Будівельні матеріали м.Ніжин Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Космічна галузь та ОПК мають стати основою нової економічної моделі України

Окрім серйозних раундів перемовин, довкола стримування Росії та забезпечення безпеки в Європі, цього тижня, увага багатьох із нас, була привернена до важливої та знакової події – запуску українського супутника Січ-2-30.

Варто нагадати, що Україна, ще починаючи із радянських часів, здійснила величезний внесок у вивчення та дослідження космосу. Галузь ракетобудування та космосу представлена такими видатними вченими та фахівцями як: Сергій Корольов, Юрій Кондратюк (Олександр Шаргей), Михайло Янгель, Леонід Каденюк, та багато інших достойників.

Неодноразово, Україна доводила, що її претендування на освоєння космосу, точно недаремне. Особливу увагу розвитку галузі, із часів незалежності держави, приділяв Леонід Кучма. Звичайно позначився досвід, другого президента, у керівництві Південмашу.

Однак, попри славетну історію та традиції, в останні роки українська космічна галузь, як і в цілому оборонно-промислового комплексу, переживають далеко не найкращі часи. Наприклад, не затверджено програму розвитку космічної галузі. І це, попри те, що триває російсько-українська війна, і здавалось би галузь має переживати піднесення.

Звичайно, запуск супутника річ надзвичайно позитивна, яку можна тільки вітати. Але, потрібен системний підхід.
І розпочати варто із того, що потрібно розуміти, що в сучасному світі ХХІ століття будуть лідирувати ті держави, які містять інноваційність, технологічність та новаторство в підходах.

Відтак, саме українська космічна галузь та оборонно-промисловий комплекс, могли б та мають стати основою нової економічної моделі України. Оскільки саме тут є потенціал для проведення досліджень, залучення інноваційних рішень, обміну технологіями.

Оборонно-промисловий комплекс – надзвичайно високотехнологічна галузь, яка здатна продукувати технології подвійного призначення, тобто такі, які можуть використовуватись в секторі озброєнь та оборони, так і в повсякденному житті, наприклад використання тифлонового покриття для кухонних сковорідок розробили саме інженери, котрі працювали в сфері аерокосмічних досліджень.

Тут варто зазначити, що наприклад приблизно 40% своїх доходів Швейцарський оборонний концерн RUAG отримує від технологій, що використовуються в цивільному житті. Диверсифікація виробництва дає змогу розширювати базу споживачів продукції, просування на ринках, а відповідно робить підприємства перспективнішими та продуктивнішими. Саме сектор ОПК може стати локомотивом економіки, виробляючи продукцію з високою доданою вартістю і створюючи додаткові робочі місця в 5-6 суміжних галузях.

Потрібно підвищити фінансування не лише державного оборонного замовлення та загалом галузі, але також й української науки, з перспективами на наступні роки довівши таке бюджетне фінансування до 2%. Наприклад, в Ізраїлі, на досвід якого ми часто посилаємось, не тільки підтримують та дбають про фінансування програм в оборонній промисловості, а й підтримують науку та дослідження на рівні, не менш, як 3% ВВП.

Варто розвивати державно-приватне партнерство, залучення коштів інвесторів у галузь, із запобіжниками з метою збереження основних профілів та мети діяльності підприємств. Диверсифікувати діяльність оборонних підприємств та збільшення, там де це можливо, виробництва цивільних компонентів.

За правильної державної політики та підтримки, а також управління процесами – Україна здатна здійснити прорив. Українські Ілони Маски десь серед нас – варто дати їм шанс, а разом із ними усій державі!

Джерело ФАКТИ. ICTV
2022-01-14 22:20:37

Магазин Автозапчастин м.Ніжин