Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Культ, молитви та конспірології: як західна преса побачила замах на Трампа

Стрілянина на передвиборчому мітингу 45-го президента Дональда Трампа пізно в ніч на неділю за часом Києва (вдень у суботу за часом США), що розслідується як замах на вбивство, змінила й без того похмурі та бурхливі перегони за Білий дім.

Замах, який хоч і не раз траплявся в американській політичній історії, цього разу знову запустив шквал обговорень щодо того, що може змінитися у виборах, які відбудуться вже менш ніж за чотири місяці.

Американська преса вибухнула яскравими заголовками на головних шпальтах, а політтехнологи та політичні аналітики почали робити прогнози щодо того, як вплине замаху на Трампа на суспільство США, політичну ситуацію та світ загалом.

Зараз дивляться

Факти ICTV зібрали головні обговорення та матеріали з американських медіа щодо спроби вбивства Дональда Трампа, головного кандидата на виборах президента США від Республіканської партії.

Культ і молитви навколо Трампа – Washington Post

Видання WP звертає увагу на те, що стрілянина по Трампу “безсумнівно, змінить сенс і тон” Республіканського національного з’їзду, що має розпочатися в Мілуокі вже завтра, у понеділок. Очікується, що саме там республіканці оголосять свого кандидата і “спробують об’єднати свою партію і націю на підтримку свого бачення образи і відплати”.

Також газета вказує на те, який образ був створений для Трампа після того, як його встигли зафіксувати фото та відеокамери одразу після замаху.

– Кілька знімків цього моменту – зокрема один із закривавленим Трампом у затінку американського прапора – вже розлетілися соціальними мережами і напевно стануть культовими. Кілька законодавців-республіканців просто опублікували фотографії без жодних слів, – йдеться в матеріалі.

Схожої думки дотримується і Дуглас Брінклі, історик президентської політики з Університету Райса.

– В американському дусі є щось, що любить бачити стійкість і мужність під тиском, і той факт, що Трамп високо підняв кулак, стане новим символом. Виживши після замаху, ви стаєте мучеником, тому що отримуєте хвилю суспільного співчуття, – сказав Брінклі.

На думку видання, “стрілянина, шокові хвилі якої все ще поширюються за межі країни”, внесе “сум’яття в президентський конкурс”, який уже був ввергнутий у сум’яття трохи більше двох тижнів тому, коли невдалий виступ Байдена на дебатах викликав запитання про його вік і здатність вести активну кампанію.

– Трамп часто почувається найкомфортніше – і найефективніше – коли грає одночасно і мученика, і жертву, і суботня стрілянина, природно, повертає його до цієї ролі, – йдеться в матеріалі.

Також Washington Post вказує на те, що Інститут політики під назвою Америка перш за все, який є ключовою групою, яка прагне піднести політику, що проводиться Трампом, провів віртуальне молитовне бдіння о 9 годині вечора в суботу.

– Релігійні лідери підносили молитви. Один із них сказав, що немає жодних сумнівів у тому, що Бог втрутився, щоб зберегти життя Трампу. Інший подякував Богові за те, що Меланія Трамп не вдова, – пише WP.

При цьому Френк Павоне, національний директор організації Священики за життя, очолив молитву від імені загиблих учасників мітингу і сказав, що напад на Трампа – це напад на “всіх нас”, вторячи звичайним заявам Трампа про мучеництво.

– Ми згадуємо слова, які завжди говорить нам президент Трамп: Справа не в тому, що вони йдуть за ним. Вони йдуть за нами – за всіма нами, а він просто стоїть на шляху, – сказав Павоне.

Крім того, історик Брінклі каже, що час стрілянини – напередодні з’їзду республіканців у Мілуокі – підкреслює схожість між Трампом і колишнім президентом Теодором Рузвельтом, який 1912 року прагнув повернутися в президентське крісло і став жертвою замаху під час передвиборчої кампанії в Мілуокі.

За словами Брінклі, Рузвельт, який отримав кулю в груди, заявив: “Щоб вбити лося, потрібно більше, ніж куля”, і “продовжував говорити, виголошуючи уїдливу промову перед тим, як відправитися в лікарню”.

– Трамп їде в Мілуокі, де був застрелений Теодор Рузвельт, – у Трампа найбільша сцена з усіх можливих, – сказав Брінклі.

Стів Шмідт, колишній республіканський стратег і видатний критик Трампа, погодився з ним.

– Політичні наслідки цього замаху будуть величезними, і вони підуть на користь Дональду Трампу, який відреагував на постріл так само, як і Тедді Рузвельт, – написав Шмідт у соціальних мережах.

Примітним є й те, що Теодор Рузвельт програв вибори 1912 року, посівши друге місце після Вудро Вільсона.

Радість після шоку та теорії змови в Республіканській партії – Politico

Інше політичне видання – Politico – пише про те, як республіканці в Конгресі США вже почали відраховувати час до того, як Дональд Трамп повернеться в Білий дім. На думку деяких із них, стрілянина на мітингу в суботу ввечері зробила його шлях до перемоги ще легшим.

– Президент Трамп переживе цей напад – він щойно виграв вибори, – сказав представник Деррік Ван Орден незабаром після стрілянини.

Утім, інші республіканці не стали заходити так далеко, хоч і вибухнули прогнозами з приводу того, що стрілянина зміцнить підтримку 45-го президента США і додасть їм політичних очок під час виборів у листопаді.

– Це зарядить базу енергією більше, ніж будь-що інше. А він, знаєте, підняв кулак догори і не хотів іти. І він кричить, боротьба, боротьба, боротьба. Це буде гаслом, – сказав представник Тім Берчетт, посилаючись на фотографії та відео з Трампом, які швидко поширилися в Інтернеті.

Фото: Getty Images

Деякі республіканці в Конгресі, як-от представник Майк Коллінз (штат Гаваї), поширювали необґрунтовані теорії змови, згідно з якими Байден “віддав наказ” про стрілянину, посилаючись на образні висловлювання Байдена про те, що демократам треба влучити Трампу “в яблучко”. А сенатор Майк Лі (штат Юта) у спільній заяві з колишнім радником Трампа з національної безпеки сказав, що Байден має “негайно наказати” прокурорам зняти федеральні обвинувачення з Трампа в рамках зусиль зі “зниження політичної температури”.

Однак не тільки такі республіканці, як Ван Орден і Бурчетт, що живуть у безпечніших традиційно республіканських округах, пророкують, що політичні наслідки будуть сильно мотивувати їхніх виборців у листопаді.

Представник Ентоні Д’Еспозіто (штат Нью-Йорк), який представляє округ, де існує безліч виборців, які не визначилися, сказав, що, хоча він вважає, що такі питання, як безпека кордонів та економіка, вже “приведуть Трампа до перемоги”, наслідки стрілянини “безсумнівно, змусять людей вийти на вулиці”.

Округ Д’Еспозіто на Лонг-Айленді – один із приблизно двох десятків, у яких вирішуватиметься питання про контроль над Палатою представників. Питання про виборність Байдена вже змусили демократів сумніватися у своїх шансах утримати Білий дім, а збереження більшості в Сенаті вже вважалося нелегкою справою. Стрілянина на мітингу Трампа змусила республіканців ще більше засумніватися в тому, що їм вдасться здобути повний трифект контролю над федеральним урядом: президентство й обидві палати Конгресу.

Як продовжує Politico, ймовірно, наслідки замаху не обмежаться політикою, оскільки члени обох партій закликають до розслідування цієї справи.

Голова Палати представників з нагляду Джеймс Комер уже заявив, що планує провести слухання щодо стрілянини, хоча серед республіканців є розбіжності з приводу того, чи варто звинувачувати Секретну службу в тому, що вона дозволила нападнику прослизнути повз, чи почекати, що скаже офіційне розслідування.

– Питань багато, і американці вимагають відповідей. Я вже звернувся до Секретної служби з проханням провести брифінг, а також закликаю директора Секретної служби Кімберлі Чітл з’явитися на слухання. Комітет з нагляду незабаром надішле офіційне запрошення, – йдеться в заяві Комера.

Спікер Палати представників Майк Джонсон у своїй заяві присягнувся, що його палата проведе повне розслідування. Директор ФБР Крістофер Врей ще до суботньої стрілянини мав дати свідчення перед судовим комітетом Палати представників наприкінці цього місяця.

– Американський народ заслуговує на те, щоб знати правду. Ми попросимо директорку Секретної служби Кімберлі Чітл та інших відповідних посадовців із МНБ і ФБР якомога швидше з’явитися на слухання в наші комітети, – заявив Джонсон.

І вимоги про проведення розслідування надходять не тільки від республіканців Палати представників. Сенатор Джош Хоулі заявив, що комітет із національної безпеки його палати “має розслідувати цей замах і спробу масового вбивства і докопатися до суті того, як це могло статися”.

– Нація повинна знати, хто це зробив. І чому. І нам потрібно повне, публічне розслідування Конгресу про те, ЯК це сталося, – додав він.

Однак Д’Еспозіто, колишній детектив нью-йоркської поліції, застеріг від того, щоб так рано звинувачувати Секретну службу.

– Я думаю, що, судячи з того, що ми бачили, Секретна служба виконала чудову роботу. Вони змогли за лічені секунди прибрати президента зі сцени, посадити його в машину і вирушити в дорогу. Тож ні, я не думаю, що ми перебуваємо на тому етапі, коли слід критикувати будь-які правоохоронні органи. Я думаю, що ще дуже рано. Нам потрібно побачити, що саме сталося, на якій відстані перебували стрілки, і зрозуміти, що сталося насправді, – сказав Д’Еспозіто.


Розкол і політичне насильство в США – Bloomberg

Зі свого боку інформагентство Bloomberg називає замах на Трампа “моментом жахливого політичного насильства”, яке перетворило “на ікону” Дональда Трампа.

Як і WP, агентство вказує на роль фотографій Трампа, зроблених відразу після замаху.

– Його (Трампа, – Ред.) прихильники, чимало з яких вважали його постаттю руху і мучеником задовго до насильства в суботу, сприйняли ці світлини як метафору стійкості колишнього президента, – пише агентство.

Getty Images

Утім, іншою важливою складовою, про яку пише Bloomberg, є політичний поділ в американському суспільстві. За оцінкою агентства, стрілянина на мітингу “свідчить про розкол і спірність” цього реваншу президентських перегонів після 2020 року, коли за крісло в Білому домі змагалися Трамп і Байден.

Крім того, пише агентство, це свідчить “про відчуття політичного насильства, що насувається, яке зараз пронизує політичний дискурс”.

У травневому опитуванні, проведеному за спільної роботи Bloomberg і Morning Consult, половина виборців зі штатів, що “вагаються”, уже заявили, що побоюються насильства під час виборів.

Частково, щоб уникнути погіршення ситуації з політичним насильством, видатні демократи, включно з президентом Байденом, згуртувалися навколо замаху на Трампа.

– Я вдячний за те, що він у безпеці і почувається добре. В Америці немає місця такому насильству. Ми повинні об’єднатися як одна нація, щоб засудити його, – сказав Байден у суботу ввечері.


Америка не готова до того, що буде далі – Vox

Зак Бошамп, який є старшим кореспондентом Vox, одразу після нападу на Трампа написав, що хоч наразі невідомо всіх деталей замаху, “ми всі маємо бути нажахані тим, що буде далі”.

На його думку, американська політика останнім часом опинилася “в пастці одночасної стабільності та нестабільності”.

– Вона стабільна в тому сенсі, що існують чітко визначені й, здавалося б, непохитні партійні розбіжності. Вона нестабільна в тому сенсі, що ці розбіжності стали настільки глибокими і запеклими, що загрожують основній вірі в політичне співіснування, яка необхідна будь-якій демократії для виживання, – пише він.

Бошамп згадує, як два роки тому спілкувався з провідними світовими експертами з питання розпаду демократій і майбутнього, в контексті цього питання.

– Багато з них попереджали про зростання політичного насильства. Чим більше люди ненавидять і бояться своїх політичних опонентів, тим більша ймовірність того, що вони вийдуть за рамки закону, щоб спробувати зупинити їх, – наводить Бошамп слова експертів.

При цьому, попереджає він, “коли хтось зі сторін зазнає нападу, інша сторона з більшою ймовірністю відповість тим самим”.

Це може призвести до циклу насильства, подібного до “Років свинцю” в Італії, коли впродовж близько 15 років, починаючи з 1969 року, вкрай ліві та вкрай праві воєнізовані формування вчинили цілу серію вибухів і вбивств.

– Політичне насильство, як правило, має емоційний характер і здійснюється розгніваними людьми, які погано контролюють свої пориви. У цій країні наші політичні емоції ніколи не бувають вищими, ніж під час президентських виборів – особливо коли обидві сторони вважають, що від їхнього результату залежить доля республіки, – пише він.

Попри всі нез’ясовані обставини замаху, продовжує Бошамп, наразі вже є очевидним, що “ризик чогось подібного зросте під час виборів”.

– Насправді, саме ті обставини, які роблять політичне насильство більш імовірним у сучасній Америці, роблять нашу політичну систему погано підготовленою до подолання його наслідків. Крайня поляризація ускладнює співпрацю і робить підозрілість природною. Деякі члени Конгресу від республіканців уже звинувачують демократів у замаху на Трампа, – нагадує він.

На його думку, хоч Сполучені Штати – незвичайна країна, “яка є найбагатшою і наймогутнішою з усіх, що коли-небудь існували в історії людства”, проте ж її роздирають, можливо, “найсерйозніші внутрішні протиріччя з часів Громадянської війни”.

Куля стрілка щойно відправила країну в прірву. Питання лише в тому, як далеко ми впадемо, – резюмує він.


Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.


Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-07-14 18:22:06