Будівельні матеріали м.Ніжин Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Країна реальних реакторів

2021 рік можна сміливо назвати роком початку ренесансу ядерної енергетики в усьому світі. У переважній більшості провідних світових столиць зрозуміли, що найближчими роками одним із основних джерел зростання світової економіки та її декарбонізації стане атомна енергетика.

Саме вона здатна в найстисліші терміни замінити спадну вугільну генерацію та запобігти глобальній енергетичній кризі.

Про це гучно заявляють на численних енергетичних форумах. Про це згадують, підраховуючи збитки внаслідок багаторазового підвищення цін на електроенергію.

Про це пишуть у всіх планах захисту довкілля та зменшення викидів СО2 в атмосферу.

Про це говорять у контексті боротьби із залежністю Євросоюзу від російських енергоносіїв після запуску Північного потоку-2.

Відмову від атомної генерації експерти The Daily Telegraph назвали однією з трьох головних помилок Ангели Меркель на посаді канцлера ФРН. Саме ця помилка, на думку аналітиків, поставила країну в енергетичну залежність від Росії.

Визнаючи безперечну користь ядерної енергетики для економіки, екології та безпеки, найближчим часом Євросоюз услід за США ухвалить рішення про віднесення її до розряду зеленої генерації нарівні з відновлюваними джерелами електроенергії.

Таке рішення надасть європейським фінансовим інституціям можливість відновити кредитування проєктів у сфері ядерної енергетики після багаторічного затишшя.

На цьому тлі Франція заявила про намір побудувати нові атомні реактори, які, на думку президента Еммануеля Макрона, мають гарантувати енергетичну незалежність країни та досягнення вуглецевої нейтральності до 2050 року.

США планує масштабні інвестиції на підтримку ядерної галузі. $62 млрд спрямують на розвиток чистої енергії, продовження роботи атомних станцій та передові ядерні проекти.

Словаччина вже добудувала АЕС у Моховці, на британській Хінклі-Пойнт зводять два нові енергоблоки, Польща оголосила про початок будівництва атомних потужностей не пізніше 2030-го.

Цього року у світі було введено в експлуатацію понад 5 ГВт нових ядерних генерувальних потужностей.

І розпочалося будівництво нових енергоблоків сумарною потужністю 6 ГВт. Насамперед йдеться про Китай, Індію, Пакистан і ОАЕ.

Таким чином, атомний сектор набирає обертів, зростає розуміння високої надійності, безпеки й екологічності ядерної енергетики.

Україна не може і не повинна залишатися поза цими процесами. І кількість аргументів на користь прискореного розвитку вітчизняної ядерної енергетики з кожним днем дедалі зростає.

Ба більше, наша пасивна позиція у цьому питанні буде злочином для майбутніх поколінь і взагалі стане загрозою для існування та розвитку нашої країни. Саме так, ніяк не інакше!

До 2040 року обсяги споживання електроенергії в Україні зростуть щонайменше у півтора рази і водночас 13 із 15 атомних енергоблоків, що нині працюють, мають бути зупинені.

На той час вони відпрацюють свій життєвий цикл навіть після продовження термінів експлуатації.

Теплову генерацію потрібно закрити до 2035-го. Але вона припинить працювати набагато раніше через нерентабельність, поганий технічний стан і відмови від фінансування модернізації ТЕС.

Отже, зовсім невдовзі настане момент, коли майже 80% енергетичних потужностей країни припинять працювати.

Так і буде, якщо зараз не розпочати щось робити. Генерації з відновлюваних джерел енергії сонця та вітру, з огляду на технологічні особливості, не відшкодують ці втрати.

Слід пам’ятати, що термін зведення одного енергоблока в середньому становить п’ять років, а його вартість – $5 млрд.

Треба провести величезний комплекс робіт, щоб знайти фінансування, врегулювати проектні, технічні, юридичні й процедурні питання та врешті-решт запустити будівництво.

Саме тому Енергоатом як базове підприємство вітчизняної ядерної енергетики й усього атомно-промислового комплексу вже понад рік б’є на сполох, ініціюючи переговори та консультації із закордонними партнерами, готовими поставити технології й реакторне обладнання для нових атомних енергоблоків.

І ми досягли перших результатів, підписавши у присутності президента України Володимира Зеленського з американською компанією Westinghouse Меморандум про будівництво п’яти енергоблоків за технологією АР1000, яка сертифікована одним із найавторитетніших органів у сфері ядерної енергетики – Комісією з ядерного регулювання США (NRC).

Й уже за три місяці в Києві у розвиток положень Меморандуму були підписані дві перші угоди щодо будівництва двох енергоблоків на Хмельницькій АЕС.

Для атомників переваги АР1000 є очевидними.

Реактори АР1000 мають потужність 1100 МВт і належать до покоління III+ із суперсучасними системами активної та пасивної безпеки.

Перевагою цих реакторів є дуже високий коефіцієнт використання встановленої потужності – 93% – та збільшений паливний цикл – 18 місяців.

Реактор може працювати в маневрених режимах у діапазоні від 20% до 100% навантаження. Він складається із 50-ти великих та 250-ти малих модулів, що суттєво скорочує вартість і терміни будівництва.

Звертаю увагу, що два нові енергоблоки збудують не на місці блоків №3 та №4 Хмельницької АЕС, а з нуля на новому майданчику на території станції. Площа дозволяє.

Водночас ми звернулися до американських партнерів із проханням провести обстеження недобудованого енергоблока №3 ХАЕС і подумати про можливий спосіб його добудови з максимальною вигодою як в економічному, так і в політичному сенсах.

Про результати й можливі варіанти його добудови відразу повідомимо.

Загалом, за нашими розрахунками, для плавної заміни потужностей атомної генерації й задоволення попиту в електроенергії необхідно побудувати 14 нових енергоблоків.

Три з них будуть розташовані на Хмельницькій АЕС, по одному – на Запорізькій, Рівненській та Південноукраїнській АЕС та ще вісім – на двох нових атомних електростанціях.

Енергоблоки АР1000

Можливо, звучить фантастично й нереально, особливо для скептиків і критиканів, які звикли об’єктивні оцінки замінювати особистою ненавистю і злостивством. Але це не проблема.

Проблема полягає у тому, що наше суспільство в стані глибокої депресії не вірить у власні сили та перемоги. А якщо раптом щось починає виходити і є прогрес, то приходять експерти і починають вигадувати якісь каверзи та цілу міфологію.

Наприклад, замість того щоб порадіти можливості використовувати вже наявне нове обладнання Westinghouse (яке виготовлялося для АЕС V. C. Summer у США), що значно прискорить спорудження нових енергоблоків, в українських медіа почали розповсюджувати фейки про його погану якість і невідповідність.

Далі вигадуються історії про неспроможність компанії Westinghouse, про її нездатність будувати нові енергоблоки, відсутність досвіду експлуатації нової технології АР1000 тощо.

Гадаю, для всіх є очевидним головний бенефіціар і натхненник таких публікацій – сусідня країна-агресор, яка дуже ревно стежить за успіхами Енергоатома і мститься за розрив двохсотмільйонного договору на зберігання відпрацьованого ядерного палива з українських АЕС.

Після підписання у листопаді 2021 року угод про будівництво нових енергоблоків у російськомовному сегменті онлайн-медіа на Westinghouse та Енергоатом вилили тонни бруду, були придумані та через державні інформагенції РФ поширені десятки фейків на цю тему.

Багато з них – свідомо чи через дурість – заради хайпу передрукували в українських виданнях і повторили українські експерти.

Особливо звеселив фейк про те, що українські фахівці не здатні збудувати новий атомний енергоблок за технологією АР1000.

Хоча насправді саме за українськими атомниками полюють хедхантери з багатьох країн світу, намагаючись переманити їх для роботи на атомних об’єктах, що будуються.

Саме вітчизняна ядерна енергетика посідає в Європі друге місце (без урахування РФ) після Франції за кількістю енергоблоків та досвідом їх експлуатації (490 реакторо-років).

І саме українські атомники – інженери, фахівці – здатні допомогти багатьом європейським країнам відродити ядерну енергетику задля позбавлення від дефіциту енергоносіїв та залежності від Росії.

Ми обіцяли працювати 14-ма блоками в осінньо-зимовий період – ми працюємо. Буде і 15 із 15-ти. Вперше в історії. Атомники розуміють, якою ціною та зусиллями це досягнуто. Друзі радіють, вороги ще більше ненавидять. Але це не головне.

Головне – що наші люди, громадяни України, та наша економіка будуть забезпечені електроенергією.

І НАЕК Енергоатом не підведе! Слава Україні!

Джерело ФАКТИ. ICTV
2021-12-15 16:45:29

Магазин Автозапчастин м.Ніжин