Місто і регіон

КОГО Ж «ГРІЮТЬ» НІЖИНСЬКІ ТАРИФИ? – ПравдаТУТ Ніжин

Громадська організація вказала на те, що першою повинна була б побачити міська влада.

Наша газета «Правда ТУТ» в попередніх випусках розмістила низку матеріалів про роботу громадської організації «Правозахист Плюс», очільником якої є Анатолій Гунько. Тема матеріалів — ніжинські тарифи. У якості експерта та консультанта виступив Михайло Приходько – людина, яка досконало знає місто й володіє ситуацією з його життєзабезпечення.

Нагадаємо.

Перша тема: тарифи на проїзд у громадському транспорті. 27 грудня на засіданні виконавчого комітету Ніжинської міської ради було озвучено відкрите звернення голови громадської організації «Правозахист Плюс» Анатолія Гунька до виконавчого комітету та міського голови Анатолія Лінника щодо ситуації з підвищенням тарифів на пасажироперевезення по місту. У ньому була подана обґрунтована пропозиція проведення незалежного підрахунку пасажиропотоку в Ніжині.

Голова громадської організації повідомив, що гарантує здійснити в повному обсязі оплату послуг незалежній організації, яка здійснить обрахунок пасажиропотоку в місті й яка буде залучена на умовах конкурсу. Суттєво – обрахунок пасажиропотоку в Ніжині проведуть спеціалісти, а не студенти, і його тривалість забезпечить повну та об’єктивну картину пасажироперевезень міста, а не досліджуватиме ситуацію по трьом дням (саме стільки досліджували його в Ніжині за 200 тис. грн). А проведений обрахунок, який ліг в основу економічного обґрунтування тарифів, викликав багато запитань як у простих містян, так і в фахівців.

Прикро, але не дивно, що таке звернення на засіданні виконавчого комітету проігнорували, коли вирішувалася доля ціни проїзду в міських автобусах.

Коментуючи проведений обрахунок, Анатолій Гунько наголосив, що, отримавши сумнівні результати з кількості пасажиропотоку та вибудувавши на ньому економічне обґрунтування ціни тарифів, перевізники загнали ніжинців у кут. «Сьогодні є всі підстави говорити, що тарифи на пасажироперевезення в Ніжині – завищені. І роботу з їх скасування необхідно розпочинати зі скасування рішення виконкому про їхнє затвердження в суді. Паралельно з цим обов’язкове проведення перерахунку пасажиропотоку, результат якого буде включений в економічне обґрунтування тарифу, повторний розрахунок якого проведе відділ економіки виконавчого комітету. Тариф у Ніжині треба привести до дійсно обґрунтованого, а не «замовленого» на користь окремих осіб».

Друга тема: тарифи на теплопостачання. Михайло Приходько наголосив на непрозорості формування тарифу на теплопостачання в Ніжині й необхідності проведення повного й ґрунтовного дослідження його формування. Щоб досягти повної об’єктивності в дослідженні, громадська організація «Правозахист Плюс» звернулася з пропозицією інформаційної співпраці до всіх учасників цього процесу: до Товариства з обмеженою відповідальністю «НіжинТеплоМережі» як до надавача послуг; до виконавчого комітету Ніжинської міської ради як до замовника послуг та органу, що затверджує розмір самих тарифів. Мета звернення – об’єктивне й прозоре дослідження у відкритому публічному просторі, а не в чиновницьких коридорах. І саме така відкритість могла б допомогти зняти сумніви та підозри в населення.

Вимушені констатувати, що на сьогоднішній день дуже багато недомовок та «комерційних утаємничень» з боку тих, хто міг і мав би стати партнером громадської організації в цій роботі. А як відомо, не кажуть про те, що найдужче хочуть приховати. А отже, сумніви людей в чесності тарифу – небезпідставні.

Заяви громадської організації були суттєвими й резонансними. Ми зв’язалися з головою ГО «Правозахист Плюс» Анатолієм Гуньком і поставили конкретні питання.

Ваша організація заявила про завищені тарифи. А що далі? Ніжинці й так знають, що тарифи – непідйомні для їхніх кишень. Але як це виправити? Чи Ви «пошуміли для політичних дивідендів?» Ви ведете якусь роботу далі? Говорили про суди зі скасування тарифів, перерахунок пасажиропотоку. Щось робиться з цього?»

Анатолій Гунько:
Напевно, я зараз розчарую ніжинську міську владу та тих депутатів, хто лобіює інтереси перевізників. Усі мої звернення й дії не є передвиборчим піар-ходом, на що вони, мабуть, сподіваються! Не хочу сьогодні багато говорити на цю тему, віддаю перевагу діям. Так що робота «Правозахист Плюс» по тарифним питанням не зупинена й активно ведеться. Хоча зауважу, жодної відповіді на своє звернення до мера та виконкому я ще не отримав. Щодо подачі позову до суду, то скажу наступне: при прийнятті рішення виконкомом, яким затверджено тарифи на пасажироперевезення, було порушено процедуру його прийняття. І це серйозна підстава для скасування рішення. Але я прекрасно розумію, у якому напрямку може розвинутись ситуація з пасажироперевезення в місті.

Про це вже натякали в статтях інтернет-ресурсів ті, хто зацікавлений та отримує з цього прибутки на високих необґрунтованих тарифах. Просто скасувати документ, яким було затверджено завищені тарифи, не означає вирішення самої суті проблеми. Перевізники, апелюючи «космічними» розрахунками тарифів, які так вперто не хоче перераховувати ніжинська влада, просто зупинять автобуси на маршрутах. Так вони створять колапс і в цьому звинуватять саме мене. Я розумію, що цього дуже хочеться міській владі, і вона готова навіть провокувати нашу організацію на це. Але треба розбиратися не з наслідками, а з причинами.

Суть проблеми високих тарифів саме в обрахунку пасажиропотоку – це головне, до чого підв’язуються й завищені перевізниками витрати на пальне та інші затрати на організацію пасажироперевезення. Саме в цьому напрямку ми зараз активно й працюємо: зробити так, щоб у мера міста та депутатів не було іншого виходу, як провести кваліфікований розрахунок пасажиропотоку й розрахунок обґрунтованого тарифу. Але щоб не забігати наперед, про наші дії я розповім у найближчий тиждень-два. Та я думаю, що Ви та ніжинці й самі побачите результати наших напрацювань.
Що скажете стосовно роботи по тарифам на опалення? Платіжки, які отримують ніжинці, мають просто жахливі кількатисячні суми?

Громадська організація «Правозахист Плюс» продовжує роботу з дослідження тарифів на теплопостачання в Ніжині. І чим далі проходить аналіз, тим певніше вимальовується картина, що феномен росту ніжинських тарифів далеко не в піднятті ціни на газ. Тут діють інші «схеми». І якщо їх вперто не бажає бачити міська влада, то закрадається підозра: кого ж «гріють» такі тарифи?

Однією зі складових такої схеми є інвестиційна програма. Інвестиційна програма – це значить комплекс робіт, які зобов’язується виконати теплопостачальне підприємство. Роботи ці пов’язані з будівництвом, реконструкцією чи модернізацією об’єктів системи теплопостачання, що повинно поліпшити якість послуги та забезпечити надійність й ефективність роботи всієї системи централізованого теплопостачання. Програма – це не просто папірець із переліком робіт. Насамперед це відповідні розрахунки, обґрунтування необхідності й доцільності саме цих робіт. Фіксуються в документі і джерела фінансування, і графіки виконання. Інвестиційна програма затверджується щороку. Джерелами фінансування програми, як зазначається в державних нормативних актах, виступають кошти, отримані підприємством від своєї діяльності, зокрема це амортизаційні відрахування, інвестиції з прибутку підприємства, кошти в обсязі передбачених у тарифі послуг на виконання інвестпрограми, власні кошти підприємства, позики, інвестиції, гранти, бюджетні кошти.

Не так давно в проектах рішень Ніжинської міської ради з’явився й проект «Про погодження інвестиційної програми Товариства з обмеженою відповідальністю «НіжинТеплоМережі» на 2019 рік. Сума – 2 млн. 586,4 тис. грн. Цілі – зниження витрат на виробництво послуги, а також втрат енергоресурсів. Виконання – ІІ, ІІІ квартал 2019 р. Джерело фінансування – амортизаційні витрати. Це витрати підприємства, яке воно несе через зношування майна, задіяного у виробничому процесі. Ці витрати включають у собі вартість послуги. А це означає, що вони входять у тариф. А вже в складі доходу підприємства від реалізованих нам послуг амортизаційні витрати стають цільовим фондом, призначеним на відновлення зношеного майна.

ТОВ «НіжинТеплоМережі», фактично підприємство-банкрут, намагається затвердити інвестиційну програму, виконання якої закладає в тариф. У тариф, по якому платити будуть ніжинці з власних гаманців. Дії – логічні з боку підприємства, якби не «але». І полягає воно в тому, що за останні 4 роки рівень виконання таких інвестпрограм ледь сягав 10% від планованого. 10 % – уявіть тільки. Мільйони гривень, на які виписувалися ці програми, сумлінно закладали в тариф, і жителі Ніжина їх сплачували підприємству.

Сплачували в надії, що за ці кошти проводитимуть дійсно модернізацію системи теплопостачання, що їхні вкладення допоможуть знизити тариф. Це були надії. А от куди пішли реально ці кошти й досі відповіді немає?

Я, як голова громадської організації «Правозахист Плюс», направив відкрите звернення голові постійної депутатської комісії Ніжинської міської ради з майнових та житлово-комунальних питань, транспорту, зв’язку та охорони навколишнього середовища Ірині Онокало. У ньому – прохання не рекомендувати інвестпрограму на затвердження сесією.

Звернувся, бо хочу захистити ніжинців, яких міські очільники просто використовують як гаманець для покриття наслідків своєї бездіяльності. Я звернувся як представник громадської організації, щоб підкреслити резонансність рішення по інвестпрограмі.

До слова, звернення депутатів міської ради від фракції ВО «Батьківщина» до ТОВ «НіжинТеплоМережі» надати звіти з виконання інвестпрограм товариством за попередні роки були проігноровані. Натомість підприємство подає на затвердження інвестпрограму на 2019 рік. Таке вперте ігнорування вимоги звіту свідчить про непрозорість використання таких коштів та по суті вказує на те, що йшли вони не за призначенням».

Якщо повернутися в часі на два роки тому й згадати, як приймалися попередні програми, то вийде досить цікава картинка.

Навесні 2018 року затверджували інвестиційну програму на 2018 рік. Її сума сягала 2 млн. 897 тис. грн.

Надаючи пояснення планованих робіт, представник тепломереж зауважив: планується придбати 2 вузли комерційного обліку газу (лічильники), а реконструкція теплових мереж можлива, якщо до них дійде черга фінансування. У травні того ж року на рахунках підприємства було акумульовано аж близько 500 тис. грн. на виконання інвестпрограми. Їх направляли на придбання вузлів обліку (лічильників). Тобто, затверджуючи програму, уже знали, що майже з 3 мільйонів планованих є лише півмільйона, а за вікном майже середина року. Але в тариф заклали всі 3 млн.

Інвестпрограма 2017 року виконана підприємством лише на 10%. 10 % із вкладених у тариф – 3 млн. 127 тис. грн. До речі, інвестиційну програму 2017 року розглядали дві сесії поспіль. На питання про відсоток виконання її попередниць (інвестпрограма 2015 на суму 2 млн. 872 тис. грн, інвестпрограма 2016 року на суму 2 млн. 707 тис. грн.), відповідь приголомшила — 6%. А в тарифи на теплопостачання старанно закладалися мільйони, які сплачувалися споживачами, тобто ніжинцями.

Неодноразово представники фракції ВО «Батьківщина» у міській раді наголошували: навіщо збільшувати тариф для населення на відсотки інвестиційної програми, якщо її не виконують? У тарифи практично щороку закладалося до 3 мільйонів інвестиційної програми. Ці мільйони повинні були піти на поліпшення теплопостачальної системи. А з них пішло аж від 6 до 10% (трохи більше 100 тис. грн, а в 2018р. – майже 800 тис. грн). А кошти то з людей зібрали. І кошти зібрали немалі — понад 8 млн. грн, а робіт зробили заледве на 1 млн..

«Поки не матимемо важелів впливу на призначення керівника, поки не контролюватимемо їхні витрати – приймати такі інвестиційні програми не можна, це ілюзія», – підкреслювали депутати. Та програми приймалися фактично через шантаж: не прийняти означає те, що підприємство не отримає відшкодування різниці в тарифах з держбюджету; те, що йому тарифи не затвердить НКРЕ; те, що опалювальний сезон – під загрозою зриву, бо не дадуть газу і т.д. І в 2018 році представники фракції ВО «Батьківщина» на сесії вже протокольно вимагали заслухати звіти про виконання «ТеплоМережами» інвестиційних програм. Встигли наголосили про це в сесійній залі вже навіть і в 2019 р. Отримати звіти за останні три роки, винести їх на громадське обговорення і лише потім розглядати затвердження нової програми. Про це просить депутатів і громадська організація «Правозахист Плюс».

Пояснюючи необхідність прийняття інвестпрограми, теплопостачальне підприємство констатує, що втрати теплової енергії через зношеність мереж сягають 19, 31%. А це означає, що за майже 20 відсотків теплової енергії ми з Вами заплатили, але гріє вона вулиці, а не наші оселі. Підприємство констатує такі втрати, але нічого не робить зі зношеними мережами, енергозатратними котельнями. Продовжуючи свої пояснення, тепловики зазначають: «Обстеження й діагностика теплотрас свідчать про те, що на кожній тепловій мережі, яка експлуатується понад 20 років, наявні ділянки з різним ступенем пошкодження і потребують різних видів ремонту».

Правозахисники в таких поясненнях вбачають, що ТОВ «НіжинТеплоМережі» ототожнюють поняття «кошти на інвестиційну програму» та «ремонтні роботи». При цьому ніби «забуваючи», що кошти на ремонтні роботи в розмірі 1 млн. 220 тис. 810 грн уже закладені ними в тариф для населення. У таких діях вбачається не що інше, як наміри завуальовано стягнути з населення подвійну плату за ремонти тепломережі. А про модернізацію мова не йде взагалі.

«Уся мільйонна інвестпрограма ляже в тариф як амортизаційні відрахування. А це не відповідає чинному законодавству», – підкреслюють правозахисники.

І не менш важливе. ТОВ «НіжинТеплоМережі» нині перебуває в процесі банкрутства. У 2013 році Ухвалою Господарського суду Чернігівської області порушено справу про банкрутство й визнано вимоги ФОП Коленченко О.О. до боржника в сумі 495 тис. грн. Тоді суд ввів мораторій на задоволення вимог кредиторів, призначив розпорядника майна. У 2017 році ухвалою того ж суду затверджено реєстр вимог кредиторів на загальну суму в більш ніж 75 млн. грн. У кредиторах підприємства – Публічне акціонерне товариство з газопостачання та газифікації «Чернгівгаз» (сума боргу – 920 тис.116 грн), ПАТ НАК «Нафтогаз України» (66 млн. 951 тис. 113 грн), Дочірня компанія «Газ України» НАК «Нафтогаз України» (6 млн. 655 тис. 66 грн).

Якщо врахувати, що ТОВ «НіжинТеплоМережі» за опалювальний сезон споживає газ на суму близько 9 мільйонів гривень, то можна дійти висновку, що ніжинські тепловики в сукупності майже рік не сплачують постачальникам за спожитий газ. Жодного плану санації за 6 років банкрутства подано так і не було, що говорить про неможливість відновлення платоспроможності боржника – ТОВ «НіжинТеплоМережі». Такі дії підприємства вказують на те, що з боргами ніхто й не прагне розраховуватися і всіх цих кредиторів просто хочуть «кинути» і піти, «умивши руки». Та якщо підприємливим ділкам це цілком може вдатися, то громаді доведеться розплачуватися за двох. Навряд чи НАК «Нафтогаз України» пробачить десятки мільйонів гривень боргів за газ, а потім ще й продовжить нам давати його на опалення. І винуватцями за холодні батареї зроблять нас, споживачів, які «нарощували борги». Ми очевидно всі забули, що товариства – приватні структури, і створюються вони задля отримання прибутку. І ніхто десятки років не буде працювати собі в збиток. І те, що не показують прибутку в звітах, не означає, що його не закладають у «схемах». Візьміть хоч інвестиційну програму. У тарифах кошти заклали, а роботи на ці кошти не зробили? І це мільйони гривень.

Враховуючи ситуацію з банкрутством, про які інвестиційні програми можна вести мову, не запросивши й не заслухавши розпорядника майна? Інвестпрограми нині — це все нахабне освоєння коштів відповідальними особами. Про покращення якості послуг тут навіть не варто й мову заводити. А тепер на мить уявіть, скільки судових засідань по справі банкрутства відбулося, починаючи з 2013 року, і скільки сотень тисяч гривень пішло на оплату послуг юристів, адвокатів. Не важко здогадатися, що ці послуги оплатили ми з Вами – нам занесли все це в тарифи.

То, може, так і набігають невидимі оку споживача мільйони, що виводять ніжинський тариф у групу лідерів по Україні?

«Те, що відбувається з інвестпрограмами «ТеплоМереж» впродовж останніх років, можна назвати не інакше, як завуальоване здирництво в порушення діючих законів. І повірити, що цього не бачить міська влада, міський голова — неможливо. Щорічно, затверджуючи такі програми й перекладаючи мільйони гривень у тарифи для людей, міське керівництво знало, що ці програми не виконуються й на половину.

Виникає логічне питання до міського голови Анатолія Лінника: як можна було допустити, що жодного разу не провели звіт із виконання інвестпрограм? Чому не аналізували причини та не шукали шляхи вирішення? Знали, що тепловики гроші з людей беруть, але практично не оплачують постачальникам за газ та нічого не роблять на ці гроші, щоб послуга була ефективною й не душила споживачів тарифами? Знали. Самі теж палець об палець не вдарили, щоб інвестувати в модернізацію системи теплопостачання міста. Це майно громади, і можна було через відповідні програми інвестувати у власне майно. Можна. Але «можна» – не означає, що є бажання. І обрано найкращий аргумент — брак коштів у бюджеті. Звісно, на суттєві програми коштів немає, а от на показушні заходи — вдосталь, а для рейтингів міського голови навіть кредити місто візьме. А бездіяльність влади в сфері теплопостачання міста хай компенсують ніжинці з власних кишень, у них грошей – достатньо.

Теплопостачальне підприємство фактично обкрадало людей. А міська влада й міський голова стали співучасниками цього процесу. Вони просто зрадили свою громаду», – наголошує голова громадської організації «Правозахист Плюс» Анатолій Гунько. – Після зосередженості громади на тарифному питанні налаштовані на викачку грошей зі споживачів схеми забуксували. Бо як інакше назвати те, що інвестиційну програму на 2019 рік саме ж підприємство вже двічі знімає з порядку денного сесії міської ради? Цю програму знімають із розгляду на депутатських комісіях. І що не менш загадково: звіт, який просили депутати вже під протокол на сесіях, до цих пір так і залишається їхнім проханням на папері. Його вже з рік не можуть озвучити депутатам, а що говорити про людей. Споживачі навіть уявлення не мають про повну структуру тарифу. Коли тариф затверджувався ще на рівні держави (це два роки тому), депутати міської ради просили в підприємства дати повний розпис його формування. Натомість отримували фільтровану інформацію з поясненнями, що більшість моментів – то є комерційна таємниця. Уявіть, комерційна таємниця для одного з партнерів товариства? І чого б це?

Та й зараз, якщо все гаразд з інвестпрограмами та їхнім виконанням, усе по закону, то чого затягувати б? А висновок напрошується простий: коли заговорять цифри, у багатьох виникнуть серйозні проблеми з поясненнями».

За ситуацією навколо інвестпрограм не варто упускати й ще однієї занадто близької загрози для громади втратити своє стратегічне майно. У 2018 році, коли постало питання продовження договору, укладеного між міською радою та ТОВ «НіжинТеплоМережі» на оренду цілісного майнового комплексу (уся система теплопостачання міста – котельні, виробничі будівлі, тепломережі – це майно громади), зринула на загал і одна цікава інформація. Балансова вартість орендованого майна (тобто нашого майна – майна ніжинської громади) станом на 01.01.2017 р. – 27 мільйонів гривень. Залишкова вартість — 11 мільйонів. Знос – 15 мільйонів. Балансова вартість власного майна товариства (приватної структури) — 19 мільйонів гривень. Залишкова — 10 мільйонів. Знос — 8 мільйонів гривень.

По залишковій вартості основних засобів цілісний майновий комплекс уже майже на 50 % фактично розділений між громадою та приватною структурою. Тобто те майно, що ще вчора було нашим, уже наполовину ненаше! Якщо така динаміка зберігається, то за кілька років частки майна громади там просто не стане. Треба ретельно вивчити, як майно громади ставало власністю товариства – приватної структури.

Свого часу сесії міської ради дуже активно роздавали дозволи товариству на списання основних засобів. Те, що списувалося, товариство заміняло майном, яке купувало за свої прибутки. Так виявляється були прибутки, а за газ нарощували борги! І те, що замінили тепер уже власність товариства, а не громади. Здебільшого це інженерне обладнання, а то й основне обладнання. І вилучити його з цілісної системи теплопостачання міста, аби віддати приватній структурі назад, уже просто неможливо. Картина вимальовується просто жахлива: приватна структура вже практично поглинула майно громади, наростила мільйонні борги, які стають головним болем тієї ж громади, і стала банкрутом, знявши з себе всю відповідальність. А що при цьому робить міський очільник? Підписує рішення про підвищення тарифів.


Джерело: nizhyn.pravdatut.ua