповів, що ЗСУ зміцнили свої позиції у Курській області РФ та розширили стабілізовану територію. Також позиції українських військових було зміцнено у регіоні.

До того ж, станом на ранок 17 серпня було поповнено обмінний фонд для України.

Того ж дня у Міноборони Естонії заявили, що немає ознак, що у РФ є сили для контрнаступу в Курській області. За словами заступника начальника штабу дивізії Сил оборони Естонії підполковника Маттіаса Пуусеппа, основні бої тривають в околицях Суджі, що на відстані близько 10 км від державного кордону.

– На основі даних з відкритих джерел, під контролем ЗСУ перебуває понад 500 квадратних кілометрів території Курської області, – сказав підполковник Маттіас Пуусепп.

До того ж, він зауважив, що в сусідній Бєлгородській області обстановка також нестабільна, і місцева влада спочатку запровадила регіональний режим надзвичайної ситуації, а потім підвищила його до федерального рівня. Така сама ситуація була й у Курській області.

За словами Івана Секача, начальника служби зв’язків з громадськістю 110 ОМБ імені генерал-хорунжого Марка Безручка, попри операцію Сил оборони на Курщині в РФ, окупанти не хочуть полишати цей напрямок і продовжують штурми.

– Полегшення не відбулося із ситуацією на Курщині. Противник не хоче залишати цей напрямок та втрачати тут свою ініціативу, тому ворожі штурми продовжуються у великій кількості. Загарбник застосовує тактику малих груп, на яку більше витрачається боєприпасів, оскільки артилерією уразити двох людей, що рухаються, дуже важко. FPV також складно їх дістати, бо вони ховаються в посадках, – сказав Сєкач.

17 серпня у ЗМІ з’явилася інформація, що через загрозу розстрілу від кадирівців на Курщині в полон ЗСУ здалися 100 росіян.

18 серпня

Українська авіація вдарила по ще одному мосту у Курській області. За словами командувача Повітряних сил ЗСУ Миколи Олещука, авіація Повітряних сил ЗСУ точними ударами з повітря продовжує позбавляти ворога логістичних спроможностей, що суттєво впливає на перебіг бойових дій.

Низка російських та українських телеграм-каналів повідомляє, що українська авіація вдарила по мосту через річку Сейм поблизу села Званне в Глушковському районі Курщини. Тепер у Глушковському районі залишився єдиний міст – у селі Кариж. У Повітряних силах ЗСУ поки що не повідомляють, по якому саме мосту завдали удару.

Варто наголосити, що мостами через річку Сейм проходять важливі комунікації російських військ.

В ISW зауважили, що війська РФ не зможуть нескінченно наступати на Сході України.

Аналітики припустили, що подальші передислокації в Курську область ще більше послаблять здатність Москви підтримувати наступальні операції в Україні, а російські війська почнуть зменшувати активність на менш пріоритетних ділянках фронту.

18 серпня з’явилася інформація, що РФ кинула на захист Курщини “космічну піхоту. Причина –  нестача особового складу.

– Космічну піхоту кинули на оборону Курської області. Через брак кадрів у мотострільці списали військових із підрозділів ПКС, включно зі станціями попередження про ядерний удар і полками важких бомбардувальників, – йдеться у повідомленні Важных историй з посиланням на джерело та відкриті дані.

До підрозділу ввійшли бійці рот охорони, інженери, механіки і невелика кількість офіцерів з льотного складу.

19 серпня

Сили оборони України контролюють понад 1 250 кв. км території та 92 населених пункти у Курській області РФ, повідомив президент Володимир Зеленський 19 серпня.

За його словами, триває зміцнення наших позицій, стабілізація визначених районів і поповнення обмінного фонду для України.

Аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW) зазначають, що українські війська незначно просунулися на південний схід від міста Суджа.

Геолокаційні кадри від 17 серпня свідчать про те, що російські військові завдали удару по українській бронетехніці в північній Мартинівці (на північний схід від Суджі). Це вказує на те, що українські сили нещодавно просунулися до Мартинівки.

Рішення України розпочати операцію в Курській області може змінити перебіг війни, заявив сенатор-демократ США Марк Келлі. Він не проти того, щоб українці використовували американську зброю на території Росії.

Марк Келлі наголосив, що кремлівський диктатор Володимир Путін незаконно вдерся на територію України, внаслідок чого щодня гинуть жінки, діти та люди похилого віку.

Володимир Путін відправляє в Курську область строковиків з усієї Росії, попри обіцянки, що вони не братимуть участі у бойових діях, поінформували журналісти видання Financial Times.

20 серпня

Авіація ЗСУ вдарила по підземному пункту управління РФ у Курській області.

На відео, яке оприлюднив командувач Повітряних сил ЗСУ генерал-лейтенант Микола Олещук, український винищувач “денацифікує” підземний ворожий пункт управління керованою авіабомбою AASM Hammer.

До того ж, за інформацією аналітиків Інституту вивчення війни (ISW), ЗСУ просуваються в Курській області, а саме у Вишневці, що на південний захід від Короневого та за 14 км від міжнародного кордону.

Вишневка Курської області РФ на карті

До слова, Міноборони Росії побіжно визнали просування Сил оборони в цьому районі, коли заявили, що “авіація та артилерія РФ завдала удару по українських силах, які діяли поблизу Вишневки”.

Також в ISW звернули увагу на повідомлення пов’язаного із Кремлем блогера.

Останній стверджував, що українські війська просунулися:

  • в межах Руського Поріччя (на північний схід від Суджі та за 17 км від міжнародного кордону);
  • на схід від Агронома (на схід від Суджі та за 15 км від міжнародного кордону);
  • на схід від Спального (на південний схід від Суджі та за 5 км від міжнародного кордону).

Дивіться, який вигляд має карта бойових дій у Курській області сьогодні, 20 серпня 2024 року, опублікована на deepstatemap:

Фото: скриншот / deepstatemap

20 серпня у Пентагоні заявили про краще розуміння Курської операції після розмови міністра оборони США Ллойда Остіна з міністром оборони України Рустемом Умеровим.

– Президент Зеленський говорив про українські цілі в Курській операції, тому я не маю більше що сказати, окрім цього. Під час розмови з міністром Умєровим міністр (Остін, – ред.) справді краще зрозумів, чого вони там намагаються досягти. Але я не можу надати більше деталей, – сказала заступниця речниці Міністерства оборони США Сабріна Сінгх.

21 серпня

Деякі російські блогери стверджували, що українські військові захопили селище Вишнівка на південний захід від Коренево та за 14 км від міжнародного кордону. Зазначається, що ЗСУ продовжують механізовані атаки на околиці Кореневого. Водночас російські армійці завдають артилерійських та повітряних ударів для стримування просування ЗСУ.

Зазначається, що українські війська просунулися лісистою місцевістю на північ від Російсько-Порічного (на північний схід від Суджі та за 20 км від міжнародного кордону).

Крім того, як зазначали аналітики Інституту вивчення війни (ISW), військове командування РФ передислокувало деякі підрозділи з напрямку Часового Яру Донецької області до Курської області, щоб зупинити операцію Збройних сил України.

21 серпня бійці ССО показали, як знищують понтонні переправи росіян у Курській області. За даними ССО, спільно із Силами оборони України вражено та знищено скупчення техніки росіян, польовий склад б/к, ПММ, комплекс РЕБ та 152-мм гармату Д-20.

22 серпня

Президент Володимир Зеленський заявив про поповнення обмінного фонду та плюс ще один населений пункт у Курській області. Зокрема, за його словами, на Сумщині після початку Курської операції спостерігається зменшення обстрілів зі ствольної зброї, а отже – жертв серед цивільних.

Губернатор Курської області Олексій Смірнов розповів, що у містах Курської області почали встановлювати залізобетонні укриття –  у Курчатові та Желєзногорську. В останньому місті вже визначили 10 локацій для таких укриттів.

Укриття в Курській області РФ / Фото: губернатор Курської області Олексій Смірнов / ©

Фото: губернатор Курської області Олексій Смірнов

Командувач ЗС ЗСУ генерал-лейтенант Микола Олещук показав результат бойової роботи авіації керованими авіабомбами з двох мостових переправ у Курській області.

Зокрема, 22 серпня з’явилася інформація, що російське військове керівництво почало виводити своїх солдатів з деяких населених пунктів тимчасово окупованого Бердянського району Запорізької області. Влада пов’язує це рішення із необхідністю перекидати окупаційні війська на територію Курської області, де триває наступ ЗСУ.

– У деяких населених пунктах, у деяких селах місцеві жителі повідомляли, що знявся весь абсолютно контингент, який займав село. Тобто особовий склад там обчислювався, припустімо, у сотнях, і не стало абсолютно нікого. Людей це дуже приємно здивувало, – сказав заступник голови Бердянської районної ради Віктор Дудукалов в ефірі телеканалу FREEДОМ.

23 серпня

23 серпня стало відомо, що ЗСУ нібито встановили комендантську годину у Курській області з 17:00 до 10:00. Відповідні фото з оголошенняями публікують у соцмережах.

Фото: Соцмережі

Також мережею шириться відео де нібито військові ЗСУ підняли український прапор у Лебедівці Курської області Офіційних коментарів з цього приводу поки немає.

У центрі протидії дезінформації спростували фейк росіян про вбиту вагітну в Курській області.

За словами керівника Центру протидії дезінформації РНБО Андрія Коваленка, ця інформація насамперед розрахована на емоції росіян.

Карта бойових дій – Курська область

На сьогодні достеменно не відомо, якою є ситуація в російській Курській області. Переважна більшість інформації надходить від російських джерел, тоді як українська сторона ефективно зберігає режим інформаційної тиші, не розголошуючи дані про свої дії, оскільки це може створювати небезпеку для захисників із Сил оборони.

Через таку обмеженість даних у відкритих джерелах одним із головних джерел інформації є ресурси ворога, а саме проросійських військкорів і блогерів, які активно публікують дані про бої на Курщині. Крім того, час від часу у відкритих джерелах з’являється інформація, яка додатково пояснює події в Курській області, що, врешті-решт, дає розуміння про події на місцях.

З огляду на ситуацію з безпекою, один із найавторитетніших порталів, який регулярно фіксує події на карті бойових дій, Deepstate, відмовився уточнювати актуальну інформацію, оскільки це може загрожувати безпеці українських військових. Натомість портал вирішив надавати дані з певним відставанням у часі.

А аналітики з Інституту вивчення війни (ISW) створили свою карту, на якій виклали своє бачення бойових дій у Курській області РФ.

Оглядачі ISW пишуть, що оголошення Кремлем контртерористичної операції в трьох регіонах РФ, а не воєнний або воєнно-польовий стан, свідчить про те, що російська влада хоче применшити масштаби українського просування в Курській області та запобігти “паніці або реакції у відповідь всередині країни, демонструючи небажання Кремля вживати радикальніших заходів у відповідь на ситуацію”.

Аналітики зазначають, що окремі провідні російські блогери пропонували Кремлю “офіційно оголосити війну Україні” і “критикували Кремль за те, що замість контртерористичної операції не було оголошено воєнний стан”.

За оцінкою ISW, оголошення воєнного стану, зокрема, дало б змогу російській владі вжити “рішучіших заходів, як-от заборона мітингів і демонстрацій, запровадження комендантської години та організація виробництва оборонної продукції для армії”.

Карта боїв у Курській області на 18 серпня. Фото: Інститут вивчення війни (ISW)

Окремої уваги заслуговують теплові карти NASA FIRMS, які в цивільний час через супутники фіксують дані про високі температури та допомагають відстежувати осередки пожеж.

У час війни ці дані додатково допомагають визначити, де саме тривають бойові дії, оскільки супутники FIRMS фіксують місця вибухів і пожеж після прильотів.

Так, за даними FIRMS за останні 24 години, бойові дії відбувалися на площі щонайменше 1,9 тис. км.

Фото: FIRMS / NASA

Нагадаємо, паралельно із бойовими діями на Курщині самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко наказав посилити військову присутність на Гомельському і Мозирському тактичних напрямках, які межують із Київською та Чернігівською областями.

Керівник Центру протидії дезінформації РНБО Андрій Коваленко вже заявив, що стягування зброї зі сторони Білорусі до прикордоння – це спроба допомогти Путіну і відвернути увагу українського командування на той напрямок.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Фото: Necro Mancer

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-08-23 23:04:23