Україна і світ

Кров за нафту: Причини терактів ІДІЛ на Шрі-Ланці

Кров за нафту: Причини терактів ІДІЛ на Шрі-Ланці

Вчора стало відомо, що відповідальність за теракти 21 квітня на острові Шрі-Ланка взяла на себе терористична організація ІДІЛ. Мільйони католиків зі всього світу не можуть оговтатися від бійні, яку ісламські екстремісти влаштували на Великдень у трьох християнських храмах та готелях у місті Коломбо і ще кількох населених пунктах.

Смертники підірвали себе під час великодніх богослужінь. Загинула 321 особа, 500 дістали поранення. Теракти на Шрі-Ланці вже порівнюють з сумно відомою атакою терористичної організації “Лашкар-і-Тайба” на індійське місто Мумбаї в листопаді 2008 року.

З відкритих джерел

Проте на Шрі-Ланці загинуло вдівічі більше людей. Раніше в причетності до терактів підозрювали місцеві терористичні організації “Джамаат ат-Таухіда аль-Ватанія” або “Джамаат ат-Таухіда валь-Джихад”. Один з терористів-смертників, місцевий імам Захран Хашим, був учасником “Джамаат ат-Таухіда валь-Джихад” і не приховував симпатії до ІДІЛ.

Прес-секретар уряду Шрі-Ланки Раджита Сенаратне вважає, що теракти не могли відбутися без участі міжнародного угруповання. Існує думка, що американські й індійські спецслужби попереджали владу острова про можливі теракти.

Як повідомляє пов’язаний з ІДІЛ інформаційний ресурс Amaq, терористи-смертники спеціально вибрали як мішені християн і громадян країн, які беруть участь в антитерористичній коаліції. Загинуло щонайменше 35 іноземців, включаючи громадян Данії, Іспанії, Австралії, США, Великої Британії, Швейцарії, Китаю. ІДІЛ не випадково обрала як свою мішень Шрі-Ланку.

Попри те, що переважно жителі острова сповідують буддизм, а християни і мусульмани становлять менше 10% суспільства, в Шрі-Ланку приїжджає багато туристів з-за кордону. Торік цю країну відвідало понад 2 мільйони туристів.

Влада країни вже почала антитерористичні заходи і вже заарештувала 40 осіб, які можуть мати відношення до терактів. На думку міністра оборони Шрі-Ланки Рувана Віджевардене, теракти сталися у відповідь на бійню в двох мечетях у місті Крайстчерч (Нова Зеландія), яку влаштував ультраправий австралієць Брентон Таррант 15 березня (розстріляв 50 осіб).

Проте не варто поспішати з висновками. ІДІЛ переслідує більш масштабну мету, ніж помсту за своїх одновірців.

Розплата за нафту

Найімовірніше, теракти на Шрі-Ланці – це “плата кров’ю”, яку ІДІЛ взяла з міжнародної спільноти за те, що ватажки терористів позбулися доступу до родовищ нафти в Сирії та Іраку за підсумками антитерористичної операції США та їхніх європейських, арабських союзників і курдського ополчення.

З відкритих джерел

Ще в лютому цього року президент США Дональд Трамп заявив, що територію Сирії повністю звільнено від ІДІЛ. У березні “Сирійські демократичні сили” відбили в ІДІЛ останнє село Бангуз. В Іраку завершили розгром ІДІЛ наприкінці грудня 2017 року.

Лідер ІДІЛ Абу Бакр аль-Багдаді ще не забув про часи, коли його невизнаний ісламський халіфат контролював великі території в Сирії та Іраку в 2014-15 роках. Він і його соратники наживалися на продажах нафти на чорному ринку за демпінговими цінами.

За інформацією Мінфіну США, ІДІЛ заробляла до 500 млн доларів на рік від продажу нафти. Імовірно, ісламські екстремісти постачали нафту деяким турецьким фірмам і навіть на територію, підконтрольну режиму президента Сирії Башару Асаду.

Втративши “годівницю” в Сирії та Іраку, Абу Бакр змінив тактику. У серпні 2018 року він закликав однодумців через канали ісламських екстремістів у Telegram продовжити священну війну проти невірних, здійснити теракти в країнах Азії та Африки і пообіцяв зберегти халіфат.

Верхівка ІДІЛ зацікавлена в тому, щоб США та інші країни антитерористичної коаліції припинили заважати їй господарювати в різних країнах, і тому влаштовує такі акції залякування, як на Шрі-Ланці. В ІДІЛ є база прихильників, готових влаштувати теракти в різних куточках світу.

На думку американського генерала Джозефа Вотела, десятки тисяч бойовиків ІДІЛ розосередилися на території Сирії та Іраку.

На боці ІДІЛ билися 5-6 тисяч вихідців з європейських країн, до 300 осіб зі США та 32 мусульманини зі Шрі-Ланки. Всі ці люди можуть продовжити терористичну діяльність у своїх країнах, виконуючи волю Абу Бакра.

Теракти в Шрі-Ланці стали апогеєм злочинів ІДІЛ упродовж останніх років. З моменту звернення Абу Бакра в серпні 2018 року ІДІЛ і пов’язані з нею угруповання скоїли 389 терактів у різних країнах світу, які забрали життя понад 2 тисяч осіб.

Великі теракти також відбулися в сирійській провінції Дейр-ез-Зор (92 загиблих), пакистанському населеному пункті Калая (34 загиблих) у листопаді 2018 році, в регіоні Менака на території Малі (42 убитих) у грудні 2018 року.

У лютому 2019 року пов’язана з ІДІЛ терористична організація “Абу Сайяф” влаштувала вибухи в католицькому храмі Джоло на Філіппінах (загинули 22 людини). Для порівняння, з серпня 2017 року по квітень 2018-го ІДІЛ здійснила вдвічі менше терактів.

Атаки терористів-смертників на католицькі храми на Шрі-Ланці – це плювок ісламських екстремістів в обличчя християнської цивілізації, демонстрація того, що, навіть втративши солідну матеріальну базу, у них є ресурси тримати в напрузі весь світ.

Привид ІДІЛ у Таджикистані: Як Росія використовує ісламський екстремізм у власних інтересах

Нині на північному заході Африки розміщено 4,5 тис. французьких військових і 15-тис. миротворчий контингент ООН у Малі. Військову операцію проти ІДІЛ на Синайському півострові проводить президент Єгипту Абдель Фаттах ас-Сісі. Американці вважають його партнером у боротьбі з тероризмом.

США прагнуть вичавити ІДІЛ з Афганістану, надають підтримку Афганській національній армії і поліції у протидії бойовикам та завдають ракетно-бомбові удари по їхніх позиціях з повітря.

У серпні 2018 року було ліквідовано лідера осередку ІДІЛ в Афганістані Абу Саїда Оракзая. ІДІЛ не вигідний переговорний процес між талібами і США про мирне врегулювання в Афганістані.

Теракти ІДІЛ на Шрі-Ланці сталися після переговорів спецпредставника США з питань Афганістану Залмаєм Халілзадом з лідерами “Талібан” у катарській столиці Доха.

Попри те, що ніяких конкретних домовленостей досягнуто не було і вже в квітні таліби почали новий наступ, важливим моментом є те, що вони обговорювали з американцями можливість припинення військових дій та переговорів з урядом у Кабулі.

Обговорювали перспективу виведення американського контингенту, якщо таліби не будуть дозволяти здійснювати теракти з території Афганістану. Може йтися і про терористичну діяльність ІДІЛ, яка хоче поширити вплив на країни Центральної Азії.

Козир Трампа

Теракти на Шрі-Ланці посилюють позиції Трампа та американських силовиків, прихильників жорстких заходів проти терористів. Те, що сталося на острові в Індійському океані, зайвий раз підтверджує, що ісламські екстремісти можуть затесатися серед представників мусульманської меншини, яка на перший погляд тихо і мирно співіснує з представниками інших релігій.

ІДІЛ підкинула козир до колоди карт американського президента, який виступає проти приймання біженців з низки мусульманських країн і під час передвиборчої кампанії 2016 року сказав, що іслам нібито ненавидить американців.

На тлі терактів ІДІЛ на Шрі-Ланці тьмяніють всі звинувачення Трампа в ісламофобії з вуст його противників з Демократичної партії. Нещодавно у США спалахнув скандал на релігійному ґрунті.

У березні 2019 року на заході громадської організації “Рада з американсько-ісламських відносин” конгресмен-демократ сомалійського походження Ільхан Омар заявила, що американських мусульман обмежують у правах, при згадці ісламу в суспільстві говорять про тероризм.

Вона фамільярно висловилася про теракти “Аль-Каїди” 11 вересня 2001 року. На її думку, “якісь люди щось зробили”, через що “всі позбулися своїх громадянських свобод”.

Республіканці, в тому числі і Трамп, розкритикували Омар, після чого кандидати в президенти від Демократичної партії Бето О’Рурк, Камала Гарріс, Елізабет Воррен стали звинувачувати американського президента в ісламофобії і цькуванні конгресмена. На тлі критики рейтинги Трампа досягли 39%, найнижчої позначки за останній час.

Тепер обережне ставлення американського президента до мусульманських мігрантів та біженців може здатися виправданим, оскільки разом з ними до США можуть потрапити терористи ІДІЛ.

Читайте новини на нашій Facebook-сторінці  та приєднуйтесь до нашої  Facebook-групи

Джерело: 112.ua
24.04.2019

Close