Будівельні матеріали м.Ніжин
Місто і регіон

Колоноскопія у Ніжині: де та як її пройти, коли «забити тривогу» і чому це важливо – розмова з ніжинським лікарем Сергієм Євтухом

Колоноскопія — діагностична медична процедура, під час якої лікар-ендоскопіст оглядає і оцінює стан внутрішньої поверхні товстої кишки за допомогою спеціального зонда. Колоноскопія дає можливість попередити такі захворювання, як колоректальний рак: це злоякісні новоутворення прямої та ободової товстої кишки.

Ця процедура дозволяє виявляти патологію на ранніх стадіях, візуально діагностувати доброякісні пухлини – тобто поліпи,  які мають ще досить невеликий розмір, а також провести їх біопсію чи видалення.

Це важливо тому, що видалення новоутворень на ранніх стадіях – це не таке дороговартісне  лікування, як задавненої пухлини. А це, в свою чергу, вирішує проблему та рятує життя людей.

У Ніжині дану процедуру проводить ендоскопіст, хірург – Сергій Євтух.

На фото: ендоскопіст, хірург – Сергій Євтух та медсестра ендоскопічного відділення – Наталія Волгіна. Фото Майніжин

Як зазанчила у коментарі для MYNIZHYN заступник міського голови Ніжинської міської ради Ірина Грозенко, сучасний колоноскоп придбали для ніжинської центральної міської лікарні у 2023 році за кошти НСЗУ, вартість якого 4 млн. 99 тис. грн. Тобто ці кошти лікарня могла витрати на різні потреби,  в тому числі і на зарплату медиків, але було вирішено придбати сучасне обладнання, важливе для діагностики та виявлення різних серйозних патологій.

На фото заступник міського голови Ніжинської міської ради Ірина Грозенко. Фото з архіву

У 2021 році для Ніжинської міської лікарні за кошти міського бюджету була придбана ендоскопічна відеосистема вартістю 475 187 грн.

«Взагалі, за чотири роки роботи, ми залучили значні суми грантових коштів для ніжинської міської лікарні, також виділяли і значні суми з місцевого бюджету для закупівлі нового обладнання лікарні – розповідає Ірина Грозенко. 

– Після об’єднання районної та міської лікарень, ми намагалися раціонально використовувати ці площі і на території райлікарні облаштували амбулаторне ендоскопічне відділення, де працює ендоскопіст, хірург – Сергій Євтух. Він надає зараз медичні послуги, щодо ендоскопічного обстеження хворих. Лікар і весь медколектив, який з ним працює, зробили все, аби сьогодні це було сучасне відділення в якому б комфортно було знаходитись пацієнтам на такій серйозній процедурі.

І хочу підкреслити, що розміщення цього відділення саме на території колишньої райлікарні досить важливе, тому що, поряд знаходиться хірургічне відділення і якщо пацієнт потребує анастезії чи додаткової негайної меддопомоги, то поруч є лікар – анестезіолог, який працює в команді з лікарем – ендоскопістом».

Також Ірина Вікторівна підкреслила той факт, що лікар- ендоскопіст, Сергій Євтух насправді ще й фанат своє справи і в минулому році у грудні місяці спеціально взяв відпустку для того, аби за власні кошти зробити косметичний ремонт у кабінетах ендоскопічного відділення.

«І зараз ми бачимо, що це дійсно кабінети з нормальними умовами для комфортного перебування пацієнтів. Крім того, Євтух встановив у відділенні спецпристрій, який надає дистильовану воду, що вкрай необхідна для процедури колоноскопії. Проте, до мене надійша інформація, що наразі планують це відділення закрити та перенести в інше приміщення: можливо це буде гінекологічне або ж поліклінічне відділення – розповідає Ірина Грозенко – І тому хочу офіційно заявити, що, як профільний заступник, в цьому не бачу ніякого сенсу, тому, що це не принесе ніякої користі ні пацієнтам, ні лікарю, ні самій лікарні в цілому. Адже процедура досить серйозна і проводити її в поліклініці – не розумне рішення. Тому буду намагатися відстоювати, аби цього не відбулося і щоб відділення працювало там, де воно зараз і знаходиться, де поруч працює злагоджена команда медиків».

Грозенко додала, що статистичні дані за 2024 рік наступні:

за 2024 рік проведено 3065 ендоскопічних досліджень, з них – 360 колоноскопії.

А лише за I квартал 2025 року зроблено  1043 обстеження, з них151 – колоноскопія.

«До лікаря Євтуха сьогодні їдуть пацієнти з різних куточків нашої області з усіх 17 громад Ніжинского району. Я вважаю, що це велике досягнення, це додатковий пакет, адже лікарня отримує за це фінансування від НСЗУ і ми повинні цей напрямок розвивати і в подальшому» – підсумувала Грозенко.  

Також журналісти MYNIZHYN поговорили особисто з ендоскопістом, хірургом – Сергієм Євтухом про роботу його відділення, про те, скільки було виявлено за 2024 рік онкозахворювань, скільки прооперовано пацієнтів. Чому саме слід пройти процедуру колоноскопії, коли людям «слід забити тривогу», аби попередити онкозахворювання.

Ми підняли і проблемні питання: що саме не вистачає у відділенні, яке додаткове обладнання наразі вкрай необхідне.

На фото хірург, Сергій Євтух. Фото з архіву лікаря

Про все це детальніше – у нашій розмові.

– За цей час – скільки людей звернулося до вас на обстеження? Скільки виявлено онкозахворювань, скільки видалено новоутворень під час процедури колоноскопії? Чи можете назвати статистичні дані?

– Ми запустили в роботу у 2024 році нове японське обладнання – колоноскоп, яке закупили для лікарні у 2023 році. Якщо говорити в цілому і про колоноскопію і про ендоскопічні дослідження, всього за 2024 рік було проведено 3065 ендоскопічних досліджень, з них – 360 колоноскопії. Виявлено 50 онкологічних діагнозів, з них 25 онкозахворювань кишківника, прооперовано 243 хворих, з них – 175 на кишківнику.

А лише за I квартал 2025 року у нас у відділенні було проведено 1043 процедур, з них – 151 процедур складає колоноскопія, виявлено 7 онкозахворювань, з них 3 – на кишківнику,  проведено 88 ендоскопічних операцій, з них 79 на кишківнику.

До нас звертаються пацієнти не лише з Ніжина, а й з усієї Ніжинської ТГ. Багато людей з Носівки, також з Ічні, Борзни, Бахмача, Козельця, Бобровиці, тощо.

– А яка переважно вікова категорія ваших пацієнтів, які приходять на колоноскопію?

– Вікова категорія різна: від 17 років і нещодавно був пацієнт, чоловік похилого віку, якому вже 91 рік.

(До розмови приєднується медсестра відділення Наталія Волгіна – авт.) –

– Розумієте, кожного разу лікар бере колосальну відповідальність за кожного пацієнта, особливо, коли це стосується людей поважного віку. Та й кожного пацієнта загалом: як саме людина перенесе наркоз, як пройде процедура, які новоутворення буде виявлено і т.п. Тобто кожен раз – це і відповідальність і ризик і в той же час – допомога пацієнту: виявити патологію вчасно або ж поставити діагноз і направити на негайне лікування чи попередити онкозахворювання.

На фото Медсестра ендоскопічного відділення – Наталія Волгіна. Фото Майніжин

– Лікарю, скажіть, а які найбільш, скажімо так, серйозні патології було виявлено? Що саме – на яких стадіях?

І щоб ви підкреслили зараз, на чому б хотіли наголосити населенню, як фахівець, який проводить цю діагностику?

– Був у нас випадок, коли прийшла на діагностику молода жінка, їй 40 років, сама медик виглядає гарно, тобто вигляд не хворобливої людини, а здорової, майже немає ніяких скарг. Але виявили збільшений лімфатичний вузол на тілі, який її турбував. Жінку направили до нас на обстеження і під час колоноскопії ми виявили в неї онкозахворювання, на жаль вже 4 стадія, з метастазами. Підступність новоутворень в кишківнику та розвиток онкозахворювань і полягає в тому, що скарг не має, нічого не болить.

Тому хочу наголосити на тому, чому саме рак кишківника це мовчазний вбивця? Бо небезпека полягає у тому, що на ранніх стадіях він не має ніяких симптомів. Людина починає відчувати проблему лише на пізніших етапах, коли лікування стає набагато складнішим: довготривале, дороговартісне та складнопрогнозоване.  

Саме тому вже після 45 років потрібно проходити скринінгову колоноскопію. ЇЇ проводять для раннього виявлення та запобігання колоректального раку у людей, які не мають скарг. Колоректальний рак вражає товсту або пряму кишку і є одним із найпоширеніших видів раку в усьому світі. Його ризик зростає з віком, тому скринінг зазвичай починають у віці 45-50 років.

Діагностичку колоноскопію варто проводити тоді, коли вже є симптоматика, тобто певні скарги у пацієнта. Така процедура – це, скажімо так, золотий стандарт виявлення передракових захворювань. 

І ось хочу підкреслити, коли пацієнту важливо насторожитися:

  1. наявність кишкових кровотеч, слизу під час  дефекації. Це важливо тому, що поверхня поліпів може кровити і виділяти слиз.

  2. немотивоване схуднення. Тобто коли людина веде свій звичайний спосіб життя і раціон харчування не змінений, але спостерігається різка втрата ваги.

  3. анемія – яка характеризується зменшенням кількості еритроцитів або гемоглобіну в одиниці об’єму крові. 

  4. обтяжливий анамнез по колоректальному раку у близьких родичів.

– А які є проблемні моменти зараз у відділенні? Чи вистачає потірбного додаткового обладнання для проведення процедур? Щоб ви сказали з цього приводу?

– Зараз нам у відділенні не вистачає такого обладнання, як сучасний відеогастроскоп, такого ж рівня як, придбаний колоноскоп, який би дозволяв діагностувати онкопатологію на ранніх стадіях. Дуже важливо, аби це було якісне, сучасне обладнання. Це питання в мене на контролі, але все залежить від фінансування.

– Якщо повернутися до проведення самої процедури колоноскопії, можете детально і простими словами пояснити, як підготуватися до процедури і як не боятися її?

– Хочу підкреслити, що колоноскопія – процедура індивідуальна і в одного пацієнта вона займає 40 хвилин, в іншого може тривати і півтори- дві години.
Також і підготовка до процедури теж індивідуальна. Головне чітко дотримуватися порад лікаря.
Тому ми радимо приходити пацієнтам до нас у відділення, де ми детально розповідаємо, як підготуватися до даного обстеження.

Для багатьох людей сама думка про колоноскопію викликає тривогу. Це нормально, бо страх перед невідомим це природна реакція організму. Якщо людина боїться болю, то можна обрати знеболення – наркоз, медикаментозний сон.
Радимо на обстеження приходити з кимось із ваших близьких людей.

Якщо ви соромитеся, не забувайте, що лікарі – професіонали, які проводять тисячі процедур.

Підготовка до колоноскопії також не така вже й страшна. Крім того, можна знайти підтримку і поговорити з людьми, які вже проходили дану процедуру.
Також довіряйте фактам: колоноскопія – процедура, яка рятує життя, дозволяючи виявити рак на ранніх стадіях.  

Тож, підсумовуючи нашу розмову закликаю людей подбати про своє  здоров’я уже сьогодні. Якщо вам 45 +, таке обстеження може врятувати ваше життя.

 (До розмови приєднується медсестра відділення Наталія Волгіна – авт.) –

– Я хочу підкреслити, що все життя працювала медсестрою дитячого ортопеда-травматолога, а в ендоскопічному відділені  – 2 роки. Звісно, робота відповідальна і потребує неабияких зусиль, але, те що своєчасно нами виявлені патології дозволяють людям продовжувати жити якісно, гріють душу мені особисто і хочеться працювати далі.

У відділенні працює злагоджена команда медиків:

Анестезіологи – Володимир Полторацький та Наталія Майсак.

Медсестра ендоскопічного відділення – Наталія Волгіна.

Медсестри-анестезистки – Тетяна Степаненко та Валентина Горова.

Раніше ми писали: Війна і здоров’я – «вигрібаємо» наслідки: розмова з ніжинським хірургом

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями:
Telegram
Viber
Facebook
Instagram
Youtube


Джерело: mynizhyn.com
2025-05-02 12:14:07