Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Користь сміху для здоров’я, як це працює – медичний психолог

Медичний психолог, психіатр Беата Надь на майданчику популярного онлайн-ресурсу доказової медицини Бережи себе пояснила, що сміх є нормальною і природною фізіологічною реакцією на певні подразники та має низку переваг.

Примушує мозок працювати

– Еволюційно сміх є сигналом – усе добре, можна розслабитися. З точки зору неврології це доволі складний процес, до якого залучено багато різних частин мозку, – каже експерт.

За словами психолога, коли ми сміємося або навіть просто спостерігаємо, як хтось сміється, ми активуємо моторну кору головного мозку, яка відповідає за рух.

Зараз дивляться

А також лобову частку, що бере участь у міркуванні, руховому контролі, емоціях і мові та лімбічну систему, яка модулює емоційно-мотиваційну поведінку. І все це відбувається за частку секунди.

Більше кисню

Також, за словами фахівця, сміх збільшує споживання повітря, насиченого киснем, покращує кровообіг, стимулює серце, легені та м’язи. До мозку, відповідно, потрапляє кров, більш насичена киснем.

Це може поліпшити його здоров’я, зокрема: зменшити ризик когнітивних розладів, таких як хвороба Альцгеймера, погіршення пам’яті та депресія. Більше сміху в індивідуальному та соціальному середовищі пов’язано зі зниженим ризиком деменції.

Трохи нейрохімії

За словами експерта, залежно від того, скільки триває сміх і який він інтенсивний, в організмі людини можуть виділятися кілька нейрохімічних сполук.

Дослідження показують, що в цьому списку серотонін, дофамін, окситоцин, ендорфіни і навіть ендогенні опіоїди.

Сміх активує вивільнення серотоніну – нейромедіатора, на який впливають найпоширеніші типи антидепресантів. Іншими словами, сміх чинить короткочасну антидепресивну дію.

Сміх є потужним двигуном для утворення в мозку ендорфінів – природних сполук, що сприяють гарному самопочуттю, покращують настрій, зменшують тривогу та стрес загалом, знімають біль.

– У мозку людини є опіоїдні рецептори – так, це ті рецептори, з якими зв’язуються опіоїдні препарати, що викликають сильну залежність, – каже експерт.

Свіже дослідження показало, що ендорфіни, які виділяються під час сміху, також сприймаються цими рецепторами. Це означає, що сміх здатний викликати ейфорію.

Ефект пояснює, чому сміх здається таким заразним. Поширення вивільнення ендорфінів у групах сприяє відчуттю єдності та безпеки.

Соціальні зв’язки

Сміх є ключовим фактором для формування соціальних зв’язків, стверджує експертка і закликає використовувати емоційні, психічні та фізичні переваги сміху.

Спілкуйтеся з іншими людьми, відвідуйте події, гуртки, дивіться стендапи чи комедії – робіть усе, щоб мати змогу провести час весело в колі близьких.

Звісно, сміх – не панацея. Веселощі щодня не можуть вилікувати хвороби, проте сміх однозначно корисно впливає на наше здоров’я і може бути гарною профілактикою багатьох хвороб та доповненням до основних методів їх лікування.

Джерело: Бережи себе

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.


Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-04-01 12:09:22