Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

куди звертатися та цінаити документи на квартиру під час війни – пояснює експерт

Непоодинокими випадками є втрата громадянами під час евакуації із зони активних бойових дій документів, що підтверджують право власності на квартиру, будинок, або ж земельну ділянку. Хоча втрата документа не означає втрату права власності на майно, варто розуміти, що можна зробити для отримання дублікату втраченого документа.

Про те, як відновити документи на квартиру під час війни та скльки це коштує, Фактам ICTV розповів керуючий партнер юридичної компанії Максим Боярчуков та Партнери – Максим Боярчуков.

Які документи підтверджують право власності на майно

Як пояснив Максим Боярчуков, документами, які підтверджують право власності на майно, можуть бути:

Зараз дивляться

  • договір дарування;
  • договір купівлі-продажу;
  • акт про приватизацію;
  • свідоцтво, отримане від органів місцевого управління;
  • державні акти із правом власності на землю;
  • свідоцтво про право на спадщину;
  • судове рішення;
  • витяг з Державного реєстру речових прав.

Документи на квартиру: скільки коштує відновити та куди звертатися

За загальним правилом, у разі втрати або зіпсування документа суб’єкт, що видав такий документ, може видати його дублікат, що матиме таку ж юридичну силу, як і оригінал.

– Фактично вам необхідно звернутись, наприклад, до нотаріуса, який посвідчував втрачений договір купівлі-продажу, та отримати дублікат такого документа. Щодо вартості послуг, то важко вказати точну цифру. Загалом у нотаріусів вартість послуг з видачі дублікату договору відрізняється і може становити від 2 до 6 тис. грн, – розповів юрист.

Документи на квартиру: як відновити через Державний реєстр

Максим Боярчуков зазначив, якщо вами було втрачено документ, що підтверджує право власності на майно, який виданий після 1 січня 2013 року, то дані про державну реєстрацію права власності наявні у Державному реєстрі. І якщо власник квартири чи будинку з якоїсь причини не має документів про право власності, у такому випадку це право підтверджується на підставі інформації з Державного реєстру, яка отримується шляхом безпосереднього доступу до нього, без витребування відповідних дублікатів документів. 

Інформація з Державного реєстру формується в якості Інформаційної довідки. Таку довідку можна отримати самостійно, або ж звернутися до найближчого ЦНАПУ чи державного або приватного нотаріуса. Довідка формується за лічені хвилини, і при самостійному отриманні онлайн коштуватиме 35 грн. Інформаційна довідка з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно є достатнім підтвердженням права власності на квартиру, будинок чи земельну ділянку, пояснив юрист.

Як відновити документи на квартиру під час війни через суд

Також, у випадку відсутності можливості отримати дублікат втрачених чи пошкоджених документів, існує можливість відновлення документів у судовому порядку.

– Така ситуація може трапитися, наприклад, через перебування нотаріуса чи органу місцевого самоврядування на тимчасово окупованій території, або знищення архівів унаслідок бойових дій, – зазначив експерт.

Максим Боярчуков пояснив, що для того, щоб відновити документи на квартиру в судовому порядку, необхідно звернутися до суду за місцем розташування майна, оскільки, згідно з частиною 1 статті 30 Цивільного процесуального кодексу України, позови, що виникають із приводу нерухомого майна, пред’являються за місцерозташуванням майна або основної його частини. Якщо пов’язані між собою позовні вимоги пред’явлені одночасно щодо декількох об’єктів нерухомого майна, спір розглядається за місцерозташуванням об’єкта, вартість якого є найвищою.

Залежно від того, з якої причини відсутні правовстановні документи, визначається майбутній алгоритм дій в судовому порядку. Зокрема, заявами, що подаються до суду, можуть бути:

  • заяви про визнання права власності на майно;
  • заяви про встановлення юридичного факту;
  • заяви про усунення перешкод у здійсненні права власності шляхом витребування правовстановних документів на майно.

– Наприклад, якщо особа втратила документи або вони були знищені внаслідок бойових дій, то питання може бути вирішене у суді шляхом встановлення юридичного факту права власності або визнання права власності на нерухомий об’єкт. Отримане рішення суду при цьому стає правовстановним документом, тобто підтверджує право власності, – пояснив юрист.

Судовий збір за подання заяви про встановлення юридичного факту становить 605 грн, проте у випадку подання заяви про визнання права власності на майно, розмір судового збору буде значно більший, оскільки рахуватиметься від вартості майна та може сягати до 15 140 грн.

Експерт також нагадав, що навіть якщо майно розташоване на окупованій території і відповідний суд також розташований на непідконтрольній території, можливість звернутися до суду в громадянина України все ж таки є.

Відповідно до ч. 7 ст. 147 Закону України Про судоустрій та статус суддів, якщо суд не має можливості здійснювати правосуддя з об’єктивних причин (під час воєнного або надзвичайного стану, у зв’язку зі стихійним лихом, військовими діями або іншими надзвичайними обставинами), його територіальну підсудність може бути змінено шляхом передавання підсудності до найближчої територіально судової установи, яка здійснює судочинство.

– Наразі змінено територіальну підсудність всіх судів, які перебувають на захоплених територіях. Для того, щоб дізнатись, який суд здійснює розгляд судових справ вашого району, необхідно на сайті Судової влади просто зазначити дані суду по місцю розташування майна. І вам одразу відкривається інформація про суд, який здійснює правосуддя, – пояснив Максим Боярчуков.

Експерт також додав, що у випадку, коли втрачено саме рішення суду, яким підтверджувалось право власності, власник нерухомого майна може звернутися із заявою до суду першої інстанції, де розглядалась відповідна справа, за повторною видачею судового рішення. Судовий збір за подання такої заяви залежить від кількості сторінок і становить близько 100 грн.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-02-02 19:59:43