куди звертатися та що знадобиться
25 квітня 2019 року Верховна Рада ухвалила закон Про забезпечення функціонування української мови як державної. В ньому зазначено, що єдиною державною мовою в Україні є українська. Вона є обов’язковою для органів державної влади та публічних сфер на всій території держави.
Для виконання цього закону в Україні створили посаду уповноваженого з захисту державної мови – мовного омбудсмена, а також Національну комісію зі стандартів державної мови. Ключовим завданням останньої є підготовка та проведення іспиту на рівень володіння державною мовою.
Після складання іспиту видається державний сертифікат про рівень володіння українською мовою.
Зараз дивляться
Навіщо потрібен сертифікат з української мови
Державний сертифікат про рівень володіння українською мовою є офіційним документом. Особи, які мають намір набути громадянство України, або ті посадовці, хто має намір податися на державну посаду, від 16 липня 2021 року повинні засвідчувати свій рівень володіння державною мовою.
Закон України Про забезпечення функціонування української мови як державної (згідно зі ст.9 ) передбачає список осіб, які зобов’язані володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків. До цього переліку належать:
- президент та прем’єр-міністр України;
- члени Кабінету міністрів;
- депутати Верховної Ради;
- депутати місцевих рад;
- посадові особи органів місцевого самоврядування;
- керівники інших центральних органів виконавчої влади та їхні заступники.
Підпадають під дію закону усі державні службовці, службовці Національного банку, посадові особи Нацполіції, особи офіцерського складу, які проходять військову службу за контрактом, адвокати, нотаріуси, судді та прокурори, керівники закладів освіти всіх форм власності й працівники державних і комунальних закладів охорони здоров’я.
Як отримати сертифікат з української мови
Складати іспит з української мови можна на будь-якій локації, незалежно від місця проживання. З переліком іспитових локацій можна ознайомитись на сайті Національної комісії зі стандартів державної мови. Для складання іспиту необхідно:
- зареєструватися онлайн — вказати ПІБ, місце, дату і час складання іспиту;
Зверніть увагу! Під час реєстрації в календарі активними є тільки ті дати, на які в обраному центрі є вільні місця. Ви побачите повідомлення, якщо вільних місць у центрі вже немає й потрібно зареєструватися пізніше. Додавання вільних місць у системі відбувається постійно.
- прийти в певний час до обраної локації з документом, що засвідчує особу, та пристроєм КЕП (кваліфікований електронний підпис);
- використовуючи платформу, скласти іспит.
Іспит складається з:
- тестів;
- письмової роботи (прослухати аудіо і виконати завдання);
- усного завдання (спілкування з чатботом).
Тестову частину перевіряє програма, запис усної частини й текст — людина. Для отримання сертифіката потрібно набрати понад 70%.
Можливість оцінити свої знання є в усіх громадян України. Якщо людина самостійно хоче скласти іспит й отримати такий сертифікат, то вона може це зробити раз на 4 місяці.
Скільки коштує та коли буде готовий
Результати іспиту на знання державної мови оприлюднюються не пізніше 15 календарних днів від дати його складання. Запис про позитивний результат заноситься до Реєстру державних сертифікатів. Якщо іспит складений незадовільно, повторно зареєструватися можна тільки через 4 місяці.
Для громадян України іспит на визначення рівня володіння державною мовою й отримання сертифіката — безплатні.
Який строк дії державного сертифіката
Державний сертифікат про рівень володіння державною мовою не має терміну придатності й видається, як і документи про освіту, на необмежений термін.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2023-12-04 12:10:40